Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Mersin’in şanlı kurtuluş tarihi bir kez daha anlatıldı

04 Ocak 2024

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Mersin’in şanlı kurtuluş tarihi bir kez daha anlatıldı, Mersi için ilk kez marş bestelendi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, ‘102 yıldır sevdiğimiz cümle: Özgür Mersin’ sloganıyla Mersin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 102. yıl dönümünde bir dizi program düzenledi.

Sabah saatlerinde Mersin sokaklarında büyük bir coşkuyla başlayan kutlamaları Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’na taşıyan Büyükşehir, Mersin’e Değer Katanlar Kurulu (MEDEKA) ve Mersin Kent Konseyi işbirliğinde Sivil Toplumun Sesi Korosu’nun gösterisi ve söyleşilerle Mersin tarihini yeniden hatırlattı.

Mersin için ilk kez marş bestelendi

Mersin için ilk kez bestelediği Mersin Marşı’nı bu etkinlikle duyuran Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Bölümünde Öğretim Görevlisi Dr. Duygu Deniz Demirel, Sivil Toplumun Sesi Korosu’nun seslendirdiği marşı Mersin’e ve Mersinlilere armağan etti. Programda; gelecek nesillere Mersin’in şanlı tarihini aktarmak için yazar Saadet Bilir’in moderatörlüğünde Mersin Sanat Edebiyat Derneği Kurucu Başkanı Erkan Özaydın ve gazeteci-yazar İbrahim Yalçıner’in söyleşisine de yer verildi.

Özdülger: “Bu güzel zeminde bir arada olmanın gururunu yaşıyoruz”

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü, Opera Sanatçısı Bengi İspir Özdülger, Mersin’in kurtuluşunun yıl dönümünü kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Bundan 102 yıl önce 3 Ocak 1922’de Mersin halkı esarete hiçbir zaman boyun eğmeyeceğini göstermiş, bağımsızlık meşalesini bir daha sönmemek üzere yakmıştır. Mersinliler bağımsızlık destanının yazılmasında rol alan önemli kahramanlardandır. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve dönemin özgürlük ruhunu kendimize rehber olarak aldık. Mersin’in tarihinin, kültürünün ve hoşgörüsünün büyük bir kazanç ve zenginlik olduğunun bilinciyle bu güzel şehirde bir arada olmanın gururunu yaşıyoruz” dedi. Sivil Toplumun Sesi Korosu’nun çok önemsediklerini ve kıymet verdiklerini vurgulayan Özdülger, “MEDEKA ve Mersin Kent Konseyi’nin iş birliğiyle güzel bir çalışma gerçekleştirdiler. Emek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Bir arada olmanın mutluluğu ve gücünü yaşıyoruz. Bu beraberliğin her zaman devam etmesini diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Demirel: “Amacımız, Mersin’in en güzel sesi olmak”

Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Bölümünde Öğretim Görevlisi Doktor Duygu Deniz Demirel, dinletiyi özellikle böyle anlamlı bir günde gerçekleştirmek istediklerini söyledi. Koro ile Mersin’in en güzel sesi olmak istediklerini kaydeden Demirel, “Müzik aracılığı ile kentimiz ve Türkiye için en güzel ses olma hayalindeyiz. Daha üç aylık yeni bir koroyuz. Bu üç ayda birçok türküler ve Mersin Marşı da dahil olmak üzere geniş bir repertuar hazırladık” diye konuştu.

“Bu projenin en güzel çıktısı Mersin Marşı oldu”

Demirel, ilk kez seslendirdikleri Mersin Marşı’nın sözü ve müziğinin kendisine ait olduğunu belirterek, “Bir arkadaşım; ‘Neden hep İzmir Marşı söyleniyor? Mersinimizin marşı yok mu?’ dediğinde ‘haklısın’ dedim, yazdım. Mersinimizi anlatan bir marş. Daha anlamlı olur diye 3 Ocak’a denk getirmek istedim. Bana kalırsa Sivil Toplum Korosu’nun ve bu projenin en güzel, en anlamlı çıktısı bu marş oldu. Mersinimize hediye ettim. Bundan sonra sahip çıkması gereken Mersinlimiz, kuruluşlar, kurumlar” ifadelerini kullandı.

Mersin’in şanlı tarihini gazeteci ve yazarlar anlattı

Sivil Toplumun Sesi Korosu’nun Mersin Marşı’nı seslendirmesinin ardından yazar Saadet Bilir’in moderatörlüğünü yaptığı ‘Mersin’in Kurtuluşunun Tarihi: 3 Ocak’ isimli söyleşide Mersin Sanat Edebiyat Derneği Kurucu Başkanı Erkan Özaydın ve gazeteci-yazar İbrahim Yalçıner Mersin’in şanlı tarihinden ve tarihe adını geçiren kahramanlardan bahsetti.

Kurtuluşun Kuvayı Milliye kahramanları tarafından elde edildiğinin altını çizen Yalçıner, kaynaklarda adı geçen her bir kahramanı katılımcılara yeniden tanıttı. Bir gaziden Mersin’in tarihini dinleme şansı bulduğunu söyleyen Özaydın ise, gazinin işgal döneminde hayatını hiçe sayarak yaptığı kahramanlıkları anlattı.

haberanamur006haberanamur005haberanamur0041

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

 • Turizm yatırımları artar, turizm gelişir (45.0%, 513 Oy)
 • Göç alır, fayda değil zarar getirir (33.0%, 375 Oy)
 • Anamur'un il olmasına katkı sağlayabilir (12.0%, 134 Oy)
 • Tarım ürünleri kolay pazarlanır (10.0%, 116 Oy)

Toplam Oy: 1,139

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

 • Vatandaş: Emlak piyasasındaki fiyat artışı üzerinde siz danışmanların...
 • Vatandaş: 23 Mayıs 2023 tarihinde bu hizmetlerdeki ihtiyaçların...
 • Emre: İyi niyet ve herkese güleryüz. Zor bir hayattı….
 • Şeref Koz: Çok güzel bir etkinlikti. İlgi yoğundu. Emeği geçen herkesi...
 • Alpay botasun: Merbaha. İbrahim Şener Gökmen beyle iletişim kurmak istiyorum...
 • Mehmet Büyükarı: Işıklar içinde olsun… İlk kez Bulut’u...
 • Şeref Koz: Genç meslektaşımız Sevgi Kilunç’ı ve onun yetişmesine katkı...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Haziran emekçiler için ne kadar hüzün dolu olsada yine...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY:
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Emeği geçen tüm usta öğretici, kursiyer, idareci ve...