Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Eğitim Sen zamları protesto etti

22 Ekim 2012

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

54yzkmlgal7mf4012Eğitim Sen Anamur Temsilciliği, ?Zamlara, işsizliğe, yoksulluğa, savaşa son? sloganıyla yürüyüş düzenledi.
Eğitim Sen önünde toplanan üyeler, ellerinden pankartlarla burdan eski Cumhuriyet meydanına kadar yürüyüş yaptı.
Eğitim Sen Anamur Temsilcisi Mustafa Bakır, meydanda yaptığı konuşmada, şunları söyledi:
?Ülkemizde emeği ve alın teri ile geçimini sürdürmeye çalışanlar, AKP iktidarı döneminde yoksulluğu en ağır şekli ile yaşıyorlar. Daha fazla sömürü ve talan için yine ekmeğimize aşımıza göz koydular. İnsanca yaşam taleplerimizi zor kullanarak engellemeye çalışıyorlar.
Emekçi halktan topladıkları kaynakları sürekli sermayeye sunan AKP hükümeti, Zamlarla bu kaynağı arttırma gayreti içine girmiştir. Temsil ettiği sermaye çevrelerine bunu güçlü bütçe adı altında propaganda malzemesi yapmaktadır. Geniş halk kitlelerini de yoksulluk ve borçlanma batağına atmıştır.
Neo liberal politikalarla, halkın en temel hakkı olan kamusal hizmetleri sermayenin rant alanına açmışlardır. Bu kapsamda finansman ihtiyacı ortaya çıktığında, ardı ardına uygulanan zamlar, dünyada en adaletsiz biçimi ile halktan toplanan ve nereye kullanıldığı açıklanmayan vergiler, kurulan soygun düzeneğinin en bariz göstergesidir. 
Doğalgazdan benzine, elektriğe tüm tüketim ürünlerine yapılan zamlar, emekçilerin omuzlarında gün geç tikçe ağırlaşıyor. Ülkemizde dünyanın en adaletsiz vergi sistemi uygulanmaktadır. Sermaye kesimlerinden toplamadıkları vergileri, özel tüketim vergisi adı altında tüketim ürünleri üzerinden, halkın cebinden zam olarak almaktadırlar.
Hani dünyanın ekonomisi en fazla büyüyen ikinci ülkesiydik. Kişi başına düşen gelir ortalama 12 bin dolar diyorsunuz. O zaman 860 tl çalışan asgari ücretlinin, bunca işsizin, yoksulun ve bizim hakkımızı kim yiyor? Hesabını versin. Madem bu denli büyüdük geliştik. Tüketim ürünlerine her ay yapılan bu zamlar niye. Siz insanlarla alay mı ediyorsunuz. 
İktidara sesleniyoruz, emperyalist güçleri, yoksul halkın cebinden beslemekten vazgeçin. Soygun aracı haline getirdiğiniz bütçeyi gerekçe göstererek, ardı ardına sıraladığınız zamlara bir son verin.
Değerli arkadaşlar, Emperyalizmin kirli oyunlarında aktif taşeronluk rolünü üslenen AKP ?nin bu gün olduğu gibi gelecekte de savaş harcamalarını arttırması kaçınılmazdır. Sadece resmi makamlar bu gün bütçede savunma ve güvenlik harcamalarının boyutunun 20 milyar tl yaklaştığını ifade ediyor. Suriye?deki iç savaşın kışkırtılmasına yönelik, dinci terör guruplarını eğiten gizli üslere aktarılan örtülü harcamaların şimdiden milyar doları geçtiği bilinmektedir.
Savaş, onu önceleyen politikaların devamıdır. Orta doğuda sürdürülen bu savaşlar, emperyalist tekellerin işbirlikçileri ile sürdürdükleri paylaşım savaşıdır. Komşularımızla yapılmak istenen bu savaş çığırtkanlığından vazgeçmelidir. Suriye nin geleceğini Suriye halkları belirlemelidir. Suriye de emperyalist müdahalelere hayır diyoruz.
Değerli arkadaşlar işte ülkenin geldiği nokta. Hiç kimsenin ihtiraz etmeye cesaret edemeyeceği, orman kanunları uygulanıyor. Bunda, olumsuzlukları yaratanlar kadar, olumsuzluklar karşısında seyirci kalanlarda suçludur. Baskıyı bir kez onaylarsanız, devamı gelir.
Şimdi bu olumsuzlukları yaratanlara, onun üzerine iktidarını kuranlara, bizleri ezen, zam, zulüm, adaletsizlik üzerine kurulu, sömürü sistemine karşı güç birliği oluşturmalıyız. Bunun için ortak mücadele hattının örülmesi birleşik emek hareketinin yaratılması, emekçilerin ve ezilenlerin hakları için ortak mücadele edilmelidir. Aksi halde; demokrasi postu giydirilmiş, gerici, Dinci, Faşizan AKP diktatörlüğü, halkı ezmeye devam edecektir.
Bizler bu topraklarda emek ve Demokrasi mücadelesinin zor, bedelinin ağır olduğunu zaten biliyoruz. Son sözü söyleyenlerinde, direnen emekçiler olduğunu çok daha iyi biliyoruz. Ne yaparlarsa yapsınlar. Bu onurlu mücadelede sizlerle hep birlikte var olmayı sürdüreceğiz. Emekten, Adaletten, Barıştan, Kardeşlikten yana bir ülkeyi mutlaka kuracağız. Bu yağmacılık düzenine izin vermeyeceğiz.?
Eylem, halay çekilmesiyle sona erdi.54yzkmlgal7mf4009

54yzkmlgal7mf401054yzkmlgal7mf4011

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
  • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
  • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın
  • Hüseyin Sezer: Kalemine sağlık çocukluğumuza götürdün teşekkürler
  • Adil Demir: Süper,zamanda yolculuk yaptım.Ellerine ve hafızana sağlık abi!
  • Gürdal Sümer: Temiz çevre ve sıfır atık konusunda duyarlı olunması çağdaş...
  • Müjdat NUHUT: Eline, beynine, emeğine sağlık.Çok güzel bir belgesel...
  • Ayşe Derya Seymen: Emeğine yüreğine sağlık babacığım Harika bir yazı olmuş..
  • Mehmet Kemal: İyi adamdı, mekanı cennet olsun
  • Resul Baltacı: 05427359149 ararmisin