Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

“Gönüllülerin desteği ile daha etkin hizmet veriyoruz”

20 Şubat 2023

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Mersin Büyükşehir Belediyesi gönüllülerin desteği sayesinde daha hızlı ve etkin hizmet verebiliyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, depremzedeler için oluşturduğu barınma alanlarında ve yardımların bölgeye ulaştırıldığı tesislerde yüzlerce gönüllü ile çalışıyor. Deprem haberinin ardından bölgeye gidemeyen, ama depremden etkilenen insanlara destek olmak isteyen vatandaşlar Büyükşehir Belediyesi ile el ele verdi.

İhtiyaç olan her noktada Büyükşehir Belediyesi’nin ekiplerine destek olan gönüllüler; karşılama, kıyafet tasnifleme, depremzedelerin ihtiyaç listelerini alma, yemek, çay ve kahve dağıtımı gibi birçok alanda ekiplere destek oluyor. Gönüllüler, Büyükşehir çalışanları ile dayanışma halinde, tek yürek olarak hizmet veriyor. Büyükşehir ekipleri, gönüllülerin desteği sayesinde daha hızlı ve etkin hizmet verebiliyor.

Kaya: “Gönüllü arkadaşlarımızla birlikte yoğun bir şekilde çalışıyoruz”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezi Danışmanı Yalçın Kaya, Yenişehir Fuar Alanı’nda gönüllülerle birlikte, 1.5 gün gibi kısa bir sürede depremzedelerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak bir alan oluşturduklarını söyledi. Kaya, “Gönüllü arkadaşlarımız, ilk günden itibaren gelerek başvurularını yaptılar ve yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Gönüllü arkadaşlarımız, buraya gelen yardımlarla alakalı destek oluyorlar. Mesela giysileri katlıyor, yaş gruplarına göre ayırım yapıyorlar. Buradaki yemek alanlarımızda servis yapıyor, temizliklerine yardımcı oluyorlar” dedi. Kaya, gönüllü olmak isteyenlerin barınma alanlarına giderek kayıt yaptırmalarının yeterli olduğunu söyledi.

Merve Atay (Öğretmen): “Onların kanayan yaralarını biz ruhen hissettik”

Gönüllü olarak çalışanlardan öğretmen Merve Atay, 6 Şubat’ta yaşanan depremin herkesi derinden etkilediğinden söz ederek, “Onların kanayan yaralarını biz ruhen hissettik. Bizim de ruhumuz kanıyor. Evde boş duramıyoruz, o yüzden burada elimizden geleni yapıyoruz. İnsanlara kıyafet, yiyecek, barınma alanı temin ediyoruz. Koşturuyoruz, hiç boş durmuyoruz. Benim arkadaşlarım da göçük altında kaldı ve ben hiçbir şey yapamadım onlar adına. En azından, ‘kalan insanlarımıza destek verelim’ dedim. O yüzden buradayım” dedi.

Belen Burcu Durukan (Öğretmen): “Mersin, çok kültürlü bir şehir”

Gönüllü olarak çalışanlardan öğretmen Belen Burcu Durukan da, depremzedelerin ihtiyaçlarına göre listeler oluşturup, ayakkabıdan iç çamaşırına, şampuandan çocuk bezine kadar her türlü ihtiyaçlarını karşıladıklarını anlattı. Durukan, “Arka tarafta yemekler dağıtılıyor, onlara yardımcı oluyoruz. Ön tarafta sürekli gün içinde bağış yapılıyor. Bağışları alıp yukarıya taşıyoruz. Hepsini tek tek ayırıyoruz. Çamaşırhanemiz var, kıyafetlerini yıkayabiliyorlar. Bütün ihtiyaçları karşılanıyor. Bu gönüllülük genelde sosyal medyada çok paylaşılıyor. Mersin, çok kültürlü bir şehir. Herkesin Osmaniye’de, Adana’da, Hatay’da, Adıyaman’da, her yerde, yani deprem bölgelerinde akrabaları olduğu için, hem onlara yardıma gidilip geliniyor, hem de burada oradan gelen insanlara bu şekilde yardımcı olabiliyoruz” diye konuştu.

Büşra Düşünekli (Öğretmen): “Burada yardım ederek acımızı unutmaya çalışıyoruz”

Gönüllülerden 27 yaşındaki öğretmen Büşra Düşünekli, Yenişehir Fuar Alanı’nda birçok gönüllü ile depremzedeler için görev aldıklarını anlatarak, “Hepimiz bu durumda olabilirdik. Biz depremzedelere eşyaları verirken, bu duyguyu onlara geçirmeye çalışıyoruz. Çünkü bizden çok mahcup bir şekilde eşyaları istiyorlar ve ‘Biz de sizin gibi burada olabilirdik. Bizim de zaten başımıza geldi. Biliyorsunuz ki Mersin de depremi çok şiddetli hissetti. Biz de iki üç gün sokakta kaldık’ diyerek, onların duygularını paylaştığımızı onlara hissettirmeye çalışıyoruz. Allah hiç kimseyi bu duruma düşürmesin. Duygularımızın bir tarifi yok. O yüzden elimizden geldiği kadar, gece gündüz burada yardım ederek acımızı unutmaya çalışıyoruz” dedi.

Samet Altınok (Üniversite Öğrencisi): “Çocuklar için oyun alanları kuruldu”

21 yaşındaki üniversite öğrencisi Samet Altınok, “Burada, buraya kayıtlı olan depremzedelerin kıyafet ve diğer ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Onlar bize bir liste veriyor. Biz de onları temin etmeye çalışıyoruz. Yemek, su ve kıyafet dağıtıyoruz. Öğretmen gönüllüler de var. Oraya bir oyun alanı kuruldu. Onlar da küçük yaştaki çocuklarla orada ilgileniyor. Aslında buraya gelmeden deprem bölgesine gitmeyi istiyordum. Oraya gidemedim” ifadelerine yer verdi.

Batuhan Süngü (Üniversite Öğrencisi): “Bizi buraya getiren, empati duygusu”

Çukurova Üniversitesi’nde okuyan Batuhan Süngü de gönüllülerden biri. “Dışarı çıkıp kurum kurum gezdim, burası geldiğim dördüncü kurumdu” diyerek gönüllü olma sürecini anlatan Süngü, empati duygusuyla gönüllü olmaya karar verdiğini ifade etti. Süngü, “Burada kıyafet ihtiyacı olan insanlar bir liste hazırlıyor ve listeyi tamamlayıp onlara kıyafet temin ediyoruz. Onun dışında, dışarıya yanaşan kamyonlardan gerekli malzemeleri indirip burada bir stok oluşturuyoruz. Burada yaşayan depremzedelere yardım etmeye çalışıyoruz. Bizi buraya getiren duygu, empati duygusu. Onların yaşadığı durumu az da olsa iyileştirmek adına, burada onlara yardımcı oluyoruz” dedi.

haberanamur0034haberanamur0026haberanamur0017haberanamur0043haberanamur0053

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

 • Turizm yatırımları artar, turizm gelişir (45.0%, 513 Oy)
 • Göç alır, fayda değil zarar getirir (33.0%, 375 Oy)
 • Anamur'un il olmasına katkı sağlayabilir (12.0%, 134 Oy)
 • Tarım ürünleri kolay pazarlanır (10.0%, 116 Oy)

Toplam Oy: 1,139

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

 • Mehmet Büyükarı: Işıklar içinde olsun… İlk kez Bulut’u...
 • Şeref Koz: Genç meslektaşımız Sevgi Kilunç’ı ve onun yetişmesine katkı...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Haziran emekçiler için ne kadar hüzün dolu olsada yine...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY:
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Emeği geçen tüm usta öğretici, kursiyer, idareci ve...
 • Vatandaş: Sayın Müdür Bey, Anamur Devlet hastahanesi yeni binasına...
 • Şeref Koz: Kim ne derse desin Anamur’da en çok çalışan CHP’liler...
 • Şeref Koz: Ruhu şad olsun. Sayın Fikri Sağlar’a ve ailesine başsağlığı...
 • Vatandaş: Biz toplum olarak şak-şak yalaka ve taklacılığını ekonomik,...
 • Abdullah Aydın: Emek en yüce değerdir.