Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Anamur?da yaban hayatı koruma ve geliştirme çalışmaları.

11 Ocak 2011

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

mp001Anamur Doğu Koruma Milli Parklar Mühendisliği Şefi Adil Şen, Anamur’daki Sugözü Devlet Avlağı’nda yılsonu sayımında 1069 yaban keçisi sayıldığını bildirdi.
Şen, www.haberanamur.net ?e yapığı açıklamada, Sugözü köyü ve civarını kapsayan Sugözü Devlet Avlağı’nda envanter çalışmaları yaptıklarını belirterek, ”19 noktada yaptığız sayımda 1069 olan yaban keçisi saydık. 2005?te 380 yaban keçisi mevcuttu. Geçtiğimiz yıl ise bu sayı 1012 idi” dedi.
Şen, Ekim-Mart dönemi av sezonunda 10 adet yaban keçisi av kotasının bulunduğunu ifade ederek, ”6 yabancı, 4 yerli avcıya av yapma izni çıktı. 5 kez ava çıkıldı ve 3 adet yaban keçisi avlandı. Kalan kotalar için sezon sonuna kadar av koruma memurlarımız gözetiminde avlar sürecek” diye konuştu.
Avlardan hem devlete hem de köy tüzel kişiliğine önemli gelir sağlandığını anlatan Şen, şöyle devam etti:
”Bozyazı’da yaban keçilerinin bulunduğu yerler de Devlet Avlak Sahası ilan edilirse kota artacak ve buna paralel olarak gelirler de artacak. Yaban hayatı koruma ve geliştirme çalışmalarımız olumlu sürüyor. Bu konuda duyarlılık arttıkça önemli bir av turizmi merkezi haline gelebiliriz.”
Av koruma çalışmalarının da kararlılıkla yürütüldüğünü ifade eden Şen, bu kapsamda yapılan uygulamalarda yakalanan 20 kaçak avcıya 9 bin 630 TL para cezası uygulandığını sözlerine ekledi.

mp0021mp0031mp004

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar