GÜNDEM-YAŞAM Haberleri

Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Kılınç, “İşe devam edeceğiz, kararlıyız”

29 Temmuz 2019

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

29-temmuz-2019-1016Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’nün deniz kaplumbağalarının üreme alanı olan Pullu Tabiat Parkı ile Anamuryum Antik Kenti arasında yaptığı sahil düzenlemesi nedeniyle idari ceza uyguladığı ve toprak dolgu ile kapladığı sahili eski haline getirmesi için 16 Temmuz’a kadar süre verdiği Anamur Belediyesi sahil düzenlemesindeki ısrarından vazgeçmiyor. Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, “Bazıları itiraz etmelerine rağmen bu işe devam edeceğiz. Bu konuda kararlıyız” dedi.

Anamur Belediyesi’nin ilçedeki deniz kaplumbağalarının üreme alan olan Pullu Tabiat Parkı ile Anamuryum Antik Kenti arasında yaptığı sahil düzenlemesi nedeniyle 180 bin lira idari para cezası verilmiş ve eski haline getirilmesi için Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü 16 Temmuz’a kadar süre vermişti. Sahili eski haline döndürmesi için verilen süre dolmasına ve verilen para cezasına rağmen Anamur Belediyesi sahil düzenleme ısrarından vazgeçmiyor.

Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç Muz Festivali nedeniyle ilçede bulunan Kanal 33 televizyonuna yaptığı açıklamada, “Anamur’un piknik alanı yoktu ücretsiz piknik alanı açmak için Karaağaç dediğimiz mevkiyi ağaçlandırdık, çimlendirirdik. Gerçi bazıları itiraz etmelerine rağmen bu işe devam edeceğiz. Bu konuda kararlıyız” dedi. Orasının Carettacarettaların üreme alanı olmadığını iddia eden Kılınç “Biz asla caretta düşmanı değiliz. Biz tabiatın dengesini bozacak hiçbir harekete asla girmeyiz. Çünkü biz inancı olan insanlarız. Çünkü Kur’an-ı Kerim’de, Yüce kitabımızda ‘dengeleri koruyun’ diyor. Biz asla o dengeleri bozma, hiçbir canlının yok edilmesi taraftarı değiliz Yapılan araştırmaya göre de Türkiye’de en çok caretta yuvasının Anamur’da olduğu tespit edilmiştir Biz caretta yuvalarını tespit edip yuvaların üzerine gerekli korumayı yaptıktan bu alanların caretta alanı olduğunu da işaretlemekteyiz. Biz’de karşı davamızı açtık. O alanı mutlaka yapıp insanlarımızın ihtiyacına cevap vereceğiz. İnsanlarımız piknik alanı mı istiyor yapacağız. Anamur halkının denize girecek düzgün bir plajı mı olması gerek eyvallah bunu yapacağız. Yola mı ihtiyacı var bunu yapacağız”şeklinde konuştu.

Öte yandan Anamur Çevre Platformu ise sosyal medya sayfasında sahil düzenleme çalışması sonrası piknik için sahile giren araçları ve piknik sonrası oluşan çöp ve bira şişesi kırıklarını paylaştı. Yapılan açıklamada, belediyenin toprak dolgu yaptığı yuvalama kumsalına, artık gündüz bile arabalarla girip bira şişelerini kıran insanlar türediği ifade edilerek şu ifadelere yer verildi: “Milli Parklar ve Doğa Koruma Şefi uyuyor mu? Yoksa, Belediye’nin, piknik ve mesire alanı yapmak için kum alıp, yerine toprak döktüğü zamanlarda olduğu gibi, yine mi izin alıp gitti, kumsaldaki toprağı geri çeken kişi olmamak için? Umarız ki kendisi ya da yerine bakan görevli bunu görüp, plakadan ulaşacağı araç sahibine ceza yazılmasını sağlar. Bunlara yol açan ve sahaya döktüğü toprağı geri çekmediği gibi, durdurma kararlarına da uymayarak her gün kumsaldaki yuvaların üstüne gidecek şekilde ağaçları sulayan belediyeye de yeni bir ceza yazılmalı.”29-temmuz-2019-100229-temmuz-2019-1005

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Şeref Koz: İnsanların ilgisi çok yoğundu. Yazarlarımız da dolu doluydu....
  • Şeref Koz: Güzel bir etkinlikti. İlgi yoğundu. Kutluyorum. Okuru bol olsun.
  • Gürdal Sümer: Övgü dolu sözlerinize çok teşekkür ederim Hikmet Bey. Turist...
  • Hikmet ÜNLÜ: Bu ikinci yazınız, yaşamış olduğumuz aynı dönemleri...
  • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
  • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
  • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın
  • Hüseyin Sezer: Kalemine sağlık çocukluğumuza götürdün teşekkürler
  • Adil Demir: Süper,zamanda yolculuk yaptım.Ellerine ve hafızana sağlık abi!
  • Gürdal Sümer: Temiz çevre ve sıfır atık konusunda duyarlı olunması çağdaş...