Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Anamur Muz’u için Lobi oluşturulacak

30 Kasım 2022

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Anamur Ticaret ve Sanayi Odası’nın öncülüğünde Muz lobisi oluşturulacak.

Anamur Ticaret ve sanayi odası öncülüğünde sürdürülen Anamur Muz’unun, Muz üreticilerinin ve Muz’un geleceği konuları, sorunları ve çözüm önerileri toplantılarının üçüncüsü yapıldı.

Ticaret ve sanayi odası Başkanı Mehmet Tuna, Meclis Başkanı Orhun Yıldız ve yönetim kurulu üyelerinin gündeme getirdiği Anamur Muz’un geleceği ve sorunlarının çözülmesi ile ilgili gündem çerçevesinde yapılan toplantılara, Ziraat Odası, MUZ-BİR, Hal Komisyoncuları Derneği ile tüm muz üreticileri katılıyor.
Yapılan son toplantıda; Anamur-Bozyazı Ziraat odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş konuşmasında şu ifadelere yer verdi “ Yıllardır havza çalışmalarının yapılması konusunda görüş bildiriyoruz. Anamur Muz’unun sorunları giderek büyüyor, fiyat artırışları yapılsa bile Muz’un sorunları kesinlikle çözülemiyor. Sorunların çözümü konusunda kesinlikle bir lobi oluşturulmalı ve başta Ankara’ya gidilerek ilgili Bakanlıklar ve konuya hakim yöneticilerle istişarelerde bulunmalıyız. Raporlar hazırlayarak bizzat konuyu Ankara’da masaya yatırmalıyız. Bu konuda aramızda heyetler kurmalıyız ve her kuruluştan temsilcilerden oluşan Lobi faaliyetlerini hemen ve zaman geçmeden başlatmalıyız” dedi.
Toplantıda Anamur MUZ-BİR adına görüşlerini açıklayan eski yönetim kurulu üyesi ve muz üreticisi Ali Solak ise konuşmasında şunları söyledi.
“Çok sayıda toplantılar yapılıyor. Muz’un geleceği ve MUZ-BİR’in yeniden ayağa kalkması için çözümler arıyoruz. Ancak muz üreticileri bir araya hiç gelemiyoruz, Bizim talebimiz tüm üreticilerin bir araya gelmesi, konuyu masaya yatırarak çözüm yollarını aramamız gerekiyor. Maalesef Anamur Muz’un başkenti ibaresi giderek yok olmaya başlıyor, acele etmemiz gerekmektedir.
Özellikle coğrafi işaretleme konusunda heyetler kurulmalı ve üzerinde çalışmalar yapılmalıdır. Muz üreticilerinin geleceği MUZ-BİR’in yeniden güçlenmesinden geçmesidir” şeklinde konuştu.
Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Orhun Yıldız ise “ Bu konuda oda olarak çalışmalar yapıyoruz. Muz üreticilerinin görüşlerini ve önerilerini alıyoruz. Paydaşları bir araya getiriyoruz. MUZ-BİR’in güçlenmesi gerektiğine inanıyoruz ve oda olarak üzerimize düşen tüm mesuliyetin bilincindeyiz ve sürdürdüğümüz bu toplantıların amacı budur. Karşılıklı önerileri bir araya getirip hazırlayacağımız raporlarla bazı adımları atmayı hedefliyoruz” ifadelerine yer verdi.
Anamur Ticaret ve sanayi odası Başkanı Mehmet Tuna ise Muz üreticilerimizin birlik ve beraberlik çerçevesinde ortak adımların atılmasına kadar çalışmalarımıza ara vermeyeceğiz, konu sürekli gündemimizde olacak. Lobi faaliyetini önemsiyoruz, Ankara’ya giderek çeşitli toplantılar yapmayı planlıyoruz. Ankara’da Tarım ve Turizm Bakanlıklarını ziyaret ederek ilgili yöneticilerle istişarelerde bulunacağımızı buradan belirtmek istiyorum.
Lobi konusunda ilk adımları atarak en kısa zamanda güçlü bir heyet kuracağız. Özellikle zincir marketlerinde satışa sunulan yerli Muz’un fahiş fiyatlarla tüketicilere sunulması karşısında bir şeyler yapmalıyız. Birbirimizi suçlayarak bir yere varamayız” dedi.
Yapılan toplantıda çok sayıda muz üreticisinin ve ilgili sivil toplum kuruluşları ve kurumların önerileri de konuşmalarda yer aldı. Tüm konuşmalar not alınarak raporlar haline getirilecek ve kurulacak heyetler sonunda oluşturulacak raporlar dosyalanarak ilk etapta Ankara’ya gidilerek gerekli adımlar atılacak.

haberanamur00213haberanamur00113haberanamur00310

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

 • Turizm yatırımları artar, turizm gelişir (45.0%, 513 Oy)
 • Göç alır, fayda değil zarar getirir (33.0%, 375 Oy)
 • Anamur'un il olmasına katkı sağlayabilir (12.0%, 134 Oy)
 • Tarım ürünleri kolay pazarlanır (10.0%, 116 Oy)

Toplam Oy: 1,139

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

 • Mehmet Büyükarı: Işıklar içinde olsun… İlk kez Bulut’u...
 • Şeref Koz: Genç meslektaşımız Sevgi Kilunç’ı ve onun yetişmesine katkı...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Haziran emekçiler için ne kadar hüzün dolu olsada yine...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY:
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Emeği geçen tüm usta öğretici, kursiyer, idareci ve...
 • Vatandaş: Sayın Müdür Bey, Anamur Devlet hastahanesi yeni binasına...
 • Şeref Koz: Kim ne derse desin Anamur’da en çok çalışan CHP’liler...
 • Şeref Koz: Ruhu şad olsun. Sayın Fikri Sağlar’a ve ailesine başsağlığı...
 • Vatandaş: Biz toplum olarak şak-şak yalaka ve taklacılığını ekonomik,...
 • Abdullah Aydın: Emek en yüce değerdir.