Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

1. Taşeli Kültür Sohbetleri programı yapıldı

01 Ekim 2011

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Anamur Kültür Derneği, 1. Taşeli Kültür Sohbetleri programı gerçekleştirdi.
Belediye salonundaki programa Kaymakam Cemil Aksak, Belediye Başkanı Mehmet Türe, siyasi parti temsilcileri, bazı sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.
Açılış konuşmasını yapan Dernek Başkanı Sadise Seymen, gelişen teknoloji ve özellikle televizyon bağımlılığı yüzünden günlük yaşamda yerini kaybeden sohbeti yeniden canlandırmak amacıyla programı düzenlediklerini söyledi.
Program yöneticisi Dernek Başkan Yardımcısı Yaşar Alıcı da Taşeli kültürünün konuşulacağı etkinliğe gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Etkenlik konuşmacılarından Milli Eğitim Müfettişi, Araştırmacı Yazar Çınar Arıkan, Anamur yöresinden kısa hikayelerle başladığı konuşmasında hikayelere konu olan kişilerin bir kısmının halen Anamur’da yaşamını sürdürdüğünü, aslında Yörüklerin her anının bir hikaye olduğunu belirtti. Yörüklerle ilgili hikaye üretmenin bulmanın kolaylığından bahseden Arıkan, doğal yaşamlarıyla Yörüklerin fazla bir gayret göstermeden hikayelere konu olduklarını ifade etti. Yeni bir kitap hazırlığı içerinde olduklarını belirten Arıkan, yaklaşık bin 300 civarında Anamur’a özgü deyiş ve atasözü ile ilgili çalışmalarını tamamlamak üzere olduğunu kaydetti.
Programın diğer konuşmacısı Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Aydın Doluoğlu da konuşmasına mani ve deyişlerle başladı. Doluoğlu, manilerin aslında Yörükler’in yaşantılarının kültürel bakımdan ne denli yüksek olgulara sahip olduğunu gösterdiğini belirttiği konuşmasında, anlattığı Yörük hikayeleri ile dinleyenleri güldürdü.
Mıdış ve İnek Gani lakaplarıyla tanına vatandaşların hikayelerinden örnekler vererek, ?Bu kişiler, profesör olsalardı isimleri sadece attıkları imzada kalırdı. Ama hikayeleri dilden dile dolaşarak herkes tarafından bilinir hale geliyorlar. Bu sözlü kültürün önemini göstermektedir? diye konuştu.
Program sonunda Kaymakamı Cemil Aksak Aydın Doluoğlu’na, Belediye Başkanı Mehmet Türe de Çınar Arıkan’a plaket verdi.phot34009

phot34005phot34004

phot34001

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Mahmut Gazi ÖZSOY: Tebrikler
  • Gürdal Sümer: İyi Parti’deki bu gelişme diğer sağ partilere de örnek...
  • Şeref Koz: İnsanların ilgisi çok yoğundu. Yazarlarımız da dolu doluydu....
  • Şeref Koz: Güzel bir etkinlikti. İlgi yoğundu. Kutluyorum. Okuru bol olsun.
  • Gürdal Sümer: Övgü dolu sözlerinize çok teşekkür ederim Hikmet Bey. Turist...
  • Hikmet ÜNLÜ: Bu ikinci yazınız, yaşamış olduğumuz aynı dönemleri...
  • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
  • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
  • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın
  • Hüseyin Sezer: Kalemine sağlık çocukluğumuza götürdün teşekkürler