Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Muz Üreticisi KIRMIZI HAT istiyor

08 Kasım 2016

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

8-kasim-2016003Anamur Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, yerli muzda fiyat istikrarını korumak amacıyla Ankara’da gerçekleştirdikleri görüşmelerde ithalat denetiminin arttırılması ve referans fiyatın uygulanmasını talep ettiklerini bildirdi.

Gümüş, odada düzenlediği basın toplantısında, Ekonomi Bakanlığı’nın 20 kiloluk ithal muz kolisi için belirlediği 9-10 dolarlık referans fiyatın delinmesi nedeniyle yerli üreticinin rekabet gücünün azaldığını belirterek, şunları söyledi:

“Bir koli ithal muz 5-6 dolar fiyatla ülkeye sokuluyor. 9-10 dolar üzerinden işlem yapılıyor. Ancak ithalatçı firmalar Kocaeli’deki bir mahkemenin verdiği kararı emsal göstererek parasının üzerini geriye alıyor. Yüzde 145,8’lik Gümrük Vergisi ile birlikte ithal muz kolisi 50 liraya piyasaya giriyor. Oysa referans fiyat uygulansa bir koli ithal muz 70 liraya piyasaya girecek ve biz de ithal muz ile rekabet edebileceğiz.”

Bu sorun nedeniyle yerli muzun fiyatında anormal düşüşler meydana geldiğini ifade eden Gümüş, şöyle devam etti:

“Bu düşüşün önüne geçmek ve fiyat istikrarı sağlayarak rekabet gücümüzü arttırabilmek için raporlar hazırladık. Ankara’da TZOB Başkanı Erdoğan Bayraktar ile birlikte Gümrükler Genel Müdürlüğü ve İthalat Genel Müdürlüğü yetkilileri ile görüşmeler yaptık. Görüşmelerde, ithal muzun Türkiye gümrüklerine Sarı Hat yerine denetimi daha fazla olan Kırmızı Hat’tan girmesini, ayrıca muz ithalatına gözetim uygulanmasını istedik. Ekonomi Bakanlığı nezdindeki girişimlerimizde ise 9-10 dolarlık referans fiyatın uygulanmasını talep ettik.”

Önümüzdeki günlerde Alanya, Gazipaşa, Silifke ve Erdemli ziraat odaları ile birlikte tekrar Ankara’ya giderek görüşmeleri sürdüreceklerini belirten Gümüş, “Bu girişimlerden olumlu sonuç alarak yerli muzun hak ettiği değeri bulacağına inanıyoruz. Yetkililerin de 300 bin tonu aşan üretimi ve milyonlarca insanı içine alan büyük ekonomik potansiyeli ile yerli muzun sorunlarına duyarsız kalmayacağını ümit ediyoruz” şeklinde konuştu.

Basın toplantısına Oda Meclisi Başkanı Adem Çevik ve Başkan Yardımcısı Veli Savcı ile odada görevli tarım danışmanları katıldı.8-kasim-2016004

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Arif Kanyilmaz: selam turkiyem bu kuzu gobegi mantarini yetistiren veya...
  • Şeref Koz: Tehlikenin farkında olanlar, uğursuzluklara “dur.R...
  • Şeref Koz: ADD’nin hazırlığı , AKineliler’in konukseverliği ve...
  • Şeref Koz: Mekanı cennet olsun ailesine ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum....
  • Gökçin Yalçın: Sevgili öğretmenim ne güzel anlatmışsınız. Şeref Koz hocamız...
  • Şeref Koz: Diline sağlık sevgili öğretmenim. Çok güzel anlatmışsınız. Ne...
  • Şeref Koz: Nasıl bir medeniyet anlayışı var, medeniyetten ne bekliyor acaba?...
  • Gokcin Yalçın: Güzel bir girişim. Güzel bir hizmet. Sonunda gerçekleşiyor....
  • Ahmet Yılmaz: Anamur ilçesine böyle bir huzur evi şarttır ve önemli bir...
  • abdulllah aydın: Emeği geçenlere teşekkür eder,ilçemize hayırlı olsun derim.