Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Başarır, Anıtlı’da satılan hazine arazilerini sordu

09 Kasım 2020

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Anıtlı mahallesindeki satılan ve kiralanan arazileri sordu.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Anamur’un Anıtlı mahallesindeki hazine arazilerinin ilçe dışından kişilere yüksek fiyatlarla satılması ve kiralanmasını Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a sordu.

Başarır, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yazılı olarak yanıtlanması isteğiyle TBMM’ye sunduğu soru önergesinde, Anamur Milli Emlak Şefliği tarafından, 3-4 Kasım 2020 tarihlerinde, Anıtlı Mahallesi’ndeki 157 nolu ada içerisinde bulunan toplam 16 parselin satış ve kiralanması için ihale yapıldığını kaydetti.

Geçimini sağlamakta zorlanan köylüler ve çiftçiler tarafından, söz konusu satılığa ve kiralığa çıkarılan arazilerde ecrimisil bedelleri ödenerek çeşitli tarım ürünleri (muz, buğday, avokado, badem) yetiştirildiğini vurgulayan Başarır, şunları kaydetti:

“Her ne kadar söz konusu yerlerin satılığa ve kiralığa çıkarılacağı Anamurlu çiftçilere iletilse de dışarıdan gelen kişiler tarafından yüksek bedeller verilerek, araziler kiralanmış ve satın alınmıştır.

Örneğin dönümünün yılık kira bedeli 450 TL olan araziyi bölge dışından gelen kişiler dönüm başına 10 bin TL teklif vererek kiralamışlardır. Bu rakamların üzerinde, Anamur’da geçimini zor sağlayan ve yıllardır ecrimisil ödeyerek tarımla uğraşan çiftçilerimizin ihalede teklif vermesi mümkün değildir.

Normal değerinin kat be kat üzerinde tekliflerle araziyi kiralayan kişilerin buraları ne amaçla kullanacakları da net değildir. Bu sebeple ülkemizde bitme noktasına gelen tarıma bir darbe daha vurulmakla beraber, çiftçilerimizin az da olsa gelirleri ellerinden alınmaktadır.”

Bu uygulamanın etik ilkelerle ters düşmekle beraber Anamurlu çiftçileri de perişan ettiğini öne süren Başarır, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a şu soruları yöneltti:

1- Yıllardır ecrimisil bedelleri ödeyerek ülke tarımına katkıda bulunan ve az da olsa geçimlerini sağlayan köylülerimizin ellerinden arazilerin alınması ne derecede etiktir?

2- Söz konusu arazilerin satılığa ve kiralığa çıkarılarak ihale yolu ile satılması yerine, o arazilerde yıllardır ürün yetiştiren köylülere, tarımı teşvik etmek ve geçimlerini sağlamak amaçlı daha uygun şartlarda verilmesi daha doğru bir yaklaşım değil midir?

3- Bu uygulama ile söz konusu arazilerde ürün yetiştirip geçimini sağlayan köylü ve çiftçilerimizin akıbeti ne olacaktır?

4- Tarımın gelişmesi ve çiftçilerimizin geçimlerini sağlaması adına söz konusu arazilerin satışı ve kiralanması için yapılan ihaleler iptal edilecek midir? Yoksa iptal edilmeyip çiftçilerimizin daha da yoksullaşmasına göz mü yumulacaktır?

5- Yapılan bu uygulama, ülke tarımına nasıl bir katkı sağlayacaktır?”

pic001

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Adil Demir: Gürdal Abi,birbirinden güzel yazılarını kitap haline getirirsen...
  • Hüseyin Sezer: Gürdal abi kalemine sağlık
  • Ayşe Derya Seymen: Eline, yüreğine sağlık canım babacığım Yine harika bir...
  • Mahmut Gazi ÖZSOY: Öğretmen olmanın en gurur verici tablosu, ışık olmak, her...
  • Mahmut Gazi ÖZSOY: Sayın ünlü ilginize teşekkür eder tüm duyarlı...
  • Şeref Koz: Çok duygulandırıcı bir girişim. Kolay gelsin.
  • Orhan Akpınar: Anamur’lu yoldaslara mucadelemizde başarılar diler,...
  • Adil Demir: Kalemine sağlık abi!
  • Filiz AYDIN GÖK: Tarihle ilgisi olmayan insanların bile anlayabileceği bir...
  • Gürdal Sümer: Hijyenik ve sağlık koşullarının yok sayılarak inşa edilen bu...