Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Torosların tepesinde Göçer Yörük şenliği.

23 Ağustos 2017

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Toroslar Belediyesinin 2014-2019 Projeleri arasında yer alan Göçer Yörük Şenliklerinin birincisi yapıldı.

Atalarından kendilerine miras kalan kültürlerini yaşatmak isteyen Yörüklerin yaz mevsimini geçirdiği Toroslar’da 2336 rakımdaki kır alanı olan Akkuyu yaylasında düzenlenen etkinlikte, konargöçer Yörüklerin kültürleri ve yaşamları tanıtıldı.

Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinliğe; MHP Toroslar İlçe Başkanı  Hüsnü Doğan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Mahalle Muhtarları, Meclis Üyeleri, Ülkü Ocakları Toroslar İlçe Başkanı Ömer Sıddık Narin ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Mersin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Mustafa Taşkın, Basın Mensupları, Mersinimizin yetiştirdiği güzide ses sanatçısı Mersinli İsmail, Mersin Fotoğraf Derneği, Mersin Motosiklet Spor Kulübü, Mersin Dağcılık Spor Kulübü ve Mersin Enduro Kulüp üyeleri de katıldı.

Kıl çadırların kurulduğu kırda Yörükler ve etkinliğe katılan vatandaşlarla birlikte bir gece konaklayan Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Yörük obasında çobanların kullandığı kepenek adı verilen kıyafeti omuzlarına alarak, koyun otlattı.

Sohbetlerin edildiği, ateşlerin yakılarak halay çekildiği kır etkinliğinde misafirlere; Yörüklerin yemek kültüründen sıkma, börek, yayık ayranı, yüzsük çorbası ve dövme pilavı ikram edildi.

Mersin Enduro Kulübü üyeleriyle 2336 rakımdaki kır alanında deneme sürüşü de yapan Belediye Başkanı Hamit Tuna, bu yıl ilkini düzenledikleri Göçer Yörük Şenliği’ni gelecek yıl daha kapsamlı bir şekilde organize edeceklerini söyledi.

Etkinlikte, Yörük çocuklarıyla da yakından ilgilenen Başkan Tuna, Yörüklerin çok önemli bir kültürün parçası olduğuna vurgu yaparak; “Toroslar Belediyesi olarak göçer Yörük olarak hayatlarını yazın Toroslarımızda 2336 rakımda kışın da bölgemizde konuşlanarak idame ettiren Yörüklerimizle bir araya geldik. Bu kırda bir gece konaklayarak onların yaşamlarını ve kültürlerini tanımak ve tanıtmak istedik. Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün “Gidip, Toros Dağları’na bakınız, eğer orada bir tek Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla bizi yenemez” sözünü hiçbir zaman unutmayacağız ve unutturmayacağız. Ulu Önderimiz bu veciz sözüyle Yörüklerimize ne kadar güvendiğini göstermiştir. Toroslar Belediyesi olarak biz de her zaman gelenek ve göreneklerimize sahip çıkacağız. Onların yaşamlarını daha da kolaylaştırmak amacıyla imkanlarımız ölçüsünde gerekli destek ve yardımlarımızı yapıyoruz. Göreve geldiğimiz günden beri her zaman onların yanında ve yakınındayız. Gelecek yıl daha geniş kapsamlı organize edeceğimiz Göçer Yörük Şenliğimizle, teknolojik gelişmişliklerden ve yoğun şehir hayatından uzaklaşmak isteyen vatandaşlarımızı bu ortamda dağ havasında kıl çadırlarda konuşlandırarak, Yörüklerimizle buluşturmaya devam edeceğiz. Yörüklerimizin yaşamlarını ve kültürlerini yerinde izlemelerine vesile olacağız. Vatandaşlarımız bu şenliğimizde zaman gelecek koyun güdecek, zaman gelecek koyun sağacak ve yoğurt çalacak. İki günlük süreçte bizleri misafir eden Yörük kardeşlerimize, abilerimize ve Çeto Osman lakaplı Osman Koçan Abimize teşekkür ediyoruz. Allah yollarını, bahtlarını ve kazançlarını açık ve bol eylesin” dedi.

Başkan Tuna, göçer Yörük şenliklerinde kendilerini yalnız bırakmayan tüm misafirlerine de teşekkür etti.

Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’yı her zaman yanlarında görmekten büyük mutluluk duyduklarını belirten Çeto Osman lakaplı Yörük Osman Koçan ise; “Başkanımızın, yazın göç ettiğimiz bu kır alanımızda düzenlediği etkinlik bizleri oldukça memnun etti. Buraya gelerek çadırlar kurdular ve bizimle birlikte kalarak yaşamlarımızı izlediler. Yörük, Yörüğün halinden anlar ve derdini bilir. Kendisi de Yörük olan Başkanımız Hamit Tuna’ya bizlere sunduğu her türlü destek ve katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz. Bu yıl birincisi yapılan Göçer Yörük Şenliğinin gelecek yıllarda daha geniş katılımla yapılmasını bekliyoruz” dedi.

Yaşam koşullarıyla ve kültürel özellikleriyle ilgili bilgiler de veren Koçan; “Göçebe kültürünün zorlukları olsa da bu şekilde yaşamaktan mutluyuz. Yazın yaylalarda geçirdiğimiz zamandan keyif alıyoruz. Nisan aylarında Toroslarımızda 2336 rakımdaki bu kır alanına geliyor, karın başlamasıyla birlikte merkeze geçiyoruz. Günlük yaşamımızda çobanlarımız koyun, keçi otlatıyor ve besliyorlar. Güneş enerji paneli taktırarak güneşten elektrik üretiyoruz. Buzdolabımız ve çamaşır makinemiz çalışıyor. Eski hayatımıza göre şimdiki hayatımız çok ilerledi ve değişti” dedi.

Konargöçer bir hayatları olan Yörük kadınları da ailenin gündelik ihtiyaçlarının yanı sıra hayvanların sağımını ve bakımını üstlendiklerini anlatarak; “Gün doğmadan uyanıyoruz. Beslediğimiz koyun ve keçilerden elde ettiğimiz süt, peynir ve tereyağı ile sıkma börek yaparak kahvaltı hazırlıyoruz. Çay pişiriyoruz, yemek yapıyoruz, bulaşık ve çamaşır yıkama ile uğraşıyoruz. Misafirlerimizi ağırlıyoruz. Genelde günümüz bu şekilde geçiyor” dediler.

17-08-2017-006117-08-2017-003417-08-2017-0042

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Arif Kanyilmaz: selam turkiyem bu kuzu gobegi mantarini yetistiren veya...
  • Şeref Koz: Tehlikenin farkında olanlar, uğursuzluklara “dur.R...
  • Şeref Koz: ADD’nin hazırlığı , AKineliler’in konukseverliği ve...
  • Şeref Koz: Mekanı cennet olsun ailesine ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum....
  • Gökçin Yalçın: Sevgili öğretmenim ne güzel anlatmışsınız. Şeref Koz hocamız...
  • Şeref Koz: Diline sağlık sevgili öğretmenim. Çok güzel anlatmışsınız. Ne...
  • Şeref Koz: Nasıl bir medeniyet anlayışı var, medeniyetten ne bekliyor acaba?...
  • Gokcin Yalçın: Güzel bir girişim. Güzel bir hizmet. Sonunda gerçekleşiyor....
  • Ahmet Yılmaz: Anamur ilçesine böyle bir huzur evi şarttır ve önemli bir...
  • abdulllah aydın: Emeği geçenlere teşekkür eder,ilçemize hayırlı olsun derim.