Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Gazipaşa Havaalanı?nda gece uçuşu için hazırlık

21 Eylül 2010

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

21eyl004Alanya, Gazipaşa ve Anamur ile işletmeci TAV ve ilk tarifeli seferi başlatan Borajet’in Gazipaşa Havalimanı mücadeleleri sürüyor.
Konu ile ilgili Yeni Alanya Gazetesi?nde yayınlanan Kerim Toksöz imzalı haber şöyle:
Ankara seferlerini iptal eden Borajet, İstanbul’a kış döneminde de haftada iki kez sefer yapma kararı aldı. Yeni Alanya’nın sorularını yanıtlayan Borajet yetkilisi “İstanbul seferi var ama yolcu yok” dedi.
GECE UÇUŞU HAZIRLIKLARI BAŞLADI
SİVİL Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) Gazipaşa Havalimanı’na gece uçuşu izni vermesinin ardından hazırlıklarına başlayan TAV, havalimanına gece uçuşu için gerekli teknik cihazlardan olan WOR konulması için simülasyon çalışması başlattı. TAV, bir diğer teknik cihaz olan NBD’yi de WOR’un ardından Gazipaşa Havalimanı’na kuracak.
TAV’IN HEDEFİ BOEING 737-800
TAV’IN gece uçuşu izninin ardından harekete geçerek, SHGM’nin 4 Ağustos’ta Gazipaşa’ya inişine izin vermediği Pegasus Havayolları’na ait 189 kişilik Boeing 737-800 tipi büyük uçağı indirmek için yeniden bir çalışma başlattığı öğrenildi. TAV’ın bu uçuşu yapıp, Gazipaşa’yı artık rantabl hale getirme konusunda ısrarlı olduğu vurgulanıyor.
TAV Havalimanları Holding, SHGM’nin bir kez izin vermediği Pegasus Havayolları’na ait 189 kişilik Boeing 737-800 tipindeki uçağı indirmek için yeniden bir çalışma başlattı. Yapımına 19 yıl önce başlanan Alanya-Gazipaşa Havalimanı’na ilk tarifeli sefer, 12 Temmuz 2010′da yapılmıştı. Gazipaşa Kaymakamı Muhittin Pamuk, Gazipaşa Belediye Başkanı Cemburak Özgenç, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Kerim Aydoğan, AKP İlçe Başkanı Hüseyin Güney’le birlikte 66 kişinin bulunduğu uçağın havalimanına inmesiyle Borajet, ilk seferini başlatmıştı. Borajet, Gazipaşa, Ankara ve İstanbul’a başlattığı seferlere ilginin az oluşu nedeniyle uçuşları iptal etme kararı almıştı.
İKİ GÜN İSTANBUL’A UÇUYOR
Ankara seferlerini iptal eden Borajet Havayolları, İstanbul seferlerini ise sürdürme kararı aldı. Borajet, Cuma ve Pazar günleri İstanbul’a tarifeli sefer düzenliyor. Ancak, İstanbul seferlerine rağbet yok. Yeni Alanya’nın sorularını yanıtlayan Borajet yetkilisi, haftanın iki günü Gazipaşa ile İstanbul’a dönüşümlü olarak düzenlenen tarifeli seferlere ilgi gösterilmediğini söyledi. Yetkili, ?Cuma ve Pazar günü İstanbul seferi var ama yolcu yok? dedi.
GECE UÇUŞU BAŞLAYACAK
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Gazipaşa Havalimanı’nda gece uçuşlarının başlaması yönünde istenilen talebe onay vermişti. İznin çıkmasıyla birlikte havalimanına WOR cihazı konulması için simülasyon çalışması başlatan TAV, havalimanını gece uçuşlarına da açmak istiyor. WOR cihazıyla ilgili olarak havalimanında simülasyon çalışması yapan TAV, NBD cihazını da en kısa sürede havalimanına yerleştirmek istiyor. İki cihazın havalimanına kurulmasıyla uçaklar, gece ve gündüz demeden 24 saat inip, kalkabilecek. TAV, bu konudaki çalışmasını sürdürüyor.
BÜYÜK UÇAKLI TANITIM
TAV İcra Kurulu Başkanı Sadi Şener, 4 Ağustos 2010 tarihinde Gazipaşa Havalimanı’na Pegasus Havayolları’ndan Boeing 737-800 tipi uçakla iniş yapmak istemişti. Bir grup gazetecinin katılımıyla gerçekleştireceği Gazipaşa Havaalanı tanıtım gezisine Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) izin vermemişti. Bu nedenle uçuş ise iptal edilmişti. TAV, 4 Ağustos’ta iptal edilen uçuşu en geç Ekim ayında gerçekleştirmeyi planlıyor. TAV’ın bu konuda yeniden düzenleme yaptığı ve izni koparıp, Gazipaşa’ya büyük uçağı indirme konusunda ısrarlı olduğu öğrenildi.

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Aziz Saydam: Hayırlı olsun, inşallah partimizi en iyi şekilde temsil edip...
  • Mahmut Gazi ÖZSOY: Tebrikler
  • Gürdal Sümer: İyi Parti’deki bu gelişme diğer sağ partilere de örnek...
  • Şeref Koz: İnsanların ilgisi çok yoğundu. Yazarlarımız da dolu doluydu....
  • Şeref Koz: Güzel bir etkinlikti. İlgi yoğundu. Kutluyorum. Okuru bol olsun.
  • Gürdal Sümer: Övgü dolu sözlerinize çok teşekkür ederim Hikmet Bey. Turist...
  • Hikmet ÜNLÜ: Bu ikinci yazınız, yaşamış olduğumuz aynı dönemleri...
  • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
  • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
  • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın