Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Anamur’da Adli yıl törenle açıldı

02 Eylül 2021

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Adli tatilin sona ermesinin ardından yeni adli yılın açılışı Anamur’da, düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Cumhuriyet Alanında düzenlenen törene, Mersin Barosu Anamur Temsilcisi Av. Murat Kılıç ve Avukatlar katıldı.
Mersin Barosu Anamur Temsilcisi Murat Kılıç, Mersin Baro Başkanı Av. Gazi Özdemir’in, Adli Yılın başlaması nedeniyle yaptığı açıklamayı Avukatlarla paylaştı.
Mersin Baro Başkanı Av. Gazi Özdemir’in açıklaması şöyle: ”Hukuk ve adalet sistemimizdeki var olan aksaklıklar ülkemizin en önemli sorunudur. Bugün hukuk ve adalet için bir kez daha birlik olma zamanıdır. Hukuk devletinin ve demokrasinin olmazsa olmazı bağımsız ve tarafsız yargıdır. Taviz vermeden yürüyeceğimiz bu yolda, hukukun üstünlüğünün sağlanması için mücadeleden asla kaçınmayacağız.
Adalet mülkün temelidir ilkesi çerçevesinde, vatandaşlarımızın en güvenli limanı olan adliyelerimizde; avukatlarımız, hakimlerimiz ve savcılarımız hep birlikte adalete olan güveni sağlamakla yükümlüdür.
Meslek sorunlarımız her geçen gün büyümektedir. Avukatı yok sayan yasal düzenlemeler, hukuk fakültesi enflasyonu dolayısıyla gittikçe kalitesi düşen hukuk eğitimi, noterlere devredilen yargısal işler ve uzlaştırma, avukatlık mesleğinin faaliyet alanının daraltılması gibi sorunlar, avukatlık mesleğini ekonomik olarak geriye götürmektedir.
Ayrıca avukatlara yönelik fiili ve sözlü saldırılar her geçen gün artmakta, birçok meslektaşımız sadece avukatlık görevlerini yerine getirmeleri nedeniyle saldırıya maruz kalmaktadır. Mesleğimize yönelen tüm bu saldırıların son bulması için gerekli yasal düzenlemelerin bir an önce yapılması elzemdir.
Meslektaşlarımızın kollukta, cezaevlerinde, adliyelerde işlerini yapmayı zorlaştıran uygulamalara son verilmelidir. Bağımsız savunmanın temsilcisi olan avukatlarımızın, ekonomik ve mesleki sorunlarına bu yeni adli yılda çözümler getirilmesi için gerekli girişimlerimizi yapacağız. Adalet Bakanlığı ve ilgili kurumlar ile baro başkanlarımızla istişare içerisinde olup, bu yönde örnek bir baro olacağız. Unutulmamalıdır ki, avukatlar hak ettiği değerini bulduğu an herkes kendini güvende hissedecektir. Değerli meslektaşlarımız;
İnsan hak ve özgürlüklerinin güvence altına alındığı bir hukuk sistemimizin var olması için yargının bağımsızlığı olmazsa olmazımızdır.
Adaletin tecelli ettiği hukuk sistemini inşa etmeliyiz. Böylelikle, toplumda hukuka olan saygı ve güveni tesis ederek, ülkemizin geleceğini, mesleğimizin itibarını teminat altına alabiliriz. Geçmişi insan sevgisi ve hoşgörüye dayalı bir toplumun bireyleri olarak, ayrışmak yerine birbirimizi tamamlayarak herkesin geleceğe güvenle bakmasını sağlamalıyız. Birbirimizi daha iyi dinlememiz, daha çok bir araya gelmemiz, hoşgörü ve uzlaşma kültürünü geliştirmemiz gerekmektedir.
Yeni adli yıl açılışının başta mesleğimiz olmak üzere ülkemize, milletimize ve tüm insanlığa adalet, hukuk, huzur, barış, sağlık ve mutluluk getirmesini temenni ederek, mesleki sorunlarımızın çözüme kavuştuğu bir dönem olmasını diliyorum.
Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, aziz şehitlerimizi, gazilerimizi ve kaybettiğimiz fedakar meslektaşlarımızı şükran ve minnetle anıyoruz.”
Baro Temsilcisi Av. Kılıç da, “Yeni adli yılın, tüm yargı camiasına hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim. Adaletin ve bağımsız yargının öncelendiği, dil-din-sınıf-ırk-cinsiyet gibi hiçbir kriterin terazinin dengesini bozamadığı, hukuk ve vicdanın uyum içinde işlediği güzel bir yıl olması ümidiyle, tüm avukat-hakim-savcı meslektaşlarımızın ve adalet personelimizin yeni adli yılını gönülden kutluyorum ”diye konuştu.

pic001pic003pic002

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

 • Turizm yatırımları artar, turizm gelişir (45.0%, 513 Oy)
 • Göç alır, fayda değil zarar getirir (33.0%, 375 Oy)
 • Anamur'un il olmasına katkı sağlayabilir (12.0%, 134 Oy)
 • Tarım ürünleri kolay pazarlanır (10.0%, 116 Oy)

Toplam Oy: 1,139

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

 • Mehmet Büyükarı: Işıklar içinde olsun… İlk kez Bulut’u...
 • Şeref Koz: Genç meslektaşımız Sevgi Kilunç’ı ve onun yetişmesine katkı...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Haziran emekçiler için ne kadar hüzün dolu olsada yine...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY:
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Emeği geçen tüm usta öğretici, kursiyer, idareci ve...
 • Vatandaş: Sayın Müdür Bey, Anamur Devlet hastahanesi yeni binasına...
 • Şeref Koz: Kim ne derse desin Anamur’da en çok çalışan CHP’liler...
 • Şeref Koz: Ruhu şad olsun. Sayın Fikri Sağlar’a ve ailesine başsağlığı...
 • Vatandaş: Biz toplum olarak şak-şak yalaka ve taklacılığını ekonomik,...
 • Abdullah Aydın: Emek en yüce değerdir.