GÜNDEM-YAŞAM Haberleri

Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Alaköprü Barajı inşaatına ara verildi

12 Mayıs 2011

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Anamur?da Alaköprü Barajı inşaatına, köylülerin protestosu ve yaşanan arbede sonrasında ara verildi.
KKTC’ye İçme Suyu Temini Projesi kapsamında başlatılan tünel çalışmasının çevreye zarar verdiğini ve gece dinamit patlatıldığını iddia eden Akine köyü sakinleri, inşaat alanında toplanarak protesto eylemi yaptı.
Akine Köyü Muhtarı Hamit Tufan ve köylüler, inşaat alanına gelen Anamur Kaymakamı Cemil Aksak, İlçe Jandarma Komutanı Haluk Saygılı ve şirket yetkililerine kamulaştırma nedeniyle yaşadıkları sorun çözülmeden köylerinde çalışma yapılmasını istemediklerini söylediler.
Evlerinin ve tarım arazilerinin kamulaştırıldığını, ancak kendilerine taşınabilecekleri bir yer gösterilmediğini iddia eden köylüler, konuya çözüm üretilmesini istediler.
Köylüler, ayrıca çaya dökülen hafriyat malzemesinin çevreye zarar verdiğini, içme suyu ve sulama suyu şebekelerinin tıkandığını ve gece dinamit patlatıldığını belirterek, bu sorunların da çözülmesini istediler.
Anamur Kaymakamı Cemil Aksak da, devletin vatandaşı mağdur etmesinin söz konusu olamayacağını belirterek, şunları söyledi:
”27 Mayıs’ta Mersin’de konu ile ilgili bir toplantı yapılacak. Şikayetlerinizi bu toplantıda dile getireceğim ve yetkililere isteklerinizi bildireceğim. Şirket yetkilileri 27 Mayıs tarihine inşaata ara verdi. Mersin’deki toplantı sonrasında sizlerle yeniden bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaparız.”
Bu arada bir şirket çalışanı ile köylülerin tartışmasının büyümesiyle yaşanan kısa süreli arbede jandarmanın müdahalesi ile sonlandırıldı.
Kaymakam Cemil Aksak ve jandarmanın sakinleştirdiği köylüler, inşaat alanını terk ederken, şirket çalışanları da inşaat alanındaki makine ve diğer malzemeleri şantiyeye taşıdı.pic001

pic002

pic0051pic0041pic0061pic20011

Yapılan Yorumlar:3 Adet

 1. 33akine Yorumu:

  Bende bir Akineli olarak,KÖYÜMÜN ŞANLI DİRENİŞİNİ KUTLUYORUM.

 2. cen33 Yorumu:

  Ya bırakın arkadaşlar bu saçma şeyleri, geçen yüzyılda kalmış kafalarla bu iş yürümez. Bir sürü tanıdığımız var barajın yapılacağı köylerde. dağı taşı devletten para götüreceğiz diye elma, zeytin vs. fidanları ile çevirdiler. şimdi biraz daha koparmak için yapmadık işler yok.

 3. Ali Özdemir Yorumu:

  Akine köylüleri ve aydınları, keşke kendilerini yurtlarından eden bu HES projesine karşı önce hukuksal mücadele verselerdi. Belki böylesine şanlı, ama bir o kadar da sonuçsuz kalmaya mahkum bir direnişe gerek kalmazdı. Yanı sıra,Anamur halkının sorun sanki sadece Akinelilerinmiş gibi düşünerek sessiz, derelerimizin satılmasına duyarsız kalmasını anlamak da mümkün değil!

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

 • Gürdal Sümer: Övgü dolu sözlerinize çok teşekkür ederim Hikmet Bey. Turist...
 • Hikmet ÜNLÜ: Bu ikinci yazınız, yaşamış olduğumuz aynı dönemleri...
 • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
 • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
 • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın
 • Hüseyin Sezer: Kalemine sağlık çocukluğumuza götürdün teşekkürler
 • Adil Demir: Süper,zamanda yolculuk yaptım.Ellerine ve hafızana sağlık abi!
 • Gürdal Sümer: Temiz çevre ve sıfır atık konusunda duyarlı olunması çağdaş...
 • Müjdat NUHUT: Eline, beynine, emeğine sağlık.Çok güzel bir belgesel...
 • Ayşe Derya Seymen: Emeğine yüreğine sağlık babacığım Harika bir yazı olmuş..