Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Tekel işçilerine Anamur’dan destek

04 Şubat 2010

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Eğitim-Sen Anamur Temsilciliği, sendikanın Tekel işçilerine destek amacıyla yurt genelindeki iş durdurma eylemi kapsamında basın açıklaması yaptı.
Sendika önünde toplanarak Cumhuriyet Meydanı?na yürüyen üyelere CHP İlçe Başkanı Kasım Duman ve partililer de destek verdi.
Eğitim-Sen Anamur Temsilcisi Mustafa Bakır, Cumhuriyet Meydanı?nda yaptığı açıklamada, Tekel işçilerinin yaptıkları eylemle Türkiye?deki emek mücadele tarihine önemli bir not düştüklerini söyledi.
Bakır, şunları söyledi:
?Bu karda kışta elli gündür Ankara sokaklarında aç, sefil, Onurlu emek mücadelesi veren tekel işçileri ile dayanışma amaçlı, ülke genelinde bu gün üretimden gelen gücümüzü kullanarak işi durduruyoruz. Bu gün adeta ülkede hayat durdu. Bu bir emekçi sınıf dayanışmasıdır. Bu ülkenin emekçileri yalnız değildir.
Ankara meydanlarında çadırlarda sıkılan biber gazına ve saldırılara rağmen, işçi sınıfının direniş tarihine, tekel işçileri tarafından bir not daha düşüldü. Tekel işçilerinin bu mücadelesi, ülke genelinde işçi dayanışmasını da sağladı. Bizde onlara diyoruz ki, tekel işçisi onurumuzdur. Yüreğimiz onlarla direne direne kazanacağız.
Değerli arkadaşlarım, bu sistem böyle devam ettiği sürece meydanlarda daha çok bir araya gelip sesimizi duyurmak için mücadele edeceğiz. Yıllardır söylüyoruz. Ülkenin ve emekçinin yararına olmayan bu uygulamalardan vaz geçilsin. Özelleştirme adına ülkenin gelir getiren kaynaklarını birilerine peşkeş çekmekten vazgeçin. Bu kaynakları uluslar arası kapitalist şirketlere satamazsınız dedik. Bizi dinlemediler. Bize inat bu hükümetin bir bakanı babalar gibi satarız dedi. Evet, sayın bakan; yasa ve yönetmelikleri kendinize göre yapar, meclis gücünüzü kullanır, bizlere rağmen satarsınız, fakat bu ülkenin gelişiminde, alın teri emeği olan, ülkesi için her şeyi göze alan bu emekçileri sokağa atıp, aç bırakamazsınız. Bunu yaparsanız bu ülkenin onurlu aydınını, emekçisini, işçisini, çiftçisini, memurunu, hepsini karşınızda bulursunuz. Onların alın terleri ile kurduğunuz şatolarınızdan yarınlarda çıkamazsınız. Bunun hesabını bu emekçiler sizlerden sorar.
Ülkede şimdi öğretmenler, eczacılar, maden işçileri sokakta, sağlıkçılar sokakta, yarınlarda mahalle bakkalları, küçük esnaf sokağa inecek. Bütün bunları umursamayan ben yaptım oldu diyen sermaye yanlısı bir iktidar var. Daha bir süre önce kamu çalışanları ve öğretmenler için alanlardaydık.
Bugün tekel işçileri için buradayız. Yarın hangi kurum çalışanları için sıra geliyor bilemiyoruz, fakat bildiğimiz bir şey var emekçiler birlik ve dayanışma içerisinde örgütlü mücadeleyi sınıfsal mücadeleye dönüştürmedikleri sürece sıra dün öğretmenlerdeydi, bugün tekel işçilerinde yarın diğer emekçilere gelecektir. Bugün tekel işçilerine reva görülenlerin yarında başkalarına uygulanmaması için tekel işçilerinin başlattığı bu direnişe hep birlikte güç veriyoruz.
Umut bilinçli örgütlü direnen işçinindir.
Umut sınıfsal dayanışmadır.
Umut örgütlü sendikal mücadeledir.
Tuzu kuru iktidarlar emekçilerin açlığını bilemezler. Onlar kendilerini iktidar eden sermayenin hizmetindedirler. Onun için sizlerin ekmek kapınız olan fabrikaları onlar istedi diye satıyorlar. Sizleri de onlar daha fazla kar etsin diye kapı önüne bırakıyorlar. Şimdi kalkmışlar işçilerin bu örgütlü mücadelesine onlar ideolojik diye suçluyorlar.       O zaman sormazlar mı? Sizin bu işçi düşmanlığınız hangi sınıfın ideolojisi diye! Tekel işçilerine olan tepkiniz, her gün onlara yeni katılan emekçiler tarafından desteklenmesidir. Sınıfsal mücadelenin örgütlü, tekel işçilerinin yanında saf tutması değimli? Kapitalizmin korkulu rüyası işte budur.
Başbakan birkaç gün önce kapitalist şirketleri desteklediğini büyük bir alışveriş merkezinin açılışında açık açık ifade etti. Sanki yıllar önce devamı olduğunu iddia ettiği 12 Eylül 1980 sonrası iktidar sahibi ağabeylerinin söylediği gibi ben zenginleri severim dediğini, şimdi bu kardeşi de büyük alışveriş merkezlerini ima ederek mahalle bakkalları yok olacak dedi. Bunu da gayet mutlu olmuş bir şekilde. Sonra da alaycı bir ifade ile onlarda örgütlensin diyor.
Acaba örgütlü tekel işçilerine ne dediğini ne yaptığını unuttu mu? Onların örgütlü mücadelelerini kırmak için biber gazına boğup coplatıp karda kışta Ankara?nın ortasında havuza atmadı mı?
Ama örgütlenecekler bilesiniz. Fakat siz dediniz diye değil, işçi sınıfının mücadelesi gereği örgütlenecekler. Mahalle bakkalları da örgütlenecek, küçük esnafta, tekel işçileri de örgütlenecek, eğitim emekçileri de, sağlık çalışanları da örgütlenecek, maden işçileri de büro emekçileri de, çiftçiler de örgütlenecek, kısacası bu ülkenin tüm emekçileri örgütlenecek.
Ülkesinin ve çocuklarının geleceği için, aç kalmamak için, daha çağdaş, daha adil, yaşanabilir bir ülke için, insanlık onuru için örgütlenecek. Sınıfsal mücadelenin gereği olarak onların bu açlıktan kurtulma mücadelesi ideolojik ise, hem de bilesiniz ideolojik olarak örgütlenecekler.
Yaşasın onurlu örgütlü mücadelemiz.?04sbt004

 

04sbt00604sbt00904sbt00804sbt00504sbt007

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
  • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
  • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın
  • Hüseyin Sezer: Kalemine sağlık çocukluğumuza götürdün teşekkürler
  • Adil Demir: Süper,zamanda yolculuk yaptım.Ellerine ve hafızana sağlık abi!
  • Gürdal Sümer: Temiz çevre ve sıfır atık konusunda duyarlı olunması çağdaş...
  • Müjdat NUHUT: Eline, beynine, emeğine sağlık.Çok güzel bir belgesel...
  • Ayşe Derya Seymen: Emeğine yüreğine sağlık babacığım Harika bir yazı olmuş..
  • Mehmet Kemal: İyi adamdı, mekanı cennet olsun
  • Resul Baltacı: 05427359149 ararmisin