Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Carettalar bir kişiye emanet.

22 Haziran 2010

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Catetta caretta türü deniz kaplumbağalarının Türkiye?deki en önemli üreme alanları arasında olan Anamur sahilinde bu yıl koruma ve üreme projesi uygulanmıyor.
Geçtiğimiz yıl Anamur Tarım Çevre ve Doğa Derneği’nin (TARÇED), 2 mühendis ve 9 gönüllü ile yürüttüğü çalışmayı bu yıl, Anamur Milli Parklar Mühendisliği, sadece bir görevli ile yürütmeye çalışıyor.
TARÇED’in geçtiğimiz yaz Çukurova Kalkınma Ajansı desteğiyle Ören ve Mamure Kalesi arasında uyguladığı proje kapsamında 633 yuva korumaya alınmıştı. Bu yıl ise, şu günlerde yuva sayısının 300′ü aştığı kaydediliyor.
Özveriyle çalışan Milli Parklar görevlisi, yuvaları tespit edip, teknik ölçümlerini yaparak kayıt altına alırken, Ağustos ayında yavru çıkışlarının başlamasıyla geniş sahil bandında sadece bir görevlinin çalışmayı yürütmekte zorlanacağı görülüyor. Bunun da yavru kaybına neden olabileceği göz önüne alındığında en azından yavru çıkışları döneminde yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçilebilmesi için önlem alınması gerektiği belirtiliyor.
Bu arada, TARÇED tarafından geçtiğimiz yıl yürütülen projenin sonuçları ise belirsizliğini koruyor. Çukurova Kalkınma Ajansı ya da TARÇED yetkililerinin, proje sonuçları ile ilgili halen bir açıklama yapmaması dikkat çekiyor.caretta001

caretta004caretta005caretta002caretta003

Yapılan Yorumlar:1 Adet

  1. walter helbling Yorumu:

    Gecen sene de ayne Milli Parklar görevli temmuz 15 a kadar tek başına çalıştı. Yuvalama sezon o zaman sadece bittiyor..

    1 kişi 12,7 kilpmetrik sahilde bu işler nasıl yapabiliyor hiç kimse merak mı ediyor??

    Türkiye’nin en yoğun caretta caretta yuvalama alanı sahibi bulamıyor. Gercek budur. Her sene daha kötüye gidiyor sahilimizin durumu.

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar