Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Bozdoğan’da Jeotermik kazıya tepki sonuç verdi

08 Ocak 2023

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Bozdoğan Mahalle halkı bölgelerine Jeotermik kazı yapma hazırlıklarına tepki göstererek engel oldu.

Bozdoğan Mahalle halkı bölgelerine bir şirketin Jeotermik kazı yapma hazırlıklarını duymaları üzerine    ‘Bundan bizim neden haberimizi yok’ Burada ÇED raporunun alınmadığını ve kendilerine de bu konuda bilgi verilmediğini belirten mahalle sakinleri, kazının yapılacağı yerde toplanarak, kendilerine bilgi verilmeden burada kimsenin hiçbir iş yapamayacağını söyleyip tepki gösterdiler.

Kazının yapılacağı yerde toplanan mahalle sakinleri, bir kamyon ve bir traktörle girişi kapattılar. Hazine arazilerini kamulaştırarak satın alacağı iddiasının gündeme gelmesine de aşırı tepki gösteren vatandaşlar, “Bizim gücümüz yeter.

Biz kendi köyümüzün hazinesini kendimiz alırız. Kimseye gerek yok.” Bizim huzurumuzu kümse bozmasın evlatlarımızın huzurunu kimse bozmasın diyerek imza toplayarak hukuk mücadelesi vereceklerinin altını çizdiler.  Bozdoğan Mahallesi eski Muhtarı Gaffar Şen, bulunan yerin 300 metrelik bir dere boşluğu olduğunu ve Azı Tepesi’nden akan bütün sel sularının bu dereden geçtiğine dikkat çekerek buraya yapılacak jeotermik kazının doğal bir felakete neden olacağına dikkat çekti. Şen; “ Alacakları yer tapu içerisinde dere boşluğu. Tamamen Azıtepeden akan büyük derelerin birleştiği yerde belirli bir kuyu açılmasına izin verilmiş, bu izinden dolayı da halk tedirgin. Bize bilgilendirme yapılsın diye toplandık.” Dedi.

Bölgeye gelen Anamur Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş ise, Anamur’un mikro klima bir iklime sahip olduğunu ve Anamur da termal suya ihtiyaç olmadığının altını çizdi. Gümüş; “ Bizim termal suya burada tarımda kullanabileceğimiz termale bir ihtiyacımız yok. Bizim bölgemiz zaten mikroklima özelliği taşıyan bir bölge. Ben zaman zaman açıklamalarımda bölgemiz, ülkenin ekvatoru diyorum. Bütün tropikal ürünler burada yetişiyor.” Dedi. Ege bölgesindeki gibi burada bir termal çalışması yapılacaksa bölge tarımının biteceğini düşündüğünü kaydeden Oda Başkanı Ahmet Şeref Gümüş; “Bu saate kadar bir yetkilinin burada ÇED le ilgili bir açıklama yapması, ÇED’le ilgili bir çalışma yapılmasın üreticiler tedirgin. Şu anda üreticiler bir panik halinde.” Dedi.

Bozdoğan Mahalle Muhtarı Mevlüt Yılmaz, kazı ile ilgili firma yetkililerinin şu anda geri çekildiğini söyledi. Alınan bilgilere göre, mahalle sakinlerinin kazı bölgesine gelerek ortaya koydukları tepki sonuç verdi. Kazıyı gerçekleştirecek olan firma yetkilileri, o bölgeden vazgeçerek ormanlık alanda dahil olmak üzere yeni bir kazı yeri aramaya başladıkları öğrenildi.

haberanamur0011haberanamur0021haberanamur003haberanamur0041haberanamur005haberanamur006haberanamur008

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

 • Turizm yatırımları artar, turizm gelişir (45.0%, 513 Oy)
 • Göç alır, fayda değil zarar getirir (33.0%, 375 Oy)
 • Anamur'un il olmasına katkı sağlayabilir (12.0%, 134 Oy)
 • Tarım ürünleri kolay pazarlanır (10.0%, 116 Oy)

Toplam Oy: 1,139

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

 • Aziz Saydam: Harika bir oyun, Karacaoğlan hepimizin. Her yerde izi var. Bütün...
 • Mehmet Büyükarı: Işıklar içinde olsun… İlk kez Bulut’u...
 • Şeref Koz: Genç meslektaşımız Sevgi Kilunç’ı ve onun yetişmesine katkı...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Haziran emekçiler için ne kadar hüzün dolu olsada yine...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY:
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Emeği geçen tüm usta öğretici, kursiyer, idareci ve...
 • Vatandaş: Sayın Müdür Bey, Anamur Devlet hastahanesi yeni binasına...
 • Şeref Koz: Kim ne derse desin Anamur’da en çok çalışan CHP’liler...
 • Şeref Koz: Ruhu şad olsun. Sayın Fikri Sağlar’a ve ailesine başsağlığı...
 • Vatandaş: Biz toplum olarak şak-şak yalaka ve taklacılığını ekonomik,...