GÜNDEM-YAŞAM Haberleri

Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Baro, adli kolluk yönetmeliğinin iptali için dava açtı

25 Aralık 2013

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

xpfvwyxaf012Mersin Barosu, Adli Kolluk Yönetmeliği’nde yapılan değişikliğin iptali için Danıştay’a iptal başvurusunda bulundu.

Baro Başkanı Alpay Antmen, kolluk faaliyetinin, idari ve adli kolluk olarak ikiye ayrıldığını ve idari kolluğin  asayiş, kamu düzeninin korunması, suçun önlenmesi ile ilgili görev yaptığını belirterek, “Bu faaliyeti sırasında da idari kolluk, mülki amirine, mülki amir de İçişleri Bakanı’na bağlı çalışır. İdari kolluk faaliyeti sırasında bu silsile içinde bilgi alışverişi yaşanır” dedi.

“Adli kolluk faaliyeti içinde ise hiçbir şekilde mülki amir ya da bakan yoktur” diyen Antmen, “Adli kolluk faaliyeti sırasında mülki amire, ya da bakana bilgi verilmesi, Anayasa’ya aykırıdır. Anayasa’nın yargının yürütmeden bağımsız olduğunu ifade eden maddesine aykırıdır. Adli kolluğun mülki amirine bilgi vermesinin zorunlu hale getirilmesi, yürütmenin yargıya müdahalesi anlamına gelir. Türkiye bir hukuk devletidir ve öyle kalmalıdır. Bu nedenle yasama, yürütme, yargı erklerinin birbirinden tamamen ayrı olması gerekiyor. Hukuk bir gün herkese lazım olacak düşüncesiyle bu davayı açtık” diye konuştu.

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar