Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Anamur?da ?darbeler ve demokrasi sicilimiz? konulu konferans verildi

15 Mart 2010

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

egitim-sen-003egitim-sen-004
Eğitim-Sen Anamur Temsilciliği tarafından 12 Mart 1971?deki ordunun yönetime müdahalesinin yıldönümü dolayısıyla ?darbeler ve demokrasi sicilimiz? konulu konferans düzenlendi.
Eğitim-Sen Anamur Temsilcisi Mustafa Bakır, temsilcilik binasındaki konferansın açılış konuşmasında, ordunun yönetime müdahalelerinin yükselen toplumsal muhalefetin bastırılması ve ülkedeki kaos ortamının sona erdirilmesi amacıyla yapıldığını söyledi.
Bakır, Türkiye?de ordunun yönetime müdahalelerinin hepsinde en çok halkın zarar gördüğünü belirterek, ?Birçok gencimizi, aydınımızı kaybettik. Yüzlerce gencimiz yıllarca cezaevlerinde kaldı. Ülke olarak ekonomik ve sosyal gelişme adına geriledik? dedi.
Bakır, Türkiye?deki bu olayların toplumsal travmaya neden olduğunu ve aile yaşamının olumsuz etkilendiğini ifade ederek, ?Emperyalizme, darbelere ve gericiliğe karşı gün mücadele günüdür? diye konuştu.
Konferansa konuşmacı olarak katılan Birgün Gazetesi Yazarı Melih Pekdemir de gelişmiş ülkelerde bile ordunun daima siyasetin içinde olduğunu söyledi.
Pekdemir, darbelerin farklı zamanlarda yapıldığını ancak sosyal aktörlerinin değişmediğini ifade ederek, darbeleri ?tepeden ve dışarıdan modernleşme? olarak değerlendirdi.
12 Mart 1971 darbesinin askeri araçların ambulansa karşı geçiş üstünlüğünden başka bir şey göstermediği esprisini yapan Pekdemir, ?Bu darbe ile ülke en az 5 yıl geriye gitmiştir. Halk dışında herkes bu darbeden memnun kalmıştır? dedi.
12 Mart darbesinde Atatürkçülerin Kemalistleri tasfiye ettiğini ileri süren Pekdemir, bundan sonraki darbe ve darbe girişimleriyle eksiklerin tamamlandığını ve küreselleşmenin önünün açıldığını kaydetti.
Pekdemir, darbelerin hiç birinin NATO Genelkurmayının dizaynı dışında yapılmadığını da sözlerine ekledi.
Konferans, soru cevaplarla sona erdi.
egitim-sen-002egitim-sen-001

Yapılan Yorumlar:1 Adet

 1. Ali Özdemir Yorumu:

  Yakın tarihe, resmi bakış açısı dışında yaklaşmaya ‘cüret’ ederek böylesine yararlı bir konferansı düzenleyen dostlara, bireysel ve siyasal konumu sebebiyle en gerçekçi çözümlemeleri aktaran sevgili Melih abiye (keşke Oğuzhan abi de katılabilseydi), içlerindeki sevgiyle bu organizasyona katılan arkadaşlara ve gerçek habercilik anlayışıyla bunu duyuran sevgili Tahsin’e selam ve sevgilerimi sunuyorum. Yakın tarihimizin unutturulmaya çalışılan sosyal ve siyasal yaşanmışlıkları günümüze taşıma uğraşınızda başarılar diliyorum.

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

 • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
 • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
 • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın
 • Hüseyin Sezer: Kalemine sağlık çocukluğumuza götürdün teşekkürler
 • Adil Demir: Süper,zamanda yolculuk yaptım.Ellerine ve hafızana sağlık abi!
 • Gürdal Sümer: Temiz çevre ve sıfır atık konusunda duyarlı olunması çağdaş...
 • Müjdat NUHUT: Eline, beynine, emeğine sağlık.Çok güzel bir belgesel...
 • Ayşe Derya Seymen: Emeğine yüreğine sağlık babacığım Harika bir yazı olmuş..
 • Mehmet Kemal: İyi adamdı, mekanı cennet olsun
 • Resul Baltacı: 05427359149 ararmisin