Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Bingen’de “Gençlik hareketliliği faaliyetleri”

03 Kasım 2022

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Anamur’un Kardeş Kenti Bingen’de “Gençlik hareketliliği faaliyetleri” gerçekleştirildi

Alman Ulusal Ajansı tarafından desteklen Bingen Türk İslam ve Kültür Derneği tarafından koordine edilen Türkiye’den Yabancı Dil Eğitimcileri Derneği, Yunanistan’dan 1st Ergastriako Artas okulunun ortak olarak yer aldığı Erasmus + KA105 Gençlik Hareketliliği olan ‘’ Dig The Web tools:Digital Camping with Youngsters ‘’ isimli proje Almanya’nın Rheinland-Pfalz eyaletinin başkenti Mainz şehrinde ve Bingen kentinde gerçekleşti. 23 /29 Ekim 2022 tarihleri arasında gerçekleşen gençlik kampında dijitalin doğru şekilde ve eğitim amaçlı kullanımları hakkında faaliyetler yapıldı. Gençler takımlar halinde Web 2.0 araçlarını kullanarak dijital yarışmalar ve oyunlar hazırladılar ve eğitim amaçlı kullanma konusunda farkındalık kazandılar. Dijitalin yanı sıra gençlerle iletişim, takım çalışması, organizasyon, analitik düşünme ,liderlik gibi beceri ve yeterliliklerinin gelişmesine katkıda bulunan sanat etkinlikleri , müzik ve kültürel halk dansı gösterileri , sportif faaliyetler düzenlendi. Proje kapsamında ayrıca Rheinland-Pfalz eyaleti başkenti Mainz’da bulunan devlet parlemanto binası ve meclis salonu ziyareti; Sprendlingen Belediyeler Birliği ve Belediye Başkanı Manfred Scherer ziyareti; Bad Kreuznach’ta bulunan güneş enerjisi parkı gezisi düzenlendi. Stromberg şehrinde Alman Federal Çevre Vakfı ve Bingen Teknik Üniversitesi işbirliği ile Almanya’nın farklı bölgelerinde digitalde iklim adaptasyonu alanındaki faaliyetler ve yeşillendirme çalışmaları hakkında detaylı sunumlar yapılarak Schöneberg Soonwald Topluluğu, kilise ve köy topluluk merkezi, Avrupa ağı LEADER tarafından finanse edilen hac yolu ve Hildegard bitki bahçesi ve Bingen kalesi “Burg Klopp” gezileri yapıldı.
Proje katılımcıları Mainz Johannes Gutenberg Universitesi Mogon ll süper bilgisayarında bilim adamlarının yaptığı çalışmalar hakkında üniversitenin öğretim görevlileri tarafından sunumlar yapılarak yüksek performanslı süper bilgisayar makine dairesini görme şansı yakaladılar.
Türkiye’den Bingen kardeş kenti Anamur ilçesinden Esra Öğür ve Mukaddes Görmez liderliğinde Şehit İbrahim Armut Fen Lisesi ve Anamur Anadolu Lisesinde öğrenim gören 8 genç katıldı. Projenin oldukça verimli geçtiğini söyleyen Esra Öğür ‘’ Bingen Türk İslam ve Kültür Derneği ile 2012 yılında Anamur’da ilk defa gençlik projesi gerçekleştirmiştik , 10 yıl sonra da iletişimimizin ve işbirliğimiz devam ettiği için çok mutluyuz. Bizlere ev sahipliği yapan Anamurlu gençlerimizin verimli bir hafta geçirmesini sağlayan Türk İslam ve Kültür Derneği Başkanı Mehmet Arıkan ve eşi Canan Arıkan‘a, her an yanımızda koşturan dernek üyelerinden Ali Akyüz ve Ayla Akyüz’e, programda katkısı olan Libario Labita’ya ve tüm dernek üyelerine çok teşekkür ediyoruz. Bize bu fırsatı veren Yabancı Dil Eğitimcileri Derneği Başkanı Mehmet Burçin Özkan ve Tuğba Bademci’ye de şahsım ve proje katılımcıları adına çok teşekkür ederim.’’ Dedi.

haberanamur0062haberanamur0024haberanamur0033haberanamur0042haberanamur0052haberanamur0071

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

 • Turizm yatırımları artar, turizm gelişir (45.0%, 513 Oy)
 • Göç alır, fayda değil zarar getirir (33.0%, 375 Oy)
 • Anamur'un il olmasına katkı sağlayabilir (12.0%, 134 Oy)
 • Tarım ürünleri kolay pazarlanır (10.0%, 116 Oy)

Toplam Oy: 1,139

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

 • Aziz Saydam: Harika bir oyun, Karacaoğlan hepimizin. Her yerde izi var. Bütün...
 • Mehmet Büyükarı: Işıklar içinde olsun… İlk kez Bulut’u...
 • Şeref Koz: Genç meslektaşımız Sevgi Kilunç’ı ve onun yetişmesine katkı...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Haziran emekçiler için ne kadar hüzün dolu olsada yine...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY:
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Emeği geçen tüm usta öğretici, kursiyer, idareci ve...
 • Vatandaş: Sayın Müdür Bey, Anamur Devlet hastahanesi yeni binasına...
 • Şeref Koz: Kim ne derse desin Anamur’da en çok çalışan CHP’liler...
 • Şeref Koz: Ruhu şad olsun. Sayın Fikri Sağlar’a ve ailesine başsağlığı...
 • Vatandaş: Biz toplum olarak şak-şak yalaka ve taklacılığını ekonomik,...