Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Ali Kubilay Erdal’dan Hidayet Kılınç’a cevap.

13 Haziran 2019

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

CHP’li Anamur Belediye Meclisi Üyesi Ali Kubilay Erdal, Belediye Başkanı Hidayet Kılınç’ın çevrecilerin kumsalda yapılan çalışmaya tepki göstermesine karşı yaptığı açıklamaya cevap verdi.

Haziran ayı toplantısının dilek ve temenniler bölümünde söz alan Erdal, açıklamasında şunları söyledi:
SAYIN KILINÇ’IN BEYANAT VE HAMLELERİ ANAMUR’A HİZMET YOLUNU KAPATIYOR
Biz CHP’li meclis üyeleri olarak, ilk meclis toplantımızdan bu yana hizmet etme anlamında Belediye Başkanı’nın önünü açtık. Bunu borçlanma yetkisi verirken de yaptık, diğer başka kararlar alınırken de yaptık ve bundan sonra da şeffaf hizmetler için de yapmaya devam edeceğiz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın.
Bizler siyasi görüş bakımından muhalif olmamıza rağmen, yapıcı, kırıcı olmayan, birbirini rencide etmeden siyaset yapacağımızı ilk günden söyledik. Bunun böyle olduğunu Sayın Belediye Başkanı Hidayet Kılınç Bey de birkaç kez dile getirdi, uyumlu bir belediye meclisiyle çalıştığını ve bundan mutlu olduğunu söyledi.
Bu bağlamdaSayın Kılınç’ın talihsiz beyanat ve hamleleri Anamur’a hizmet yolunu kapatmaktan öte değildir. Bu beyanat ve hamleleri CHP’li meclis üyeleri olarak kınıyor, ‘düşman’ olarak nitelendirilmemizin bizleri ne denli rencide ettiğini bilmenizi istiyoruz.
Şu konularda Anamur halkını ve meclisi bilgilendirmek istiyoruz:
NE OLDUĞU BELLİ OLMAYAN BİR KROKİ KOYARAK KAMUOYUNU YANILTTI
1- Sayın Kılınç’ın Cerenler mevkisinde yapmaya çalıştığı mesire yeri ve park alanı için facebook sayfasında görüleceği üzere ‘kamuoyuna duyurulur’ başlığı altında bir metin ve ne olduğu belirsiz koordinatlı kroki koyarak kamuoyunu yanıltan bilgi vermiştir. Oysa ki Anamur Belediyesi’nin personeli ve imkanları çerçevesinde detaylı bir imar planı üzerinde mahalle, ada, parsel, kıyı kenar çizgisi, kumsal gibi bilgilerin bulunduğu bir krokiyle açıklama yapması beklenirdi.
KEŞKE ÖRNEK BİR KENT OLABİLSEYDİK
Bu dünya sadece insanların değildir. Diğer canlıların da yaşama ve üreme hakları vardır. Buna saygılı davranmak insanlık görevidir. Hele ki soyu tükenmekte olan bir canlının yumurta bırakmak için geldiği ender bir bölgede yaşıyorsak daha da dikkatli davranmak zorundayız. Keşke Anamurumuzun ismini caretta carettaların rehabilite edildiği, insanların bilinçlendirildiği ve bunların da belediye eliyle yaptırıldığı bir örnek kent olarak duyurabilseydik. Dünyadaki ve Türkiye’deki bütün çevreci kurum ve kuruluşların bu bağlamda gıpta ile baktıkları bir belediye olabilseydik.
BAKANLIK VE MİLLİ PARKLAR’DAN OLUR YAZISI ALINDI MI?
Bu park ve mesire alanının belirlenirken Tarım ve Orman Bakanlığı ile Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden bir olur yazısı alınıp alınmadığının meclis ile paylaşılmasını istiyoruz. Alındı ise o yazının bizlere verilmesini istiyoruz.
MESİRE YERİ VE PARK YAPARKEN DOĞAYA VE DİĞER CANLILARA ZARAR VERİLMESİN
Bizler, başkanın Anamur için mesire yeri ve park alanı yapmasına asla karşı değiliz. Aksine desteklemekteyiz. Ama bu bölgenin Pullu gibi, Dikilitaş gibi ya da belediyenin parklarında yapılmasını, buraların hem korunup hem de halka hizmet vermesini, belediyece istihdam yaratılmasını istiyoruz. Ama bunu yaparken doğaya ve diğer canlılara zarar vermemesi taraftarıyız.
MESİRE VE PARK ALANI KIYI KENAR ÇİZGİSİ ALTINDA VE KUMSALDADIR
Sayın Başkan’ın yapmaya çalıştığı mesire ve park alanı görüleceği üzere kıyı kenar çizgisi altında ve kumsaldadır. Bu yer hakkında Kıyı Kenar ve Doğal Sit Alanı içinde olup olmadığı, caretta caretta ve nil kaplumbağalarının üreme alanı içinde olup olmadığı, kum zambaklarının üreme alanı olup olmadığı hususunda herhangi bir araştırma yapılmadan, kurumlardan görüş sorulmadan, talan edercesine kazı, hafriyat, tesfiye gibi işlem yapılmasına önce insan, sonra Anamurlu olarak kesinlikle karşıyız.
6 METREKARE İLE SINIRLI BÜFELER ON KATI ALANA YAYILDI
İskele’deki mesire alanlarının halk tarafından kullanılamıyor olması göz önündedir. 6 metrekare ile sınırlı kullanım alanına sahip büfelerin 10 katı kullanım alanına genişlemesi, sahilin şezlonglarla kaplanması konusunda belediyenin duyarlı olmasını istiyoruz. O bölgelerin düzenlenmesi için hassasiyet gösterilmesi gerektiğini düşünüyoruz.
BÜYÜKŞEHİR SAHİL TEMİZLİĞİNİ YUMURTLAMA SEZONU ÖNCESİNDE YAPTI
2- Anamur Belediye Başkanı Sayın Hidayet Kılınç, kamuoyuna yaptığı açıklamada Büyükşehir Belediyesi’nin sahil temizliği yaptığı sırada caretta caretta üreme ve yumurtlama alanını tahrip ettiği yönündeki açıklaması gerçekle bağdaşmayan bir beyandır. Bu yıl sahil temizliği 6 Mayıs 2019’da yapılmıştır. Büyükşehir Belediyesi Anamur Koordinasyon Müdürlüğü’nün Milli Parklar Mersin İl Müdürlüğü’nden görüş alarak bu tarihin caretta caretta yumurtlama tarihi olmadığı, temizliğin her yıl olduğu gibi Mayıs ayının ilk haftasında yapılmasında sakınca olmadığı belirtilmiş ve bu kurumun izni ve bilgisi dahilinde yapılmıştır. Geçen yıl ilk caretta caretta 12 Mayısta yumurta bırakmış olup bu bilgi, Anamur Milli Parklar Şube Müdürlüğü’nden alınmıştır. Milli Parklar’da bu yıl için henüz bir görevli tayin edilmemiş olup Anamur Hayvanları Koruma Derneği üyesi ve caretta caretta gönüllüsü olan Ayşen Belpınar’dan alınan bilgiye göre bu yıl ilk caretta caretta 21 Mayıs’ta İskele’de, 22 Mayıs’ta Cerenler mevkiinde çıkıp yumurtlama yapmıştır. Yani Büyükşehir Belediyesi’nin kumsalda yaptığı temizlik çalışmasının herhangi bir caretta caretta yuvasına zararı söz konusu değildir.”

12-haziran-2019029

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

 • Turizm yatırımları artar, turizm gelişir (45.0%, 513 Oy)
 • Göç alır, fayda değil zarar getirir (33.0%, 375 Oy)
 • Anamur'un il olmasına katkı sağlayabilir (12.0%, 134 Oy)
 • Tarım ürünleri kolay pazarlanır (10.0%, 116 Oy)

Toplam Oy: 1,139

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

 • Aziz Saydam: Harika bir oyun, Karacaoğlan hepimizin. Her yerde izi var. Bütün...
 • Mehmet Büyükarı: Işıklar içinde olsun… İlk kez Bulut’u...
 • Şeref Koz: Genç meslektaşımız Sevgi Kilunç’ı ve onun yetişmesine katkı...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Haziran emekçiler için ne kadar hüzün dolu olsada yine...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY:
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Emeği geçen tüm usta öğretici, kursiyer, idareci ve...
 • Vatandaş: Sayın Müdür Bey, Anamur Devlet hastahanesi yeni binasına...
 • Şeref Koz: Kim ne derse desin Anamur’da en çok çalışan CHP’liler...
 • Şeref Koz: Ruhu şad olsun. Sayın Fikri Sağlar’a ve ailesine başsağlığı...
 • Vatandaş: Biz toplum olarak şak-şak yalaka ve taklacılığını ekonomik,...