Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Anıtlı’da mermer ocağı toplantısı

18 Haziran 2021

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

18-haziran-2021-001Anamur’un Anıtlı Mahallesi’ne kurulması planlanan mermer ocağının tepkiler üzerine iptal edilmesinin ardından bu kez komşu köy Çamlıpınar’a mermer ocağı açılması için harekete geçildi. Antalya Kepezler Mermer Ltd. Şti tarafından 96,61 haktarlık alanda açılması planlanan mermer ocağı için ÇED süreci başlatılırken bölgedeki muhtarlar ve köy sakinleri Anıtlı köyünde yapacakları toplantıda yapılması gerekenleri görüşecek. Mahalleli mermer ocağı için mahkemeye başvurmayı planlıyor.

MERÇED Anamur Temsilciliği ve çevrecilerin organizasyonuyla düzenlenecek yarın (19 Hizaren Cumartesi) saat 15.00’da Anıtlı köy meydanında gerçekleştirilecek.

İlçeye 50 kilometre uzaklıktaki Çamlıpınar köyüne Antalya Kepezler Mermer Ltd. Şti tarafından kurulması planlanan mermer ocağı için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci başlatıldı. ÇED sürecine ilişken dosya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın internet sitesinde yayınlandı.

ÇED dosyasında yer alan bilgiye göre 96,61 hektarlık ruhsat sahasının 23,75 hektarlık kısmında yılda 52 bin ton parça ve blok mermer çıkarılması planlanıyor. Yüzde 40 olacağı öngörülen ocak verimi nedeniyle bu üretimin yılda 20 bin 800 tonu blok mermer ve 31 bin 200 tonunun ise pasa malzemesi olacağı belirtiliyor.

Üretilen blok mermerlerin iç ve dış piyasada değerlendirileceği belirtilirken çıkarılacak mermerin iyi kalitede olması nedeniyle kâr getirisi yüksek bir yatırım olacağı tahmin edildiği vurgulandı.

DOĞAYA VE TARIMA ZARAR VERECEK

Bölge halkı ve muhtarlar ise tarım bölgesine yapılması düşünülen mermer ocağının muz ve avokado tarımının yanı sıra zeytin, badem, harnup, nar gibi ürünlere büyük zarar vereceğini belirterek, mermer ocağına karşı olduklarını kaydediyor. Diğer taraftan Anıtlı köyüne yapılması planlanan sulama barajının da mermer ocağından olumsuz etkileneceği kaydediliyor.

MERÇED üyeleri ve çevreciler, yarın yapılacak toplantıya bölgedeki mahallelerde yaşayan vatandaşları davet ederek, doğayı, tarımı ve su kaynaklarını korumak için birlikte mücadele etmeye çağırdı.

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Adil Demir: Gürdal Abi,birbirinden güzel yazılarını kitap haline getirirsen...
  • Hüseyin Sezer: Gürdal abi kalemine sağlık
  • Ayşe Derya Seymen: Eline, yüreğine sağlık canım babacığım Yine harika bir...
  • Mahmut Gazi ÖZSOY: Öğretmen olmanın en gurur verici tablosu, ışık olmak, her...
  • Mahmut Gazi ÖZSOY: Sayın ünlü ilginize teşekkür eder tüm duyarlı...
  • Şeref Koz: Çok duygulandırıcı bir girişim. Kolay gelsin.
  • Orhan Akpınar: Anamur’lu yoldaslara mucadelemizde başarılar diler,...
  • Adil Demir: Kalemine sağlık abi!
  • Filiz AYDIN GÖK: Tarihle ilgisi olmayan insanların bile anlayabileceği bir...
  • Gürdal Sümer: Hijyenik ve sağlık koşullarının yok sayılarak inşa edilen bu...