GÜNDEM-YAŞAM Haberleri

Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Sendikalardan ortak açıklama: ‘Risk altındayız, ölüyoruz’

14 Nisan 2021

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

14-nisan-20211-006Eğitim sendikalarının Anamur temsilcilikleri, tüm eğitim çalışanlarının risk altında olduğunu belirterek aşılanmalarını istedi.

Eğitim Bir Sen, Türk Eğitim Sen, Eğitim Sen, Eğitim İş ve Liyakat Sen’in Anamur temsilcileri ve üyeleri eski Cumhuriyet meydanında ortak basın açıklaması yaparak bakanlığa ve hükümete taleplerini ilettiler.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Pandeminin ülkemizde de yayılmasının üzerinden  bir yılı aşkın süre geçmiştir. Alınması gereken tedbirler konusunda, eğitim emekçilerinin ve bileşenlerinin talep ve önerilerine rağmen, 15 Şubat’ta köy okullarında, 2 Mart’ta diğer bütün bölgelerde başlayan yüz yüze eğitimin, çok riskli bir sürece dönüşmesine yol açmıştır.

Tüm eğitim bileşenleri kaygıyla okula giderken ve hemen her gün bir yerlerde bir okul kapatılırken; öğrencilerimize, öğretmenlerimize, hizmetli ve memurlarımıza pozitif ya da temaslı teşhisi konulurken; MEB her şeyin yolunda olduğu algısıyla, yüz yüze eğitime katılımın ne kadar yüksek olduğunu açıklamaktadır. Birçok il ve bölge kırmızıya dönerken yapılan bu açıklamalar kaygı vericidir.

Yüz yüze eğitimin nitelikli bir şekilde yürütülebilmesi için eğitim emekçileri, öğrenciler ve veliler açısından eğitim-öğretim ortamlarının sağlıklı ve güvenli olması gerekmektedir. Bu güven duygusu onların eğitim ortamlarındaki psikolojik ve duygusal yeterlilikleri için önemlidir. Salgının giderek yükseldiği koşullarda eğitim emekçilerinin desteklenmesi gerekirken, halen aşı planlamasında 2. aşamanın 7. sırasında gösterilmeleri ve bir türlü öne alınmamaları, hem eğitim emekçileri hem de tüm eğitim çalışanları açısından çok ciddi riskler barındırmaktadır. Sendikalarımızın MEB’e yaptığı çağrılar, Sağlık Bakanlığı’na yaptığı başvurular olumlu sonuçlanmamıştır. MEB bu konuda harekete geçip Sağlık Bakanlığı ile ortak bir planlama yapıp kamuoyuna duyuracağına, kendisine başvuran eğitim emekçilerine “Sağlık Bakanlığı’na başvurun” demektedir.

15 Şubat’tan 4 Nisan’a kadar toplam pozitif ve temaslı öğretmen sayısı 2558, öğrenci sayısı 3379, hizmetli-memur personel sayısı ise 246’dır. 15 Şubat-4 Nisan arasında eğitim alanında hayatını kaybedenlerin sayısı 17’ye ulaşmıştır. Bu rakamlar buz dağının sadece görünen yüzüdür. Sendikalarımıza ulaşan sınırlı bilgilerle ortaya çıkan bu tablo bile tehlikenin boyutunun ne düzeye geldiğini gösterirken, elinde tüm veriler olan MEB ise ısrarla sayıları gizlemekte ve herhangi bir açıklama yapmamaktadır.

Önü alınamaz bir şekilde vakalar ve hasta sayıları tüm Türkiye’de hızla yükselirken eğitim alanında hiçbir tedbir alınmaması, yüz yüze eğitimin sürdürülebilirliğini tehlikeye atmaktadır. “Eğitim, önlemler alınarak yüz yüze yapılmalıdır.” diyen biz sendikalar olarak, yüz yüze eğitimin devamı için aşılamaların hızlanmasını ve tüm tedbirlerin alınmasını talep ediyoruz. Ölümle sonuçlanmasa dahi yaşı ilerlemiş veya bünyesi zayıf bireylerin vücutlarında kalıcı hasarlar bırakan Covid-19 salgınında, eğitim bileşenlerinin yaşamı ve sağlığı tehlikeye atılamaz ve bu riskli durum daha fazla sürdürülemez.

Mevcut koşullarda yüz yüze eğitimin devamı için taleplerimiz şunlardır:

· Eğitimin tüm bileşenlerine iki doz aşılanması süreci hızla tamamlanmalıdır.

· Eğitime ek bütçe oluşturulmalı, sağlıklı ve güvenli bir eğitim için ihtiyaç duyulan kadro atamaları yapılmalıdır.

· Seyreltilmiş sınıf uygulamasını ortadan kaldıracak düzenlemeler yapılmamalıdır.

· Maske ve hijyen malzemeleri konusunda sürekli ek takviyelerin yapılacağı bir düzenleme mutlaka planlanmalıdır.

· Kalabalık okullarda, öğretmenler odası sayısının artırılması konusunda çalışma yürütülmelidir.

· Kalabalık okullarda öğrenci ve öğretmen tuvalet sayılarının artırılması için çalışma yapılmalıdır.

· Okullarda bir sağlık görevlisine gereksinme bulunmaktadır, bu ihtiyaca dönük çalışma yürütülmelidir.

· Okullarda uygulanması gereken tedbirleri düzenli olarak denetleyecek ve eksikliklerin giderilmesi için çalışma yürütecek görevlendirmeler yapılmalıdır.

· Eğitim bileşenlerinin sağlıklı ulaşımı için valilikler ve yerel yönetimlerle birlikte kapsamlı bir planlama hızla hayata geçirilmelidir.

· Alınan önlemlerin kapsamı genişledikçe okullarımız kademeli olarak açılmalı, yaşamın tüm alanları kademeli bir şekilde normalleşme kapsamına alınmalıdır.

· Eğitim alanında çalışanlara kendi görev tanımları ve uzmanlık alanı dışındaki işler verilmemelidir. Filyasyon görevi gibi hastalarla direkt temas halinde olacakları görevlendirmelerden vazgeçilmelidir. Denetim görevi de gönüllülük esasına dayanmalıdır.

Bizler tüm eğitimcilerin, öğrencilerimizin ve velilerimizin güven duygusu içinde yüz yüze eğitime devam edebilmeleri için aşı ve diğer tüm tedbirlerin bir an önce hayata geçirilmesi yönünde çalışmalarımızı arttırarak devam ettireceğimizin bilinmesini istiyoruz. Eğitim çalışanlarımızın ve öğrencilerimizin en temel hakkı olan sağlıklı ve güvenli bir eğitim ortamı için, mücadele etmeye devam edeceğiz.

Okullarımız ve çalışanlarımız bir bütünün birbirini tamamlayan

DEĞERLİ parçalarıdır .

İLKOKUL-ANA SINIFI-ANA OKULU ÖĞRETMENLERİ aşılanırken,

ÖZEL EĞİTİM ÖĞRETMENLERİ

REHBER ÖĞRETMENLERİ

BRANŞ ÖĞRETMENLERİ

YARDIMCI PERSONELLER

MEMURLAR ve İDARECİLERİN aşılanmaması hem yanlış hem de virüs yayılımına davetiye çıkarmaktır .

MEB ‘i uyarıyoruz!

AMAÇ SALGINI ÖNLEMEKSE  TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARI BİRLİKTE AŞILANMALIDIR.

Çocuklar bizim en önemli değerlerimizdir. İyi bir eğitim vermenin yanı sıra, onların sağlığını korumak da hepimizin vazgeçilmez görevidir.

Sağlıksız eğitim olmaz. Bu seslenişimiz, bu çırpınışımız, kendi özlük haklarımızı korumak için değil, başta öğrencilerimiz olmak üzere, toplumun sağlığını korumak içindir.

Bizler eğitim emekçileri olarak, bu durumun her zaman  takipçisi olmaya devam edeceğiz.14-nisan-20211-00214-nisan-20211-00514-nisan-20211-0011

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Özge Kılınç: Gürdal öğretmenim çok duygulandım. Ben, Anamurlu Özge Kılınç....
  • İsmail mert: Gürdal hocam kaleminize sağlık.Anamur Anadolu lisesinde ilk...
  • gürdal sümer: Adil Bey’in yazımı zevkle okuması bana en büyük ödül....
  • Adil Demir: Gürdal Abi;harika bir yazı zevkle okudum.Kalemine sağlık!Anı...
  • Vatandaş: Sayın Başkan, yasal olarak resmi yönetmelik ve meclis kararlarını...
  • Gürdal Sümer: Bizler eğitim alırken de verirken de çevre ve temizliğe...
  • Adem seymen: Sayın kayınbabam, herzamanki gibi çok anlamlı ve akıcı...
  • Adil Demir: Hocam sinema geçmişini çok güzel güzel yorumlamışsınız.K...
  • Burcu Sümer: Eline yüreğine sağlık baba.Bir sinema tutkunu olarak zevkle...
  • Ayşe Derya Seymen: Babacığım yine mükemmel bir yazı olmuş.. ELİNE, KALEMİNE,...