Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Ve Fuar açıldı.

25 Ekim 2017

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Anamur Gıda ve Tarım Fuarı” açıldı.

Fuar yürüyüşünün ardından Şehit Atanur Bal Pazaryeri’ndeki fuar alanında düzenlenen açılış törenine Anamur Kaymakamı Mehmet Kurdoğlu, Bozyazı Kaymakamı Hayatı Taşdan, Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, Gülnar Belediye Başkanı Ahmet Günel, Bozyazı Belediye Başkan Yardımcısı Birsen Atılkan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Mersin İl Müdürü Arif Abalı, Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ferudun Torunoğlu, TOBB Ticaret Odaları Konsey Başkanı ve Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros, Anamur Muz Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Güzel, Anamur Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, Anamur Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ahmet Özdemir, Anamur Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Çetin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Anamur İlçe Müdürü Niyazi Sarıoğlu, Anamur İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Güngör, Anamur Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Hakan Özdemir, Ziraat Mühendisleri Odası Anamur Temsilcisi Mustafa Güngör, kurum ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Yapılan açış konuşmalarında,

Anamur Kaymakamı Mehmet Kurdoğlu, bilinçli üretimin yaygınlaşması için akademik çalışmalar yapılması, tarım alanlarının korunması ve ıslah edilmesi gerektiğini belirterek, “Anamur’da bu fuarla üretici ile tüketici buluşuyor. El birliği ile ‘ben’ değil ‘biz’ olarak bu fuarı daha ileriye taşır ve başarılı oluruz” dedi. Kurdoğlu,  Fuarcılığı yeni bir deyim olduğunu belirterek “ Bizim kültürümüzde, Selçukluda Osmanlıda bunun adı panayır” hatırlatmasını yaparak sözlerini bitirdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Mersin İl Müdürü Arif Abalı,

Mersin’de yıllık 2 milyon 300 bin ton meyve, 2 milyon ton sebze, 1 milyon ton örtü altı sebze üretildiğini ve Gayri Safi Milli Hasıla’ya 7 milyar 700 milyon lira katkı yapıldığını belirterek, “Sizlerin katkılarıyla Mersin tarımı Türkiye’de ikinci sıradadır. Muzda ve çilekte en çok üretim yapan il olmamızı sağladığınız için sizlere bakanlığım adına teşekkür ederim. Yeni teknolojilerle tanışmak, bunları kullanarak üretimi arttırmak ve muz ithal etmemek için bu fuarlara ihtiyacımız var” dedi.

Abalı, bakanlığın üreticilere yönelik 30 bin liradan 2 milyon liraya kadar yüzde 50 hibe desteğinin başladığını ve başvuruların 11 Aralık’a kadar süreceğini de hatırlattı.

Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe de fuarın ilk yıllarında yaşanan sıkıntıları giderdiklerini ve fuarı önce bölgesel sonra da ulusal hale getirdiklerini kaydetti.

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek fuarın açılışı yapıldı ve stantlar gezildi.

Fuar 28 Ekim’e kadar devam edecek.

haber-0056haber-0048haber-0111haber-0064haber-0074haber-0082haber-0091haber-0101haber-0121haber-013haber-014haber-015

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
  • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
  • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın
  • Hüseyin Sezer: Kalemine sağlık çocukluğumuza götürdün teşekkürler
  • Adil Demir: Süper,zamanda yolculuk yaptım.Ellerine ve hafızana sağlık abi!
  • Gürdal Sümer: Temiz çevre ve sıfır atık konusunda duyarlı olunması çağdaş...
  • Müjdat NUHUT: Eline, beynine, emeğine sağlık.Çok güzel bir belgesel...
  • Ayşe Derya Seymen: Emeğine yüreğine sağlık babacığım Harika bir yazı olmuş..
  • Mehmet Kemal: İyi adamdı, mekanı cennet olsun
  • Resul Baltacı: 05427359149 ararmisin