Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Yangından zarar gören vatandaşlara boru desteği

06 Kasım 2020

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Anamur Belediyesi yangından zarar gören vatandaşlara içe ve sulama suyu borusu dağıttı.

Anamur Belediyesinin dağıtımla ilgili basın bülteni şöyle;

Anamur Belediyesi Uçarı Mahallesi’nden başlayarak Anıtlı Mahallesine kadar ulaşan orman yangınında sulama boruları zarar gören 50 üreticiye piyasa değeri yaklaşık 400 bin TL olan 50 bin metre boru dağıtımı gerçekleştirdi.

27 Ekimde elektrik tellerinde meydana gelen kıvılcım nedeniyle meydana gelen orman yangınında gerçekleştirilen hasar tespit çalışmalarının tamamlanmasının ardından bölge halkının yaraları sarılmaya çalışılıyor.

Yangının başladığı ilk dakikalardan itibaren hem yangına müdahalede hem de yangın sonrası meydana gelen zararın giderilmesinde önemli rol oynayan Anamur Belediye Başkanlığı, yangın nedeniyle sulama suyu boruları yanan vatandaşlara ücretsiz boru dağıtımı gerçekleştirdi.

Belediye Hizmet Binası önünde gerçekleştirilen programda konuşan Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, yangında oluşan zararı vatandaşların sırtına yüklemeden ortadan kaldırmaya çalıştıklarını ifade etti.

Yangın bölgesinde yaşayan vatandaşların yanan ahırlarının yeniden onarıldığını, evlerde tadilat çalışmalarının bizzat belediye personeli tarafından yapıldığını, bilgisayarı yanan gence tablet alınmasından hayvanların yiyeceği yem ve samana kadar tüm eksiklerin Anamur Belediyesi tarafından tedarik edildiğini belirtti.

Yangının başladığı gün Ankara’da olduğunu, ancak haberi alır almaz ekipleri yangın bölgesine seferber ederek kendisinin de Anamur’a dönüş yoluna geçtiğini ifade eden Belediye Başkanı Hidayet Kılınç:

Geçtiğimiz günlerde ilçemizin yıllardır süregelen sorunlarını çözmek, projelerimize ve acil ihtiyaç olarak gördüğümüz hizmetlerimize kaynak oluşturmak ve bürokratik işlemleri hızlandırmak üzere Başkent Ankara’da olduğum sırada maalesef aynı gün içerisinde ilçemizin 5 mahallesinde yangınlar çıktığını öğrendim.

Haberi alır almaz, başta Belediye Başkanvekilimiz olmak üzere, Başkan Yardımcılarımızı, birim müdürlerimizi ve 100’e yakın personelimizi yangın alanına göndererek hem yangın söndürme çalışmalarına katılmalarını hem de en zor gününde vatandaşlarımızın yanında olmalarını istedim. Bende Ankara’da ki programlarımı iptal ederek Anamur’a dönüş için yola koyuldum.

Yangının başlamasının hemen ardından bölgeye ulaşan ekiplerimiz sayesinde hem orman işletme müdürlüğü ekiplerine destek olduk, hem de yangının daha çok büyümesini önledik.

Anamur’a ulaşır ulaşmaz, Başkan Yardımcılarımız ve Müdürlerimizle birlikte yangının çıkış noktası olan Uçarı Mahallesine yaptığımız ziyarette karşılaştığımız manzara hepimiz gibi bizleri de fazlasıyla üzdü.

Anamur Belediye Başkanlığı olarak, evi yanan vatandaşlarımızdan tekerlekli sandalyesini kaybeden hemşerimize, yangın nedeniyle bilgisayarı yanan gencimizden, hayvanının kalacağı ahırından, yiyeceği yeme ve samana kadar tutuşan, yangından zarar gören tüm vatandaşlarımızın eksiklerini bir bir not ederek hemen ertesi günü çözüme ulaştırdık.

Bütün iş makinelerimizi ve personellerimizin yangında zarar gören hemşerilerimiz için seferber ederek her türlü ihtiyacın karşılanması talimatını verdik. Zarar gören tüm evlerde kendi personellerimizle boya badanasından gider borularının değişimine kadar her konuda çalışmalar gerçekleştirdik.

Tarım bölgesi olan mahallemizde havuzlara su taşıdık, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızla ekmeğimizi bölüştük. Valilik ve Kaymakamlık başta olmak üzere tüm kurumlarımızla iş birliği halinde çalışarak her bir vatandaşımızın talebini anında ilgili kuruma ilettik, hep birlikte çözümler ürettik.

Yangının çıkış sebebi olan ve hiçbir vatandaşımızın rıza göstermediği ağaç direk konusunda bizzat sayın valimize görüşerek bölgeye demir direk dikilmesini talep ettik ve başardık.

Üreticilerimizin yangında zarar gören sulama suyu hortumları için tam anlamı ile bütün Türkiye’yi ayağa kaldırdık.

Kaliteli, kullanışlı ve uzun ömürlü sulama suyu boruları için Türkiye’de kaç tane fabrika, üretim atölyesi, alım satım yapan tüccar varsa aradık ve boruları temin ettik.

Atalarımızın sözünü yerde koymadık, kara gün dostu olduk.

Büyük maddi hasarla atlattığımız bu yangında can kaybının olmaması en büyük tesellimiz oldu.

Ben bir kez daha hepimize geçmiş olsun diyor, Rabbimden bizleri böylesine felaketlerle imtihan etmemesini temenni ediyorum.

Anamur Belediye Başkanlığı olarak kederde ve tasada yanı başınızda olduğumuzu bilmenizi istiyorum.’’ dedi.

pic0042pic0032pic0022pic0051pic0012

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

 • Turizm yatırımları artar, turizm gelişir (45.0%, 513 Oy)
 • Göç alır, fayda değil zarar getirir (33.0%, 375 Oy)
 • Anamur'un il olmasına katkı sağlayabilir (12.0%, 134 Oy)
 • Tarım ürünleri kolay pazarlanır (10.0%, 116 Oy)

Toplam Oy: 1,139

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

 • Mehmet Büyükarı: Işıklar içinde olsun… İlk kez Bulut’u...
 • Şeref Koz: Genç meslektaşımız Sevgi Kilunç’ı ve onun yetişmesine katkı...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Haziran emekçiler için ne kadar hüzün dolu olsada yine...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY:
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Emeği geçen tüm usta öğretici, kursiyer, idareci ve...
 • Vatandaş: Sayın Müdür Bey, Anamur Devlet hastahanesi yeni binasına...
 • Şeref Koz: Kim ne derse desin Anamur’da en çok çalışan CHP’liler...
 • Şeref Koz: Ruhu şad olsun. Sayın Fikri Sağlar’a ve ailesine başsağlığı...
 • Vatandaş: Biz toplum olarak şak-şak yalaka ve taklacılığını ekonomik,...
 • Abdullah Aydın: Emek en yüce değerdir.