Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

18 Mart’ın 100. yılı

19 Mart 2015

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

18 Mart Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanında tören düzenlendi.

Tören Atatürk Anıtı?na çelenk konması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması ile başladı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in Şehitler Günü Mesajının okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Yüzbaşı Mehmet Çokgenç yaptı. Çokgenç konuşmasında, ?Ülke topraklarını, denizlerini, semalarını korumak uğruna şehit olan asil vatan evlatları, yaptıklarıyla tarih sayfalarındaki yerlerini almış ve nesilden nesile bu ulusun gurur kaynağı olarak kalmayı ve anlatılmayı hak etmişlerdir.

100 yıl önce bugün, elde edilen Çanakkale Zaferi bunun en güzel örneğidir. Bu zafer Türk Milletinin özgürlük ve bağımsızlığına verdiği değerin, kanıyla vatan topraklarını yurt edinmesinin destanıdır.

Bugün, ülkemizin bütünlüğü ve ulusumuzun bağımsızlığı uğruna vatan için ölmeyi bir şeref olarak kabullenen aziz şehitlerimizi minnet, saygı ve şükranla anma ve anılarını yaşatma günüdür.

Hissettiğimiz duygu; asla yas yada üzüntü değil, gurur ve iftihardır. Çünkü şehitlerimiz Türk?ün cesaretinin ve kahramanlığının anıtlaşmış ifadeleridir. Onlar ölüme meydan okumanın, gerektiğinde vatan uğruna ölmenin onurlu bir görev olduğunu bize öğretenlerdir. Onlar, barışta ve savaşta, karada, denizde ve havada, vatanı ve cumhuriyeti için canlarını feda eyleyeceğine ant içenler ve bu güzel vatan için şehit olmayı şeref bilenlerdir.

Aziz şehitlerimizin bizlere emanet ettiği değerli şehit aileleri; Müsterih olunuz, onlar, üzerinde sonsuza dek özgürce yaşayabileceğimiz vatanı yaşatmak uğruna şehit oldular. Bizlere demokratik ve laik Türkiye Cumhuriyetini miras olarak bıraktılar. Bu vatan için yaşadılar, bu vatan için canlarını vererek Türk Ulusunun kalbine gömüldüler. Bugün yurdun her köşesinde sizlerle birlikte bütün ulus, onları sevgi ve saygıyla kalplerinde yaşatıyor.

Vatan ev bayrak uğruna toprağa kan veren, can veren aziz şehitlerimiz; Sizlerin emaneti olan bayrak ve vatan için kutsal nöbet sırası bizdedir. Şu anda yurdun ve dünyanın dört bir yanında kendisine verilen görevleri başarı ile yerine getiren kahraman silahlı kuvvetlerimiz, siz aziz şehitlerimize layık olmanın bilinci içinde vazife başındadır. Vatan tutkusu ile verdiğiniz kutsal mücadeleye, sizlerden aldığımız güçle devam ediyoruz.

Sizleri bizden ayıran ecel, kalplerimiz asla ayıramayacaktır. Tertemiz kanlarınız ile rengini verdiğiniz şanlı bayrağımız, her zaman en yüksekte dalgalanacak ve vatanımız ilelebet bağımsız kalacaktır. Ruhunuz şad olsun? dedi.

Konuşmaların ardından Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencileri Cemre Naz Sevil ?Türkoğlu Türküm Ben? isimli şiiri, Onur Bal ?Çanakkale?de Yazılan Destan? isimli şiiri okudu.

haber00213haber00410haber0058

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
  • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
  • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın
  • Hüseyin Sezer: Kalemine sağlık çocukluğumuza götürdün teşekkürler
  • Adil Demir: Süper,zamanda yolculuk yaptım.Ellerine ve hafızana sağlık abi!
  • Gürdal Sümer: Temiz çevre ve sıfır atık konusunda duyarlı olunması çağdaş...
  • Müjdat NUHUT: Eline, beynine, emeğine sağlık.Çok güzel bir belgesel...
  • Ayşe Derya Seymen: Emeğine yüreğine sağlık babacığım Harika bir yazı olmuş..
  • Mehmet Kemal: İyi adamdı, mekanı cennet olsun
  • Resul Baltacı: 05427359149 ararmisin