GÜNDEM-YAŞAM Haberleri

Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

İskelenin ne zaman açılacağı belirsiz

18 Aralık 2021

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

18-aralik-2021-016CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen’in Anamur iskelesinin ne zaman açılacağına dair sorusunu yanıtlayan Ulaştırma ve Alyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Çalışmalar devam ediyor” dedi.

CHP Mersin Milletvekili Alyap Antmen, yazılı soru önergesiyle Ulaştırma ve Alyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na Anamur iskelesini sordu.

Antmen, soru önergesinde iskelenin hatalı ve eksik yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Yapımına 17 Mart 2017 tarihinde başlanan Mersin Anamur İskelesi’nin inşaatı 17 Aralık 2019 tarihinde bitmiştir. Ancak yapımına 44 milyon lira harcanan bu iskele, hatalı ve eksik yapılmıştır. İskelede gümrük binası bulunmamaktayken sözde inşaatın bittiği tarihten 2 yıl sonra prefabrikten bir bina yapılmıştır.

İskelede bulunan yangın vanaları yangın hortumları eksikliği gözlemlenmektedir. Elektrik direklerinin çürüdüğü ifade edilmektedir. Şu anda iskele atıl durumdadır. Bu iskelenin sağlıklı çalışabilmesi için dalgakıran yapılması gerektiği bölgedeki uzmanlarca ifade edilmektedir. Dalgakıran olmazsa gemilerin rüzgarlı ve fırtınalı havalarda iskeleye yanaşmasının çok zor olduğu ifade edilmektedir. Günübirlik gezi yapan turizm tekneleri bu iskeleye yanaşamamaktadır. Anamur’da kalan yerli halk ve Anamur’u ziyarete gelen turistler 20 kilometre uzaktaki Bozyazı Balıkçı Barınağı’na bırakılmak durumunda kalınmaktadır.”

Antmen, Bakan Karaismailoğlu’na şu soruları yöneltti:

“1- Mersin Anamur İskelesinin inşaatı hangi firmaya ihale edilmiştir? İhale ne şekillerde, kimler tarafından ve kaç lira bedelle yapılmıştır?

2- Bahsi geçen ihale şartnamesi nasıl hazırlanmıştır? İhalenin sözleşmesinde gümrük binası ve dalgakıran bulunmakta mıydı? Eğer bulunmakta ise işi yapan firma bunu neden yapmamıştır? Eğer sözleşmede gümrük binası ve dalgakıran yoksa bu şekilde bir ihale sözleşmesi nasıl hazırlanabilmiştir? Bu kişiler hakkında idari ve hukuki bir soruşturma açılmış mıdır?

3- Şu anda atıl olan iskelenin sağlıklı bir şekilde çalıştırılması için dalgakıran yapılacak mıdır? Kilometrelerce uzağa bırakılmak zorunda olan yerel halk ve turistlerin yaşadığı bu maddi ve manevi zarar ne şekilde telafi edilecektir? Bu iskele ne zaman faaliyete açılarak halkın kullanımına sunulacaktır?”

BAKANDAN YANIT: “ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Antmen’in soru önergesine verdiği yanıtta, iş kapsamında dalgakıran ve gümrük binasının bulunmadığını belirterek, şunları kaydetti:

“Mersin Anamur İskelesine ait ihale bilgilerine, Kamu İhale Kurumunun resmi web sayfasında İhale İşlemleri bölümünden ulaşılabilmektedir.

Bahsi geçen ihale şartnamesi, 2013 yılında ihalesi yapılan “Anamur İskelesi Kesin Projelerin hazırlanması, İmar Planı, Hidrografik ve Oşinografik Rapor, Jeolojik ve Jeoteknik Rapor, Fizibilite ve Çed Raporu Hazırlanmasına” işe kapsamında hazırlanmıştır. Yıkımı yapılan eski iskelenin, dalgakıran olmadan kullanılması ve yapısal olarak kullanımı tehlike arz etmesi nedeniyle iskele yenilenmiştir.

Söz konusu iş kapsamında, dalgakıran ve gümrük binası vb. inşaatı bulunmamakta olup iskelenin işletilmesine yönelik çalışmalar devam etmektedir.”

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Adil Demir: Gürdal Abi,birbirinden güzel yazılarını kitap haline getirirsen...
  • Hüseyin Sezer: Gürdal abi kalemine sağlık
  • Ayşe Derya Seymen: Eline, yüreğine sağlık canım babacığım Yine harika bir...
  • Mahmut Gazi ÖZSOY: Öğretmen olmanın en gurur verici tablosu, ışık olmak, her...
  • Mahmut Gazi ÖZSOY: Sayın ünlü ilginize teşekkür eder tüm duyarlı...
  • Şeref Koz: Çok duygulandırıcı bir girişim. Kolay gelsin.
  • Orhan Akpınar: Anamur’lu yoldaslara mucadelemizde başarılar diler,...
  • Adil Demir: Kalemine sağlık abi!
  • Filiz AYDIN GÖK: Tarihle ilgisi olmayan insanların bile anlayabileceği bir...
  • Gürdal Sümer: Hijyenik ve sağlık koşullarının yok sayılarak inşa edilen bu...