Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Özgür Özuğur aday adaylığını açıkladı

27 Ağustos 2018

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

27-agustos-2018037Bilgisayar Mühendisi Özgür Özuğur, CHP Anamur Belediye Başkan Aday Adayı olduğunu açıkladı.

“CHP’NİN KALESİ’NDE KÖTÜ KARNEYE SAHİBİZ”

Özuğur, partisinin ilçe binasında düzenlenen bayramlaşma programında yaptığı açıklamada, Anamur Belediye Başkanlığı için ikinci kez aday adayı olduğunu belirterek, “30 Mart 2014 tarihinde yapılan en son yerel seçimleri hem Anamur’da hem Mersin’de kaybettik. Hatta son 4 dönemdir yani son 20 yıla baktığımızda sadece bir tek dönem CHP belediye başkanlığının kazanıldığını görüyoruz. CHP’nin kalesi olarak gösterilen bir yer için kötü bir karneye sahibiz. Bundan kendimize dersler çıkarmalıyız. Herkes canla başla hem Anamur’da hem de ülke genelinde CHP’nin yerel iktidarı için çalışmalıdır” dedi.

“ÇOCUKLARIMIZ, YARINLARIMIZ İÇİN BU YOLA BAŞ KOYDUM”

2014 yılındaki yerel seçimde adaya olamadığını ancak aday adaylığı döneminde önemli tecrübeler edindiğini ifade eden Özuğur, şunları söyledi:

“Bugün artık sizlerin teveccühü ve ortak akıl ile aday adayı olarak karşınıza çıkmanın gururunu yaşıyorum. Benimle yüreği çarpan, bana gönül veren, canı gönülden destekeyen herkese teşekkür ediyor, minnettarlığımı sunuyorum. Çıktığım bu yolda, büyük bir aşk ve tutkuyla bağlı olduğum Anamur’u hep birlikte hak ettiği ve hayal ettiğimiz yerlere taşımak için kutsal bir görev olarak adlettiğim Anamur Belediye Başkanlığı görevine zamanın ve mekanın ötesinde alışılmamış, örnek bir sosyal demokrat belediyecilik için partimizden, Cumhuriyet Halk Partisi’nden aday adayıyım. Siyasi zaferler kazanılmadan ekonomik zaferlerin, teknolojik zaferlerin ve daha birçok zaferin bir ehemniyeti olmadığını görerek başladığım siyasi hayatıma; yaptıklarımız kadar yapmadıklarımızdan da sorumlu olduğumuzun bilincinde olarak çocuklarımız için yarınlarımız için bu yola baş koyuyorum.

ÖZGEÇMİŞ

1973 yılında Anamur’da öğretmen bir anne ve asker bir babanın ortanca çocuğu olarak dünyaya geldiğini belirten Özuğur, eğitimi ve iş hayatıyla ilgili şu bilgileri verdi:

“İlk, orta ve lise öğrenimlerimi üstün başarılarla Anamur’da tamamladım. Anamur’da geçen çocukluk ve gençlik yıllarından sonra sırasıyla 1995 yılında ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği’nden lisans, 2003 yılında ODTÜ Endüstri Mühendisliği’nden master ve 2016 yılında Milli Savunma Üniversitesi Harekat Araştırması Anabilim dalından doktora (PhD) derecelerini aldım. Vatani görevimi, Muhabere Elektronik ve Bilgi Sistemler (MEBS) yedek subay okulundan birincilikle mezun olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığı Karargahında asteğmen olarak yaptım. 23 yıllık profesyonel iş hayatında, Türk Savunma Sanayi’nin öncü kuruluşları ASELSAN, TÜBİTAK ve HAVELSAN’da kritik ve ileri askeri teknolojilerin milli olarak geliştirilmesinde ve ülkeye kazandırılmasında önemli ve öncü görevlerde bulundum.

NATO toplantısında ve uluslararası çalışmalarda ülkemizi başarıyla temsil ettim. Çeşitli dergi ve konferanslarda yayınlanmış birçok bilimsel makalelerim mevcuttur. Halen, HAVELSAN Komuta Kontrol ve Savaş Teknolojileri Bölümü’nde mühendislik, teknoloji ve araştırma-geliştirme faaliyetlerinin yürütüldüğü Teknoljoi Geliştirme Grubunun Lideri ve Yöneticisi olarak çalışmaktayım. İleri düzeyde İngilizce bilmekteyim. 45 yaşında, benim gibi kendisi de bir mühendis olan Işıl Hanımla evli, biri kız biri erkek olmak üzere iki çocuk babasıyım. Çocuklarımla birlikte 3. kuşak Anamur’lu olma yolunda ilerliyoruz.

“ANAMUR ZAMANIN GERİSİNDE KALDI”

Türkiye’de siyasetin hizmet ve çözüm üretme aracı olmaktan çıkıp belli bir grup ya da güç odaklarının tekelinde halkın ve kaynakların sömürüldüğü bir rant aracına dönüştürülmüş olduğunu belirten Özuğur, şöyle devam etti:

“Bu kısır döngüden ve süreçten Anamur da nasibini almaktadır. Sade bir vatandaş gözüyle uzun yıllardır Anamur’u hep birlikte gözlüyoruz. Dünya değişti, gelişti, Türkiye değişiyor, Anamur değişmiyor ve gelişmiyor. Anamur çağını yakalayamamıştır. Tarihte bereket hilali olarak bilinen bölgenin ve Akdeniz medeniyetlerinin merkezindeki Anamur zamanla hiçbir vizyonu ve hedefi olmayan, günün zor kotarıldığı, zamanının gerisinde kalmış bir ilçe konumuna sürüklenmiştir. Anamur, köhne ve eski bir kasaba görünümündedir. Yıllar içindeki yalan yanlış projelerle yıllarımızı ve Anamur’un ekonomik özgürlüğünü kaybettik.”

“ANAMUR’A ÇAĞ ATLATMAK MÜMKÜN”

“Böyle gelmiş ancak böyle gitmemelidir. Çözüm, yine Anamur’un derinliklerinde saklıdır” diyen Özuğur, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu gidişatı Anamur’un en büyük serveti olan yüksek seciyeli, çalışkan ve sıcak insanlarıyla değiştirmek ve Anamur’a çağ atlatmak mümkündür. Bu dinamikleri harekete geçirerek hep birlikte kurduğumuz Anamur hayallerimizi hep birlikte var gücümüzle çalışarak gerçekleştirebiliriz.”

“MUZA MAHKUM, B PLANI OLMAYAN BİR HALK”

Özuğur, Anamur’un sorunları ile ilgili tespitlerini şöyle sürdürdü:

“Benim çocukluğumda hepiniz hatırlarsınız ‘Zümrüt Anamur, Yeşil Anamur’ sloganları vardı. Sizce nerede o yeşil Anamur? Ben söyleyeyim: Zümrüt Anamur artık kartpostallarda. Şehir merkezi, sahil heryer doldu taşıyor. Gören duyan durduran yok. Hızla ve çirkin bir şekilde betonlaştık. Kent estetiğinden eser kalmadı. Böylesine güzel turistik bir bölgede böyle bir kentleşme nasıl olabilir, anlamak mümkün değildir. Yolları ve kavşakları akıllara durgunluk vermektedir. Tam bir tasarım faciasıdır. Kimse çarşıya zorunlu olmadıkça çıkmak istemiyor. Ticaret kan ağlıyor. Esnaf çaresiz durumda. Para kazananlar da Anamur’da para harcayacak yer bulamamakta. Ticaretimiz, esnafımız, balıkçımız, hayvancılarımız kan ağlıyor, gören yok. Sahilimiz, çevremiz kirlendi. Yıllardır kirlenen deniz suyunun tabanı artık kum değil, balçık. Kum tepelerimiz yok. Hala Caretta’larla barışamadık, alışamadık. Balık çiftlikleri kurulmaya çalışılıyor, doğa katlediliyor seyirci kalıyoruz. Can damarlarımız Sultan suyu ve Anamur çayı can çekişiyor. Pislik içinde, çöplük içinde. Görmüyoruz. Muza mahkum, B-Planı olmayan bir halk. Hiçbir kalkınma planı ve umudu olmayan çaresiz bir halk. Kültür ve sanattan hiç bahsetmiyorum, uzağından geçmiyoruz. Son yıllarda açılan bir sinema ile sanatla bağımızı kurduğumuzu sanıyoruz. Tek bir tiyatro oyunu sahnelenemiyor, sahnelenecek doğru dürüst yerimiz bile yok. 30 yıl önce şehir merkezinde bile pansiyonculuk yapılırken şimdi bir tek bir turisti mumla arar olduk. Turizm yüksek okulumuz var ama turistimiz yok.

Bu seçim adeta otobandan önce son çıkıştır. Böyle bir şans bir daha gelmeyebilir. Anamur için değişim ve gelişim zamanıdır, kırılma noktasıdır. Şayet bu gelişmeler ranta kurban edilirse geçmiş olsun. Anamur’u kaybederiz. Çanlar Anamur için çalmaktadır ve hızla Anamur’a çağ atlatacak adımları atmak gerekmektedir. Bu işin yolu da iyi bir ‘’Belediyecilikten’’ geçmektedir.

“NELER YAPACAĞIM”

Anamur genelinde ne tür işler yapacağını başlıklar halinde anlatan Özuğur, şunları kaydetti:

1. Çöp, kanalizasyon, su, elektrik, yol gibi tüm altyapı işleri önceliğimiz olacak. Hayati ve temel ihtiyaçlar karşılanmadan anlamsız harcamalar, hayali işler peşinde koşmayacağız.

2. Anamur’u her yönüyle kendi kendine yeten bir kent haline getireceğiz. Kendi kaynaklarını yaratabilen, kaynaklarını yönetebilen bir anlayış içinde olacağız.

3. Anamur’un il olabilmesi için gerekli tüm altyapı ve fiziki şartları yerine getireceğiz. Ekonomisinden, tarımına, turizminden siyasetine kadar örnek bir ilçe olup kent ve kentli olmayı başaracağız.

4. Kalkınma en öncelikli konumuz olacak. Anamur gerçeğine uygun bir kalkınma modeli geliştireceğiz. Kalkınacağız, bunun başka bir yolu yok. İş ve istihdamı ivedilikle çözeceğiz. Katma değer üreteceğimiz işlerin peşinde koşacağız.

5. Türkiye’nin en akıllı kentlerinden biri olacağız. Tüm belediyecilik hizmetlerinde en üst seviyede teknolojiden faydalanıyor olacağız. Akıllı kent ve elektronik belediyecilik konsepti ile tanışacağız.

6. Ekolojik ve yeşil bir kent yaratacağız. Çevreyle dost ve barışık olacağız. Çevreden asla ödün vermeyeceğiz. Arıtma tesisi, tarımsal atık geri dönüşüm tesisi gibi çevre için ne tür altyapılar gerekiyorsa elimizden geleni ardımıza koymayacağız. Caretta’ların da Anamur’lu olduklarını herkese öğreteceğiz. Çevre bilincini Anamur’da yeniden inşa edeceğiz. Balık çiftliklerine izin vermeyeceğiz.

7. Çevre dostu tüm enerji kaynaklarından maximum düzeyde faydalanacağız. Güneş, su, rüzgar ve dalga enerjisinden faydalanacağız. Dünyayı takip edeceğiz. Orada ne varsa getireceğiz, öncüsü olacağız, gelişmesi için her türlü katkıda bulunacağız. Bu konuda teşvikler, projeler üreteceğiz.

8. Kültür ve sanat konusunda 50 yıllık geri kalmışlığımızı aşacağız. Yazlık sinemalar, bilim ve sanat merkezlerimiz olacak. Tiyatrolar oynanacak, senfoni konserleri verilecek.

9. Spor tesislerimiz, kurslarımız olacak. Müsabakalar düzenleyecek, sporcular yetiştirilmesine ön ayak olacağız. Bütün yıla yayarak yılın her ayı ulusal ya da uluslararası bir sportif müsabakaya ev sahipliği yapacak şekilde yamaç paraşütü, kayalıktan atlama, dalış, zıpkınla avcılık, trekking, triatlon, plaj voleybolu, plaj futbolu, orientering, moto kros gibi coğrafyamıza uygun sportif yarışlar düzenleyeceğiz. Doğa sporlarının ve macera tutkunlarının merkezi yapacağız.

10. Yurtlar yapacağız. Çocuklarımızı kökeni ve içeriği belli olmayan yurtlara teslim etmeyeceğiz. Aynı şekilde yaşlı ve kimsesizlere kucak açacağız. Kadın sığınma evlerimiz olacak. Çaresiz ve kimsesizlerin yanında olacağız.

11. Estetik bir kent için, güzel bir Anamur silüeti için kentsel dönüşüm yapacağız. Anamur’un büyüsünü, tılsımını bozan tüm etkenleri ortadan kaldıracağız. Anamur’a uygun genel bir mimari anlayışı oluşturulacak. Betonlaşmanın ve çarpık yapılaşmanın hızla önüne geçeceğiz. Aşamalı olarak seraların yarattığı görüntü kirliliğinden de kurtulacağız. Bu sorun çiftçimizin değil artık Belediye’nin ve Anamur’un ciddi bir sorunudur.

12. Tarıma dayalı bir sanayi kurulacak. Daha çok çalışıp daha çok üretmenin yöntemlerini araştırıcağız. Hep birlikte katma değer üreteceğiz.

13. Alanya ile Gazipaşa ile karşılaştırılmak yerine dünya ölçeğinde St Tropez’le, Porto Rico ile, Rodos ile, Nice ile yarışır hale geleceğiz. Anamur’u dünyaya açacağız.

14. Şehir merkezi sıkışmış durumda. Süklüm püklüm bir çarşımız var. Park sorunu ciddi boyutta. Yeni şehir merkezleri inşa edeceğiz. Bu merkezler arasında araç trafiğinin olmadığı meydanlar inşa edeceğiz. Küçük bir çocuğun bile güvenle gezebileceği Anamur’un yeni buluşma noktalarını inşa edeceğiz.

15. Anamur genel olarak dar bir coğrafyada sıkışmış durumda. Toprağı ve yaşam alanı sınırlı bir kent. Kafanıza göre genişleyebileceğimiz bir kentte yaşamıyoruz. Anamur’un önünü açacağız. Köylerle, beldelerimizle bütünleşeceğiz. Köylerimizi, yaylalarımızı cazibe merkezi haline getireceğiz. Yaylalarımızı iç turizme açacağız. Tarımıyla, turizmiyle, doğasıyla öne çıkan köylerimizi bulap çıkaracağız. Köylerden Anamur’a değil, Anamur’dan köye göçü sağlayacağız. İleride il olduğumuzda ilçe olacak belde adaylarımızı yaratacağız, hazırlayacağız. Anamur’un yükünü hafifleteceğiz.

16. Gölge ve serin bir kent yaratacağız. Hiç yeşil bir alanımız yok. Çarşıya çıktığınızda soluklanacağız bir gölgelik yok. Tanıdık bir esnaf arkadaşınız ya da tanıdığınız yoksa haliniz hepten harap. Kimse gerçek bir işi, ihtiyacı olmadan çarşıya çıkmamak için uğraşıyor. Gölge ve serin bir kent yaratacağız.

17. Su hayattır, candır. Anamur’a yapılan en büyük hizmet eski yıllarda Devlet Su İşleri tarafından yapılan kanallarımızdır. Zamanının ötesinde bir iştir gerçekten. Sadece sulama kanalı olarak değil ulaşım için, keyif için, serinlik için, estetik için de kanallarımızı kullanıyor olacağız. Niçin kanallarımızda kısmi kontrollü açık havuzlar olmasın. Suların şırıl şırıl aktığı, kanallarla bezeli bir Anamur olacak.

18. Balıkçılığımızı yeniden canlandıracağız. Geriye giden denizciliğimizi yeniden kurtaracağız. Artık eski havasını yitiren kabotaj bayramlarımızı daha renkli ve coşkulu kutluyor olacağız. En ucuz ve en taze balığı Anamur’da yiyeceğiz. Balıkçılığımızı ve denizciliğimizi geliştireceğiz. Yeni iskele inşatı ile birlikte kurulacak marina ile birlikte yat turizmini canlandırmak için gerekli adımları atacağız. Bu sayede Kıbrıs ile en yakın noktada bulunmanın avantıjını kullanarak dostluğumuzu ve ticaretimizi arttıracağız. Girne-Anamur arasında ilk deniz uçağı seferini başlatmak için uğraşacağız.

19. Kale’den Ören’e tüm kumsalı yürüyerek yalın ayak geçebileceksiniz. Her yerde her noktada engelsiz bir Anamur inşa edeceğiz. Trafiksiz, sessiz, engelsiz bir raylı ulaşım ağını bisiklet yolları ile destekleyerek sahil boyunca kuracağız.

20. Pulludan, Ören’e Anamur’un çehresini değiştireceğiz. Anamur’a gelen, Anamur’dan geçen herkes Anamur’un o kendine aşık eden siliüeti ile tanışacak. Anamur’un tüm tarihi ve doğa güzelliklerine yönlendireceğiz. Geçici misafirlerin, yolcuların, durup konaklaması ve bir daha gelmesi için tüm cazibemizi ortaya koyacağız.

21. ‘’Cittaslow’’ yani yavaş şehir sakin şehir anlamına gelen oluşum 1999 yılında İtalya’da kurulmuş uluslararası bir belediyeler birliğidir. Kelime kökeni İtalyanca “Citta (Şehir)” ve İngilizce “Slow (Yavaş)” kelimelerinin birleşmesiyle türetilen Cittaslow, “Sakin Şehir” anlamında kullanılmaktadır. Yavaş Hareketi’nin bir parçası olarak bilinmektedir. Cittaslow Uluslararası Birliği’ne üye olmayı ve Anamur’un sakin şehir konseptine ve felsefesine  uygun şekilde gelişmesini sağlayacağız.”

“NASIL BİR BAŞKAN OLACAĞIM?”

Konuşmasının sonunda nasıl bir başkan olacağını da anlatan Özuğur, şöyle devam etti:

“• Klasik bir siyasetçi gibi hamasi laflar, büyük sözler etmeyeceğim. Tutamayacağım, hayali sözler de vermeyeceğim.

• Ne biliyorsam, neye inanıyorsam sizlere sadece doğruyu söyleyeceğim.

• Kamu kaynaklarını asla kendi çıkarlarım için kullanmayacağım gibi kamu kaynaklarının çar çur edilmesine de asla göz yummayacağım.

• Her işi tek başına yapmış gibi poz vermeyeceğim. Olur olmadık her yerde resimlerimi sergilemeyeceğim.

• Her açılış, her tören, her cenaze, her düğün dolaşıyor olmayacağım. Muhtemelen çalışıyor, üretiyor olacağım.

• Göreve liyakati en ön planda tutacağım.

• Hizmette hiçbir vatandaşımızı ayırt etmeyeceğim.

• Adaletli olacağım, adaletin sağlanması için elimden gelen herşeyi yapacağım.

• Halkın, vatandaşın hakkını ve çıkarlarını kendi hakkımdan daha fazla gözeteceğim.

• Çalmayacağım, çaldırtmayacağım.

• Bireysel zenginler yaratmaktan ziyade halkın genel refahı için çabalayacağım.

• CHP’nin altı okundan ve Atatürk’ün yolundan asla ayrılmayacağım.”

Programa katılan partililer ve milletvekilleri ile il yönetimi, konuşmasını tamamlayan Özuğur’u tebrik ettiler ve başarılar dilediler.27-agustos-201803827-agustos-201803927-agustos-201804127-agustos-201804227-agustos-2018044

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

 • Turizm yatırımları artar, turizm gelişir (45.0%, 513 Oy)
 • Göç alır, fayda değil zarar getirir (33.0%, 375 Oy)
 • Anamur'un il olmasına katkı sağlayabilir (12.0%, 134 Oy)
 • Tarım ürünleri kolay pazarlanır (10.0%, 116 Oy)

Toplam Oy: 1,139

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

 • Mehmet Büyükarı: Işıklar içinde olsun… İlk kez Bulut’u...
 • Şeref Koz: Genç meslektaşımız Sevgi Kilunç’ı ve onun yetişmesine katkı...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Haziran emekçiler için ne kadar hüzün dolu olsada yine...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY:
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Emeği geçen tüm usta öğretici, kursiyer, idareci ve...
 • Vatandaş: Sayın Müdür Bey, Anamur Devlet hastahanesi yeni binasına...
 • Şeref Koz: Kim ne derse desin Anamur’da en çok çalışan CHP’liler...
 • Şeref Koz: Ruhu şad olsun. Sayın Fikri Sağlar’a ve ailesine başsağlığı...
 • Vatandaş: Biz toplum olarak şak-şak yalaka ve taklacılığını ekonomik,...
 • Abdullah Aydın: Emek en yüce değerdir.