GÜNDEM-YAŞAM Haberleri

Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Öğretmenler Günü kutlandı

25 Kasım 2019

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

25-kasim-20191008Anamur’da 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla kutlama programı düzenlendi.
Programın ilk bölümünde Cumhuriyet meydanında Atatürk Anıtı’na İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çelengi konuldu. Saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
Törene, Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, Garnizon Komutanı Selahattin Onur, İlçe Jandarma Komutanı Savş Cingöz, İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan, İlçe Emniyet Müdürü Ertuğrul Ekici, belediye başkan yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü şube müdürleri, siyasi parti temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Programın Anamur Kültür Merkezindeki ikinci bölümü ise Anamur Uğur Okulları tarafından düzenlendi.
Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başlayan programda Türk Tarih Kurumu tarafından hazırlanan “Öğretmene Vefa” adlı kısa film gösterildi.
İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ İLYAS MERCAN: “ÖĞRETMENLİK TİCARİ DÜŞÜNÜLMEMELİ”
İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan, programda yaptığı konuşmada, Öğretmenler Günü dolayısıyla çeşitli etkinlikler gerçekleştirdiklerini belirterek, “Şehit öğretmenlerimiz için hatıra ormanı oluşturduk ve mevlit okuttuk. Öğretmenlerimiz hükumet konağında ve burada resim sergisi açtılar. Ayrıca öğretmenlerimizle birlikte bir müzik dinletisi gerçekleştirdik” dedi.
Tarihe yön veren, çağ açan çağ kapatan, üç kıtaya hükmeden padişahların öğretmenlerine büyük değer verdiklerini ifade eden Mercan, “Alparslan’dan Yavuz Sultan Selim’e, Fatih’ten Atatürk’e kadar bütün devlet büyüklerinin öğretmenlere ne kadar değer verdiğini görüyoruz. Bu anlamda Öğretmenler Günü’nü bir güne sığdırmak, öğretmenleri bir günde anlamak zordur. Onun için ben Öğretmenleri Günü’nü bir ömür olarak niteliyorum. Öğretmenlerin dokunmadığı bir kişi, bir meslek yoktur” diye konuştu.
Öğretmenliğin bir ticari meta olarak düşünülmemesi gerektiğini, insan yetiştirme amacıyla yapılması gerektiğini vurgulayan Mercan, “Çocuklarımızı sadece öğretmekle kalmayıp eğitirsek öğretmenlik dünyanın en güzel mesleğidir. Ancak son günlerde öğretmenlere saldırıları görüyoruz. Öğretmenler bunu hak etmiyor. Bunların önüne geçmek için hepimize görevler düşüyor. Velilerimiz ve öğretmenlerimiz dikkatli olmalılar” şeklinde konuştu.
Atatürk’ün “Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller yetiştirmek” sözünü her zaman önemsediğini vurgulayan Mercan, “Bunu gerçekleştirebilirsek ben eminim çok mesafe alacağız” dedi ve öğretmenlerin gününü kutladı.
ÖĞRETMEN TUĞBA KURTOĞLU: “ÖĞRETMENLİK, ZOR AMA GÜZEL BİR MESLEK”
Mesleğe yeni başlayan öğretmenler adına konuşma yapan Çeltikçi Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Tuğba Kurtoğlu da şunları söyledi:
“Bazen bir çocuğun bakışlarında dünyayı değiştirme hayallerinde bulursunuz kendinizi yada bir çocuğun hüznüne ortak olursunuz. Yani zor ama güzel meslektir. Öğretmenlik bir sevdedir. Annelerini bekleyen yavru kuşlar gibi ağzınıza bakan binlerce çocuğa benliğinizi, beyninizi açmaktır. Damardan verilmiş bir güçtür karşılıksız sevmek, sevgiyi çoğaltmak, hayatı kucaklamaktır.
Mustafa Kemal’in Kartepe’den bakışıdır. Öğretmen olmak dalga dalga sürüklemektir gençleri. Samsun’dan karanlığın üstüne güneş gibi doğmaktır. Öğretmen olmak berrak bir Türkçe’dir. Diline, kültürüne sarılmaktır. Ay yıldız olup göklerde dalgalanmaktır. Öğretmen olmak, yüreklerde vatan vatan atmaktır. Damarlarda bayrak bayrak dolaşmaktır.
Cumhuriyetimizin Başöğretmen’i Mustafa Kemal Atatürk’ü ve yüreği sevgiyle, iyilikle, vatan aşkıyla çarpan tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyor, şehit düşen öğretmenlerimizi rahmetle anıyorum. Ruhları şad olsun.”
EMEKLİ ÖĞRETMEN MEHMET BAZ: “EĞİTİM ÇOCUĞU SEVMEKLE BAŞLAR”
Emekli öğretmenler adına konuşan Mehmet Baz ise 30 yıllık meslek yaşamında temel prensibinin “Eğitim çocuğu sevmekle başlar” olduğunu belirterek, “Yola çıktığınızda sizi görenler ‘hocam’ diyerek selamlarlar. Bu söz toplumumuzda çok değerlidir” dedi.
Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün harf devrimiyle halkın eğitimi için yoğun çalışma başlattığını belirterek, “Atatürk yeni Türkiye’nin yaratılmasında öğretmenlere büyük görevler düştüğü inancındaydı. Büyük Atatürk ‘Ulusları kurtaracak olan yalnız ve ancak öğretmenlerdir’ sözleriyle öğretmene verdiği değeri ve duyduğu saygıyı en güzel biçimde belirtmiştir” dedi.
Genç öğretmenlere de tavsiyede bulunan Baz, “Öğrencilerinize verebileceğiniz en güzel armağan çalışkan, dürüst, insani değerlere sahip topluma yararlı insanlar olmalarıdır. Pek çok öğrencinin öğretmenlerinden etkilendiği bilinmektedir. Kurtarıcı, devlet kurucu, Atatürk de Samsun’da yaptığı bir konuşmada ilham ve kuvvetini büyük ölçüde öğretmenlerinden aldığını söylemiştir. Dünyada hiçbir meslek öğretmenlik kadar manevi bir güç ve şerefe sahip değildir” diye konuştu.
TİYATRO, ORATORYO VE ŞİİRLER
Programda, Uğur Okulları Edebiyat Öğretmeni Yüksel Taşgölgesi ve öğrencileri tarafından hazırlanan Öğretmen adlı kısa tiyatro oyunu sahnelendi. Türkçe Öğretmeni Gizem Eroğlu ve öğrencileri de oratoryo sundu. 10-A sınıfı öğrencisi Özge Bal ve 11-B sınıfı öğrencisi Barış Pınar da şiir okudu.
HİZMET ŞEREF BELGESİ VE PLAKET TAKDİMİ
Programın sonunda emekli olan öğretmenler Mehmet Baz, Mustafa Rahmi Yalçınrıdvanağaoğlu, Ali Ceren ve Tahir Ünal’a protokol tarafından Hizmet Şeref Belgesi takdim edildi. İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan da etkinliklere desteklerinden dolayı Orman İşletme Müdürü Hüseyin Meteris ve İlçe Müftüsü Zeynel Abidin Çınar’a plaket takdim etti.
Daha sonra katılımcılara ikramlarda bulunuldu.25-kasim-2019100725-kasim-2019100925-kasim-2019101025-kasim-2019101125-kasim-2019101225-kasim-2019101325-kasim-2019101425-kasim-2019101525-kasim-2019101625-kasim-2019101725-kasim-2019101825-kasim-2019101925-kasim-2019102025-kasim-2019102125-kasim-2019102225-kasim-2019102325-kasim-2019102425-kasim-2019102525-kasim-2019102625-kasim-20191027

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

 • Turizm yatırımları artar, turizm gelişir (45.0%, 513 Oy)
 • Göç alır, fayda değil zarar getirir (33.0%, 375 Oy)
 • Anamur'un il olmasına katkı sağlayabilir (12.0%, 134 Oy)
 • Tarım ürünleri kolay pazarlanır (10.0%, 116 Oy)

Toplam Oy: 1,139

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

 • Mehmet Büyükarı: Işıklar içinde olsun… İlk kez Bulut’u...
 • Şeref Koz: Genç meslektaşımız Sevgi Kilunç’ı ve onun yetişmesine katkı...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Haziran emekçiler için ne kadar hüzün dolu olsada yine...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY:
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Emeği geçen tüm usta öğretici, kursiyer, idareci ve...
 • Vatandaş: Sayın Müdür Bey, Anamur Devlet hastahanesi yeni binasına...
 • Şeref Koz: Kim ne derse desin Anamur’da en çok çalışan CHP’liler...
 • Şeref Koz: Ruhu şad olsun. Sayın Fikri Sağlar’a ve ailesine başsağlığı...
 • Vatandaş: Biz toplum olarak şak-şak yalaka ve taklacılığını ekonomik,...
 • Abdullah Aydın: Emek en yüce değerdir.