Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Muz Üreticisi KIRMIZI HAT istiyor

08 Kasım 2016

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

8-kasim-2016003Anamur Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, yerli muzda fiyat istikrarını korumak amacıyla Ankara’da gerçekleştirdikleri görüşmelerde ithalat denetiminin arttırılması ve referans fiyatın uygulanmasını talep ettiklerini bildirdi.

Gümüş, odada düzenlediği basın toplantısında, Ekonomi Bakanlığı’nın 20 kiloluk ithal muz kolisi için belirlediği 9-10 dolarlık referans fiyatın delinmesi nedeniyle yerli üreticinin rekabet gücünün azaldığını belirterek, şunları söyledi:

“Bir koli ithal muz 5-6 dolar fiyatla ülkeye sokuluyor. 9-10 dolar üzerinden işlem yapılıyor. Ancak ithalatçı firmalar Kocaeli’deki bir mahkemenin verdiği kararı emsal göstererek parasının üzerini geriye alıyor. Yüzde 145,8’lik Gümrük Vergisi ile birlikte ithal muz kolisi 50 liraya piyasaya giriyor. Oysa referans fiyat uygulansa bir koli ithal muz 70 liraya piyasaya girecek ve biz de ithal muz ile rekabet edebileceğiz.”

Bu sorun nedeniyle yerli muzun fiyatında anormal düşüşler meydana geldiğini ifade eden Gümüş, şöyle devam etti:

“Bu düşüşün önüne geçmek ve fiyat istikrarı sağlayarak rekabet gücümüzü arttırabilmek için raporlar hazırladık. Ankara’da TZOB Başkanı Erdoğan Bayraktar ile birlikte Gümrükler Genel Müdürlüğü ve İthalat Genel Müdürlüğü yetkilileri ile görüşmeler yaptık. Görüşmelerde, ithal muzun Türkiye gümrüklerine Sarı Hat yerine denetimi daha fazla olan Kırmızı Hat’tan girmesini, ayrıca muz ithalatına gözetim uygulanmasını istedik. Ekonomi Bakanlığı nezdindeki girişimlerimizde ise 9-10 dolarlık referans fiyatın uygulanmasını talep ettik.”

Önümüzdeki günlerde Alanya, Gazipaşa, Silifke ve Erdemli ziraat odaları ile birlikte tekrar Ankara’ya giderek görüşmeleri sürdüreceklerini belirten Gümüş, “Bu girişimlerden olumlu sonuç alarak yerli muzun hak ettiği değeri bulacağına inanıyoruz. Yetkililerin de 300 bin tonu aşan üretimi ve milyonlarca insanı içine alan büyük ekonomik potansiyeli ile yerli muzun sorunlarına duyarsız kalmayacağını ümit ediyoruz” şeklinde konuştu.

Basın toplantısına Oda Meclisi Başkanı Adem Çevik ve Başkan Yardımcısı Veli Savcı ile odada görevli tarım danışmanları katıldı.8-kasim-2016004

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Şeref Koz: Ruhu şad olsun. Ailesine ve sevenlerine sabırlar diliyorum. Bu...
  • Şeref Koz: Türker Alkan Anamur’da yetiştirdiği en önemli aydınlardan...
  • Karagoz Anamur: Muhtar’da istifa etmis,VatanSağolsun
  • Karagoz Anamur: 13 dinleyici var,8 tanesi Belediye çalisani,iyi...
  • Şeyda şimşek: Bora beye aynen katılıyorum :) Çok mutlu olun gökhan ve gizem !
  • BORA PEKTEZEL: Adamlık ve madamlık son nokta
  • Gulhan: Neden kaç senedir fener alayı düzenlenmiyor.Diğer il ve ilçelerden...
  • Gulhan: Neden kaç senedir fener alayı düzenleniyor.Diğer il ve ilçelerden...
  • Gürdal Sümer: Bu sözüm ona “hasta ve sapıklar” yolsuzluk...
  • Karagoz Anamur: Bunlari twitterdan paylasmak için hangi yoldan gitmemiz...