GÜNDEM-YAŞAM, SAĞLIK Haberleri

Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Aile Hekimliği Uygulaması başlıyor

03 Temmuz 2010

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Anamur Sağlık Grup Başkanı Ayhan Aktaş, ”Aile Hekimliği Uygulaması”nın 05 Temmuz 2010 pazartesi günü resmen başlayacağını bildirdi.
Aktaş, Mersin genelindeki 440 aile hekimliği kadrosundan Anamur’a 17’sinin verildiğini belirterek, “Mahalle ve köyleri kapsayan 17 bölge belirledik. 5 sağlık ocağında görev yapacak hekimlerden her biri ortalama 3 bin 500 hastaya bakacak” dedi.
Aile hekimlerinin bölgelerindeki köylerde gezici hizmet verme zorunluluğu bulunduğunu anlatan Aktaş, ”Aile hekimleri, nüfusu 750′den az olan köylerde haftada bir kez, 750′den fazla olan köylerde de en az iki kez gezici hizmet verecekler” diye konuştu.
Aktaş, tamamı pratisyen hekimlerden oluşan Anamur’daki aile hekimlerinin 6 yıl boyunca yarı zamanlı eğitim alarak uzman olacaklarını ifade ederek, geçiş döneminin ardından bakanlığın belirleyeceği tarihte de sevk zincirinin uygulamaya konulacağını kaydetti.

aktas-001

Yapılan Yorumlar:2 Adet

  1. ortakduyu Yorumu:

    sosyal devlette eğitim ve sağlık hizmetleri vatandaşa devlet tarafından sunulmalıdır.Dün taşımalı eğitimle başlayan köyleri kaderine terketme anlayışı bugün aile hekimliği ile özelleşme sürecine yeni bir ivme kazandırmıştır.Parası olan sağlıklı olsun anlayışı hakim kılınmaktadır.Umarım dik durması gerekenler gerektiği kadar dik dururlar.

  2. Şeref Koz Yorumu:

    Savaşa karar verenler ve savaşmak durumunda olanlar aynı kişiler olsaydı Dünya’nın hiç bir yerinde savaş olmazdı.
    Aile hekimliği de dahil sağlık konularında kapitalist anlayışla acımasızca karar alanlar, sağlıkları için halk gibi kapı kapı dolanmak durumunda olsalardı acaba aynı kararı alırlar mıydı?
    Hiç sanmıyorum.

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar