GÜNDEM-YAŞAM Haberleri

Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Mersin’de yılın Ahisi Anamur’dan

22 Eylül 2018

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

22-eylul-2018067Mersin’de bu yıl 25’incisi düzenlenen ‘Ahilik Kültürü Haftası’nda Anamurlu tamirci usta Tahsin Çay, Yılın Ahisi seçildi.

Mersin Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (MESOB) tarafından Ulu Cami Meydanı’nda düzenlenen törene, Mersin Milletvekilleri Hacı Özkan ve Alpay Antmen, Mersin Valisi Ali İhsan Su, MESOB Başkanı Talat Dinçer, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu, il protokolü, meslek kuruluşlarından başkan ve temsilciler, esnaflar ile öğrenciler katıldı.

Mersin Valisi Ali İhsan Su, törende yaptığı konuşmada, sahip olduğu zengin kültürel mirası ile Türk milletinin dünya medeniyetine birçok armağanlar sunduğunu belirterek, sanatın, ticaretin ve mesleğin, olgun kişilik, güzel ahlak ve doğrulukla yoğrulduğunu, Ahilik geleneğinin de bu kültürel miraslar arasında önemli bir yer tuttuğunu dile getirdi.

Mesleki değerler yanında toplumda sevgi, saygı, kardeşlik, dayanışma ve yardımlaşma hasletleri ile toplumsal gelişmeye de çok önemli katkılar sunan Ahilik teşkilatının, toplumsal yapımızın yüzyıllar boyunca bozulmadan sürdürülmesinde büyük bir önem arz ettiğinin altını çizen Vali Ali İhsan Su, uygulanan bu sistemin günümüzde de esnafça benimsenmeye devam edilerek yaşatılmasının oldukça önemli olduğunun söyledi.

Konuşmasının devamında, Ahilik sisteminin sağladığı verimliliğin yanı sıra, ticari ve toplumsal ilişkilerde; dürüstlük, güvenilirlik, saygı, hak ve hukuka riayet etme ile güler yüzlü olma ilkelerini esas alan Ahilik sisteminin uygulanmasının, kardeşliğin pekişmesine de büyük katkılar sunduğuna değinen Vali Su, “Biz bu zamana kadar her zaman esnafımızın ve sanatkarımızın yanında olduk, bundan sonra da yanlarında olmaya devam edeceğiz. Bizler sizler için, vatandaşlarımız için varız. Bu hizmetleri en hızlı bir şekilde yerine getirebilmek için üstün gayret gösteriyoruz, göstermeye de devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Mersin Milletvekilleri Hacı Özkan ile Alpay Antmen ve MESOB Başkanı Talat Dinçer’in de günün anlam ve önemin belirten birer konuşma yaptıkları programda, Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Ekibinin gösterisinin ardından ayrıca usta oyuncular tarafından temsili ‘Şet Kuşatma Töreni’ sahnelendi.

Daha sonra MESOB tarafından Yılın Ahisi seçilen Anamurlu tamirci usta Tahsin Çay’a ödülü Vali Su tarafından verildi ve kaftan giydirildi.

Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer ve Anamur Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Çetin de Tahsin Çay’ı tebrik ettiler. 22-eylul-201805622-eylul-2018025

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • İsmail mert: Gürdal hocam kaleminize sağlık.Anamur Anadolu lisesinde ilk...
  • gürdal sümer: Adil Bey’in yazımı zevkle okuması bana en büyük ödül....
  • Adil Demir: Gürdal Abi;harika bir yazı zevkle okudum.Kalemine sağlık!Anı...
  • Vatandaş: Sayın Başkan, yasal olarak resmi yönetmelik ve meclis kararlarını...
  • Gürdal Sümer: Bizler eğitim alırken de verirken de çevre ve temizliğe...
  • Adem seymen: Sayın kayınbabam, herzamanki gibi çok anlamlı ve akıcı...
  • Adil Demir: Hocam sinema geçmişini çok güzel güzel yorumlamışsınız.K...
  • Burcu Sümer: Eline yüreğine sağlık baba.Bir sinema tutkunu olarak zevkle...
  • Ayşe Derya Seymen: Babacığım yine mükemmel bir yazı olmuş.. ELİNE, KALEMİNE,...
  • Ergun Nuhut: Şu an saat 03.45. 11 Mayis 2022… Yazıyı büyük bir keyifle...