GÜNDEM-YAŞAM Haberleri

Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Mersin’de şehitleri anma ve demokrasi mitingi

09 Ağustos 2016

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

9-agustos-20161012Mersin’de düzenlenen şehitleri anma ve demokrasi mitingi, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Mersin Milletvekilleri Baki Şimşek, Yılmaz Tezcan, Ali Cumhur Taşkın, Hacı Özkan, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Kadir Yıldız, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Mersin İl Emniyet Müdürü Dr. Rahmi Baştuğ, Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, siyasi parti il ve ilçe başkanları, sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda Mersinlinin katılımıyla gerçekleşti.

Binlerce Mersinli, akşam saatlerinden itibaren ellerinde Türk bayraklarıyla Cumhuriyet Meydanı’na geldi. Miting, okunan Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan tarihi bir gün olduğunu belirtti. 15 Temmuz’da tüm siyasi partilerinin, sivil toplum kuruluşlarının, yazılı ve görsel basının ve vatandaşların dik bir duruş sergilediğinin altını çizen Elvan, “Eli nasırlı ninelerimiz, dedelerimiz demokrasi direnişi sergiledi. Çocuklarımız, gençlerimiz, kadınlarımız, yaşlılarımız, engellilerimiz bir bütün olarak Türkiye dediniz. Bir bütün olarak demokrasi, vatan, millet, ay yıldızlı bayrak dediniz. Allah hepinizden razı olsun. 15 Temmuz akşamı haşhaşi başının Pensilvanya’daki terörist başının talimatı ve onun örgütüne mensup o hainlerce darbe girişiminde bulunuldu. Türkiye’mizi yok etmeye çalıştılar. Demokrasimizi ortadan kaldırmaya çalıştılar. Milli birliğimizi, beraberliğimizi yok etme çalıştılar. Ama sizler vatanınıza, milletinize, devletinize, ay yıldızlı bayrağımıza, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a sahip çıktınız” diye konuştu.

Türk milletinin hiçbir zaman esaret altında yaşamadığını vurgulayan Elvan, “16 büyük devlet kurduk. Şimdi de Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti devletimiz ile onur ve gurur duyuyoruz. Sizler şunu söylediniz. İstiklalden başka yol yok dediniz. ‘Biz hiçbir zaman esaret altında yaşayamayız, bizim atalarımız hiçbir zaman esaret altında yaşamamıştır’ dediniz. Ve Allah’a çok şükür ki FETÖ’cülerin saldırıları karşısında dimdik durdunuz. Sizler Kurtuluş Savaşı’ndaki o ruhu, 15 Temmuz akşamından itibaren tüm Türkiye’ye yaşattınız. Kurtuluş Savaşı’ndaki dönemi hatırlayınız. Milletin yeterli silahı yoktu. Ülkemiz işgal edilmişti, yaşlısı genci, kadını erkeği küreği ile vatanı müdafaa için yola çıktılar. Ülkenin dört bir yanında işgalcileri denize dökmek için mücadele etiler. İşte sizler 15 Temmuz akşamından itibaren o ruhu yaşattınız. Bu bir ikinci istiklal ruhudur. Sizdeki bu azim, kararlılık olduğu sürece karşınıza kim gelirse gelsin, ister FETÖ’cüler, ister onların dış mihrakları, isterse de dış destekçileri gelsin ülkemizi bölemediler, bölemeyecekler” ifadelerini kullandı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise kendi yazdığı ‘Kahramanlık’ şiiri ve yaptığı konuşma ile Mersinlilere milli birlik ve beraberlik mesajı verdi.

Demokrasi ve cumhuriyet için meydanda toplanan Mersinlilere teşekkür ederek sözlerine başlayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminde Türk halkının göstermiş olduğu onurlu mücadeleye vurgu yaparak, “Ülkemiz 15 Temmuz gecesi maalesef geçmiş alışkanlarını bir türlü terk etmek istemeyen FETÖ terör örgütü militanlarınca parçalanmak istendi. Aslında yapılmak istenen bu milletin evlatlarını birbirine kırdırmak, ülkemizi bölüp parçalamaktı. Ordunun içindeki bir güruhun dışında vatanını seven, milletine, bayrağına sahip çıkan; gerek ordudaki subaylarımız, gerek polislerimiz bu yanlış gidişe dur dedi. Sizler de onlara çok büyük destek verdiniz, sokakları doldurdunuz, toplara, tüfeklere, tanklara siper oldunuz, şehit oldunuz, gazi oldunuz ama bu vatan bu millet ilanihaye var olacak dediniz”  dedi.

FETÖ terör örgütünün ülkenin her kademesine sızıp, yıllarca milletin geleceği üzerine oyun oynadığını ifade eden Başkan Kocamaz, “İşin en kötü tarafı da bu ülkeyi bölmek isteyen insanların arasına Allah diyerek, Kitap, Peygamber diyerek girdiler.  Herkesin bir hesabı vardı, ancak Cenab-ı Allah’ın hesabı hiç şaşmazdı, şaşmadı da. Onların nevri döndü ama millet dimdik ayakta Allah’ın izniyle. Bu terör örgütü yıllardır milletin geleceği üzerine oyunlar oynuyordu. Tarsus’ta da bizim yönetimimiz döneminde belediyemize kumpaslar kurmuşlardı ama Allah’a çok şükür ki o kumpaslar boşa çıktı ve o dönemin savcısı bugün adalete hesap veriyor. Tabi bu karmaşık ortamda çok dikkatli olunmayabilir, bazen yanlış algılamalar da olabilir. Kurunun arasında yaş da yanmasın istiyoruz. Biz devletimizin polisine, mahkemesine güveniyoruz” şeklinde konuştu.

Yaşanılan süreçte birlik ve beraberliğin milletimizin varlığı için oldukça önemli olduğunu ifade eden Başkan Kocamaz, konuşmasında “Allah bu millete, bu devlete zeval vermesin, bizi birbirimizden ayırmasın, bu canilere, hainlere bir daha bu fırsatı vermesin ve milletimize de bir daha 15 Temmuz yaşatmasın diyorum. Ve son olarak diyorum ki, ‘Sonuna Kadar Demokrasi, Sonsuza Kadar Cumhuriyet.’ Ne Mutlu Türküm Diyene!” ifadelerine yerdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilen Yenikapı Demokrasi ve Şehitler Mitingi’ne canlı bağlantının yapıldığı meydanda vatandaşlar, sloganlar atarak sahneden çalınan marşlara, ilahilere ve ‘Türkiyem’ türküsüne eşlik etti.9-agustos-201610099-agustos-20161010

Yenikapı Mitingi Anamur’da canlı yayınlandı

Cumhurbaşkanlığı tarafından organize edilen Yenikapı Mitingi ise Anamur’da canlı yayınlandı.

Anamur Belediye Başkanlığı tarafından Yeni Cumhuriyet Meydanına kurulan dev sinevizyonda alanı dolduran vatandaşlar Yenikapı Mitingini canlı izledi. Türk Milletinin birlik ve beraberliğini ortaya koyan, Vatan ve Millet sevdalısı siyasi parti liderlerlerinin ve teşkilatlarının katıldığı demokrasi şöleninde milyonlar Türk Milletinin gücünü haykırırken Anamur Yeni Cumhuriyet Meydanını dolduran vatandaşlarda ellerinde Türk Bayrakları ile bu birlikteliğe Anamur’dan güç verdiler. Canlı yayını Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, Belediye Başkan Yardımcıları ve Vatandaşlarla birlikte izledi.

Meydan da gerçekleşen canlı yayının ardından vatandaşlar Türkiyem ve Mehter Marşları eşliğinde alandan ayrıldı.9-agustos-201610159-agustos-20161016

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
  • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
  • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın
  • Hüseyin Sezer: Kalemine sağlık çocukluğumuza götürdün teşekkürler
  • Adil Demir: Süper,zamanda yolculuk yaptım.Ellerine ve hafızana sağlık abi!
  • Gürdal Sümer: Temiz çevre ve sıfır atık konusunda duyarlı olunması çağdaş...
  • Müjdat NUHUT: Eline, beynine, emeğine sağlık.Çok güzel bir belgesel...
  • Ayşe Derya Seymen: Emeğine yüreğine sağlık babacığım Harika bir yazı olmuş..
  • Mehmet Kemal: İyi adamdı, mekanı cennet olsun
  • Resul Baltacı: 05427359149 ararmisin