Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Türker?den ?Hitler Almanyası? benzetmesi

25 Ağustos 2010

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

25agst004DSP Genel Başkanı Masum Türker, Anayasa değişiklik paketindeki iki maddenin Türkiye’de uzun vadeli, değişmeyecek bir diktatörlük rejimi ortaya çıkaracağını öne sürerek, ”Tarihte buna benzer vaka, Hitler Almanyasında olmuştur. Bu diktatörlük daha sonra faşizmin mimarı olmuştur. İşte bunun için ‘hayır’ diyoruz” dedi.
Türker, referandum çalışmaları kapsamında Anamur’u ziyaretinde düzenlediği basın toplantısında, Anayasa değişikliğinin demokratik olarak hazırlanmadığını belirterek, ”Bu Anayasa, Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti’nin dayattığı Anayasa olduğu için itiraz ediyoruz. Bu konuda muhtelif uyarılarımıza rağmen Anayasanın hazırlanmasında bir Uzlaşma Komisyonu oluşturulmamış, partilerin uzlaştığı bir Anayasa metni ortaya çıkarılmamıştır. AKP’nin emelleri ve parti çerçevesindeki düşüncelerini gerçekleştirmek amacıyla hazırlanmış bir Anayasadır” dedi.
Anayasa değişikliğindeki bazı maddeler tasvip edebileceklerini ancak özellikle 2 madde nedeniyle ‘hayır’ dediklerini ifade eden Türker, bunlardan ilkinin Anayasa Mahkemesi?nin yapısı ile ilgili değişikliği içeren madde olduğunu söyledi.
Anayasa Mahkemesi’nin yeni yapısı ile kısa bir süre içinde AKP?nin paraleli bir Anayasa Mahkemesi olacağını öne süren Türker, şunları söyledi:
”İlerde Anayasa dahil temel hükümler değiştirildiği zaman artık bunların Anayasa çerçevesinde mahkeme yoluyla denetlenmesi ve gerekirse iptal edilmesi, kısıtlanması ya da durdurulması mümkün olmayacaktır.Bunu da Recep Tayyip Erdoğan çok iyi bildiği için ‘Önce bu değişikliği gerçekleştirelim. Ondan sonra bütün Anayasayı değiştiririz’ diyor. Bütün Anayasa kavramında amaç, değiştirilemez maddeleri bile tartışmaya açmaktır. Bu söylemler aslında ileride yapmak istedikleriyle ilgili ipucu veriyor. Anayasa Mahkemesi değiştirildiği zaman artık yeni yapıda atanacak kişilerin kimlikleri bile tartışılır hale gelecek ve Anayasa Mahkemesi güvenilirliğini yitirecektir.”
DSP’nin benimsemediği diğer maddenin de Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu ile ilgili madde olduğunu vurgulayan Türker, ”HSYK’nın geleceğe ilişkin en önemli fonksiyonu Yargıtay üyelerini belirlemesidir. Şimdi HSYK’nın yeni yapısı sulandırılmakta ve ileride Yargıtay’a seçilecek üyeler de etki altında kalmaktır ve siyasallaşacaktır” diye konuştu.
Türker, Anayasa değişiklik paketindeki iki maddenin Türkiye’de uzun vadeli, değişmeyecek bir diktatörlük rejimi ortaya çıkaracağını öne sürerek, şöyle devam etti:
”Tarihte buna benzer vaka, Hitler Almanyasında olmuştur. Bu diktatörlük daha sonra faşizmin mimarı olmuştur. İşte bunun için ‘hayır’ diyoruz” dedi. Bu nedenle bir bu Anayasa değişikliğine hayır diyoruz. Bu hayırların da her geçen gün artacağına inanıyoruz. Gazetelerde yapılan reklamlarla diğer maddeleri öne çıkarma gayretlere rağmen halkımız dikta rejiminin gelmesine hayır diyerek tavrını sergileyeceğine olan inancımız tamdır. Bu konuda da AKP ve Başbakan, evetlerin az olmasının vrediği telaşla sağa sola saldırmakta, konuyu saptırmaya çalışmaktadır.”
Türker, referandumdan önceki son 10 günde mitingler yapacaklarını da sözlerine ekledi.
Basın toplantısına DSP Adana Milletvekili Mustafa Vural, Mersin İl Başkanı Levent Dakika ve Anamur İlçe Başkanı Feridun Tüfenk ve partililer katıldı.
Türker ve beraberindekiler, toplantının ardından Mersin’e hareket etti.25agst003

25agst00525agst006

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
  • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
  • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın
  • Hüseyin Sezer: Kalemine sağlık çocukluğumuza götürdün teşekkürler
  • Adil Demir: Süper,zamanda yolculuk yaptım.Ellerine ve hafızana sağlık abi!
  • Gürdal Sümer: Temiz çevre ve sıfır atık konusunda duyarlı olunması çağdaş...
  • Müjdat NUHUT: Eline, beynine, emeğine sağlık.Çok güzel bir belgesel...
  • Ayşe Derya Seymen: Emeğine yüreğine sağlık babacığım Harika bir yazı olmuş..
  • Mehmet Kemal: İyi adamdı, mekanı cennet olsun
  • Resul Baltacı: 05427359149 ararmisin