GÜNDEM-YAŞAM Haberleri

Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Müzeler Günü açıklaması

18 Mayıs 2017

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

17-mayis-20177002Anamur Müzesi Müdür Vekili Murat Kalas, 18 Mayıs Müzeler Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı.

Kalas, açıklamasında şunları kaydetti:

“Dünyada müzeciliğin ilk örnekleri Roma İmparatorluğu döneminde görülmüştür ancak tabi ki modern müzecilik algısından epey uzaktır ve savaşlarda elde edilen ganimetlerin halka teşhirinden ibarettir.

Türk müzecilik tarihi ise Osmanlı İmparatorluğu döneminde başlamış olup, kurumsal olarak ilk müzenin kurulması Osman Hamdi Bey tarafından 1883 yılında İstanbul Arkeoloji Müzesinin kurulması ile gerçekleşmiştir. 1884′te antik eserlerin yurt dışına çıkarılmasını yasaklayan Asr-ı Atıka Nizamnamesini çıkarttırarak yürürlüğe sokmuştur.

Türkiye’de müzecilik çalışmaları Cumhuriyet’ten sonra büyük bir gelişme göstermiştir. Bu gelişme Atatürk’ün, Kültür Varlıklarının araştırılıp ortaya çıkarılması ve müzelerin gelişimi ve yaygınlaştırılmasına verdiği önemden kaynaklanmaktadır.

Cumhuriyet ilan edildiği sırada Türkiye’de sadece “Asar-ı Atika Müzesi” adıyla anılan “İstanbul Arkeoloji Müzeleri”, Aya İrini’de kurulmuş olan “Askeri Müze”, Süleymaniye Külliyesi’nin imaretinde yer alan “Evkaf-ı İslamiye Müzesi” ve Anadolu’nun birkaç büyük kentinde açılmış Müze-i Hümayun şubeleri bulunmaktaydı. Cumhuriyet’in ilk yıllarında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak kurulan “Türk Asar-ı Atikası”, ülke genelinde her türlü arkeolojik ve etnografik buluntunun toplanması ve korunmasına yönelik çalışmalar üstlenmiştir. İçindeki eşyalarla birlikte müzeye dönüştürülen Topkapı Sarayı 1927′de ziyarete açılmıştır. Evkaf-ı İslamiye Müzesi, “Türk İslam Eserleri Müzesi” olarak yeniden düzenlenmiş ve Konya’daki Mevlana Dergahı müze haline getirilmiştir. Ülkenin müze olarak tasarlanan ilk yapısı  ”Ankara Etnografya Müzesi” 1930 yılında ziyarete açılmıştır. Ayrıca pek çok ilde yeni müzeler kurulmuştur. 1940 yılında Mahmut Paşa Bedesteni’nde kurulan “Hitit Müzesi” 1968 yılında restore edilerek “Anadolu Medeniyetleri Müzesi” adını almıştır.

18 Mayıs; Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) tarafından “Uluslararası Müzeler Günü” olarak kabul edilmiş olup UNESCO tarafından da tüm dünyada 18 Mayıs “Müzeler Günü” ilan edilmiştir.

Müzeler Günü ve içinde bulunduğu haftada; müzelerimizin hem fiziksel hem fikirsel açıdan toplumla bütünleşmesi ve sahip olduğumuz doğal ve kültürel değerlerin bu sayede daha iyi tanıtılması, milli kültür hazinemizin bir parçası olan kültür varlıklarının korunması bilincinin yaygınlaştırılması ve tarihi, kültürel değerlerimizin gelecek kuşaklara sağlıklı bir biçimde aktarılması için gösterilmesi gereken hassasiyetin işlendiği çalışmaları kapsamaktadır.”

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Bülent Özkan: “AYAAN”& #8216;ı unutmuşuz ayaan
  • Şeref Koz: Çok üzüldüm. Ruhu şad olsun. Ailesine ve sevenlerine başsağlığı ve...
  • Şeref Koz: Duyarlı, gönlü bol yardım sever insanlara selam olsun. Gün, birlik...
  • Vatandaş: Sayın siyasi yöneticiler daha önce zenginleştirdiğin...
  • Vatandaş: İlçe İdare Şube Başkanları toplantısı yapıldı, başlığı altında 2022...
  • Adil Demir: Kalemine sağlık abi,zamanda yolculuk gibi!
  • Şeref Koz: Kutluyorum. Empatsiyle, farkındalık bilinciyle ve dayanışma...
  • Kenan ŞEN: Değerli öğretmenim yazılarınızı büyük bir zevkle okuyorum. Ben...
  • Kenan ŞEN: Ben Bozyazı da öğretmenlik yapan Emekli Öğretmen Ali ŞEN’in...
  • Mahmut Gazi ÖZSOY: Katılım sağlayan iyi yüreklere teşekkürler