GÜNDEM-YAŞAM Haberleri

Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Verimi yüksek yeni muz çeşidi tanıtıldı

02 Temmuz 2020

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

2-temmuz-2020020Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’nde geliştirilen yeni muz çeşidi Alata Azmanı, Erdemli ve Akdeniz ilçelerinde denenecek.

“Üstün Özellikli Muz Çeşidi Alata Azmanı” Yenilik Yayım Projesi kapsamında geliştirilen Alata Azmanı’nın tanıtım toplantısı, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü salonunda gerçekleştirildi.

Toplantıya, Mersin İl Tarım ve Orman Müdürü Arif Abalı, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Sinan Acıöz, kurum ve kuruluş temsilcileri ile üreticiler katıldı.

Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Sinan Acıöz, 2019 yılında tescillenerek, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın tescilli meyveler listesine dahil edilen Alata Azmanı muz çeşidinin bu zamana kadar yol aldığı evreleri anlatırken bu çeşit ile muz üretiminde yeni bir yüksek verim döneminin de açıldığını ifade etti.

İl Tarım ve Orman Müdürümüz Arif Abalı da Mersin’in Türkiye’de 9 üründe ilk sırada yer aldığını ve bu ürünlerle gayrisafi milli hasılaya yaklaşık 14 milyar lira katkı verdiğini söyledi. Muzun da bunlardan biri olduğunu vurgulayan Abalı, “Türkiye’deki üretimin yüzde 61′ini üretiyoruz. İl genelinde 47 bin dekarlık alanda muz üretimi gerçekleştiriyoruz. En çok Anamur’da yaklaşık 32 bin dekar ve 217 bin ton üretimimiz var” dedi.

Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünün 2006 yılında Mersin’de bir çalışma başlatarak, 103 tür genotipi farklı olan muz çeşidini sahada toparlayıp bir seleksiyon çalışması yaptığını ifade eden Abalı,  “Bu çalışmada en verimli olan muz çeşidi seçildi, geliştirmesi yapıldı. Şimdi de İl Müdürlüğümüz ve Araştırma Enstitüsü ile birlikte ortak çalışma yapacağız. Muz, bizim için Mersin’in lokomotifi olan bir ürün. Bu çerçevede Alata Azmanı’nın tanıtımını yapmamız gerekiyordu. İl Müdürlüğü olarak bu yeni muz çeşidinin yaygınlaşması için Erdemli ve Akdeniz ilçelerimizde muz üretmek isteyen üreticilerimizle birlikte çalışmalar yapacağız” ifadelerini kullandı.2-temmuz-20200212-temmuz-2020010

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Hasan Yıldırım: Karadeniz sahil yolu yapımına da 2013 te başlandı. Ancak...
  • Şeref Koz: Çok acınılası bir durum. Niyeti nedir bilmiyorum ama, tarih...
  • Şeref Koz: Ruhu şad olsun. Güngör Ailesi’nin acılarını yürekten...
  • senol: 05432717426
  • senol: arif bey bu numaradan ulaşırsanız yardımcı oolurum
  • Gürdal Sümer: Bir doğal afet sonunda örtü altı üretim yapan üreticiler...
  • Şeref Koz: Zarar gören bütün üreticilerimize geçmiş olsun. Kelime oyunlarına...
  • vatandaş: Sayın Başkan Güleç-Ovabaşı köylerine otobüs seferlerinin...
  • SERAP ÇİLİNGİROĞLU: Harika bir ablasın, seni seviyorum.
  • Melike: Servet ayhan denecek eczacinin numarasını bilen varmi