GÜNDEM-YAŞAM Haberleri

Konular|
Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Muzda salgın hastalık tehlikesi

10 Nisan 2014

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

wykmlpfgqtxgnm002Anamur Muz Üreticileri Birliği (MUZBİR), dünyada muz üretim alanlarında hızla yayılan TR4 Panama adlı ölümcül mantar hastalığına karşı üreticileri uyardı.

Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Örgütü (FAO), muzun hızla yayılan, ilaçlamaya dayanıklı ve ölümcül TR4 Panama adlımantarların tehtidi altında olduğunu açıkladı.

Hastalığın son haftalarda Güney Doğu Asya?dan Mozambik ve Ürdün?e sıçradığını ve hiç bir ilaçlama yöntemi ile ortadan kaldırılamadığını belirten FAO, TR4?ün muz ihracatının yüzde 95?inden sorumlu olan Latin Amerika?daki muz üretim merkezlerine sıçraması durumunda muz kıtlığı yaşanabileceğini belirtti.

Anamur Muz Üreticileri Birliği (MUZBİR) Müdürü Özcan Çelik ise Erwinia bakterisi olarak bilinen hastalığın muz üretim alanlarını tehdit etmeye başladığını ifade ederek, Anamur?da ilk kez 2006 yılında rastlanan hastalığın yapraklarda erkan solma, kuruma ve genç yaprak sürgününün kararıp bitkinin gelişiminin durması şeklinde görüldüğünü kaydetti.

Hastalığın bitki köklerinden, sera iç yüzeyinden damlayanan sudan ve sera ekipmanlarından bulaşabileceğini belirten Çelik, şunları kaydetti:

?Sağlıklı fidan ve sulama suyu kullanımı ile seraların dezenfekte edilmesi bakterinin olağanüstü yayılmasını durdurur. Ama yok etmez. Gelişimin hızlı olduğu Şubat-Ekim ayları aralığında bakteri ortaya çıksa da çok büyük zarara neden olmaz. Sıcaklığın düştüğü dönemler olan kış aylarında ise gelişme yavaşladığından bakterinin zararları çok daha fazla olmaktadır.?

2013 yılı içerisinde 9 bin metrekare alanda bu hastalığın görüldüğünü ve muz ağaçlarının söküldüğünü ifade eden Çelik,

?2 bin 400 adet muz ağacını yerinden sökerek imha etmek zorunda kaldık. Bu sayı az gözükse de bakteri zararı muzun geleceğini tehdit etmektedir? dedi.

Çelik, kimyasal mücadelenin mümkün olmadığı hastalığa karşı kültürel önlemler alınması gerektiğine dikkat çekerek, bu önlemleri şöyle sıraladı:

?Sertifikalı fidan ve dayanıklı çeşide yönelinmelidir.Seraların drenajları iyi yapılmalıdır. Sel sularını kullanmaktan kaçınılmalıdır. Açık havuzlar mutlaka dezenfekte edilmeli toprak havuzlardan sulama yapılmamalıdır. Dikim zamanından önce sera alanı ve fidanlar mutlaka dezenfekte edilerek dikilmelidir. Hastalıklı bitkiye rastlanıldığında mutlaka sökülüp tesis dışına çıkarılmalı ve yeri dezenfekte edilmelidir.Bahçede kullanılan alet ve ekipmanlar her kullanımda dezenfekte edilmelidir.?wykmlpfgqtxgnm001

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
  • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
  • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın
  • Hüseyin Sezer: Kalemine sağlık çocukluğumuza götürdün teşekkürler
  • Adil Demir: Süper,zamanda yolculuk yaptım.Ellerine ve hafızana sağlık abi!
  • Gürdal Sümer: Temiz çevre ve sıfır atık konusunda duyarlı olunması çağdaş...
  • Müjdat NUHUT: Eline, beynine, emeğine sağlık.Çok güzel bir belgesel...
  • Ayşe Derya Seymen: Emeğine yüreğine sağlık babacığım Harika bir yazı olmuş..
  • Mehmet Kemal: İyi adamdı, mekanı cennet olsun
  • Resul Baltacı: 05427359149 ararmisin