Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

20 metrelik zorlu yolculuk

08 Ağustos 2011

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Anamur?da 83 yuvadaki yumurtadan çıkan yaklaşık 4 bin 500 yavru caretta caretta yaşam alanları olan denizle buluştu.
Anamur Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisliği yetkililerinden alınan bilgiye göre, Türkiye’nin en önemli deniz kaplumbağası üreme alanlarından olan Anamur’da Anamurium Antik Kenti ile Pullu sahili arasındaki 13 kilometrelik bölümde, anaç deniz kaplumbağalarının yumurta bıraktığı 888 yuva korumaya alındı.
Haziran ayı ortalarından bugüne kadar 83 yuvadaki yumurtadan çıkan yaklaşık 4 bin 500 yavru caretta caretta alınan sıkı tedbirler sayesinde güven içinde denizle buluştu.  Yavru caretta carettalar genellikle gece yumurtadan çıkarken, sabah saatlerine kalan yavrular, görevlilerin gözetiminde denize ulaştırıldı. Yuvaların yoğun olduğu Mamure Kalesi civarında kamp yapan yabancı turistler de sabahın erken saatlerinde sahile inerek yavru caretta carettaların denize yolculuğunu ilgiyle izledi.
?ELİNİZLE TAŞIMAYIN?
Mersin Özel Çevre Koruma Müdürü (ÖÇK) İbrahim Karaca da carettaların yolculuklarını ”bir bebeğin aldığı ilk nefes ya da attığı ilk adım” gibi nitelendirdiklerini ifade ederek, ”Bu büyülü yolculuk, eylül ayının ortalarına kadar devam edecek. Bu süre içinde yörede yaşayanların bastıkları yerlere dikkat etmeler gerekli” diye konuştu.
Yavru carettaların yuvadan ilk çıkışlarından denize ulaşıncaya kadar kumda sürünerek gittiklerini vurgulayan Karaca, şunları söyledi:
”Bu sadece denize ulaşma çabası değil, aynı zamanda göbek bağındaki kan kokusunu atmak anlamına gelir. Böylece kan kokusuna gelen denizdeki diğer canlıların yavrulara yaklaşması doğal olarak engellenmiş olur. Ancak, bazı vatandaşlar bu sevimli yavruların denize güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlamak için onları alıp deniz kıyısına kadar elleriyle bırakıyor. Bu onlara yardımcı olmaktan ziyade onları denizin içinde yem yapmak anlamına gelir. Carettaların kendi çabalarıyla denize ulaşması en doğrusudur.”
Yavru carettaların yumurtalarından gece çıktığını ve o gecelerde sahilde beyaz ışık yakılmaması gerektiğine dikkati çeken Karaca, ”Bu dönemde sahil şeridine araç girmesini pek uygun bulmuyoruz. Çünkü araçların bıraktığı çukurluklar yavru carettaların denizle buluşmasını engeller. Lastiklerin bıraktığı izler çukurluk oluşturduğu için bu engeli aşamayan yavrular denize ulaşamaz ve susuz kalıp ölürler” şeklinde konuştu.
”KASLARI VE CİĞERLERİ GELİŞİYOR”
Karaca ayrıca, carettaların yumurtadan çıktıkları andan itibaren kısa sürede bulundukları ortama ayak uydurmaya çalışan canlılar olduğunu belirterek, yavruların yumurtadan çıkıp denize ulaştıkları süre içinde kaslarının ve ciğerlerinin geliştiğini anlattı.
Kumsalda sürünmenin carettalara sadece kas gelişimi kazandırmadığını söyleyen Karaca, ”Aynı zamanda bu kısa yolculuk onların ciğerlerini de geliştiriyor. Çünkü kumun üzerinde hareket etmek oldukça zor. Bu zorluk sayesinde gelişen nefesleri ve kasları az sonra ulaşacakları denizin içinde onları korunaklı yapıyor” dedi.
Karaca ayrıca, denize ulaşan carettaların hiç durmadan 20 saat boyunca yüzerek yaşadıkları çevreyi keşfettiklerini ifade ederek, yavru bir carettanın yuvadan çıkışından itibaren kendi yol haritasını çizdiğini, erişkin olduğunda da çıktığı yuvanın olduğu alana geri dönebileceğini söyledi.fotdt33001

fotdt33002fotdt33003fotdt33007fotdt33004fotdt33005fotdt33006

Yapılan Yorumlar:1 Adet

 1. walter helbling Yorumu:

  Yavrular ışığı bağladı yola çıkıyor… O yüzden Anamur’da şu anda her gece yüzer tane caretta yavru kamış içinde yada yollar’da bittiyor, ölüyor. Bizim her tarafda ışık var….

  Tabii ki onları kurtarmak için eller ile toplamak ve sahil kenarıda kum’da bırakmak, gerekirse ışığı ile yolu göstermek mümkün dir. Önemli: Son 20 metre yürerek denize ulaşıyor.

  Yavruları tamamen eller içinde değil, parmaklar’le kenaıda tutmak en iyisi.

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

 • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
 • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
 • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın
 • Hüseyin Sezer: Kalemine sağlık çocukluğumuza götürdün teşekkürler
 • Adil Demir: Süper,zamanda yolculuk yaptım.Ellerine ve hafızana sağlık abi!
 • Gürdal Sümer: Temiz çevre ve sıfır atık konusunda duyarlı olunması çağdaş...
 • Müjdat NUHUT: Eline, beynine, emeğine sağlık.Çok güzel bir belgesel...
 • Ayşe Derya Seymen: Emeğine yüreğine sağlık babacığım Harika bir yazı olmuş..
 • Mehmet Kemal: İyi adamdı, mekanı cennet olsun
 • Resul Baltacı: 05427359149 ararmisin