GÜNDEM-YAŞAM Haberleri

Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Kumsala toprak dökülmesine tepki

03 Haziran 2019

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

3-haziran-2019004Anamur’da çevreciler ve hayvanseverler, belediyenin kumsala toprak dökmesine tepki gösterdi.

Cerenler mevkisinde belediyenin toprak döktüğü alanda toplanan çevreciler ve hayvanseverler, dökülen toprağın kaldırılmasını istediler.

Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED) Anamur Temsilcisi Seyda Afyoncu, toprak dökülen kumsalın doğal sit alanı ve Kıyı Kenar Çizgisi içinde olduğunu, deniz kaplumbağaları ve kum zambakları üreme alanı olarak tescillendiğini söyledi.

Yasalara ve uluslararası sözleşmelere aykırı bir şekilde yapılan çalışma ile kumsala toprak dökülerek piknik alanı yapılmak istendiğini ifade eden Afyoncu, şunları söyledi:

“Deniz kaplumbağalarının yumurtlama döneminin  ve bu dönem, 15 Mayıs’ta başlamış olup; yaklaşık Eylül ayı sonuna kadar devam edecektir.  Bu nedenle buradan kum almak, kumun üzerine toprak ve beton dökmek, çeşitli yapılar kondurmak, ışıklandırma yapmak, hatta iyi niyetli sayılan temizlik ve ıslah gibi çalışmalar dahi yapmak yasak olup, aynı zamanda suçtur.

Anamur Belediyesi tarafından bu hususların bilinmemesi mümkün değildir. Buna rağmen ‘’Bozyazılılar gibi Anamurlular da sahilde piknik  yapabilsinler’’ ‘’ Sahillerde kaplumbağalar kadar insanların da hakkı var’’ şeklindeki popülist söylemlerle bu işe başlanmış ve tüm uyarılarımız hiçe sayılarak, oldukça hızlı biçimde ve yangından mal kaçırırcasına piknik alanı yapma çalışmaları sürdürülmektedir. Ne yazık ki yasalara ve uluslararası sözleşmelere göre suç olan bu işe başlanması, hukuka aykırı olduğu kadar, insan aklının yüz binlerce yıldır yarattığı bilimsel kurallara ve en önemlisi doğanın kurallarına da aykırıdır. Piknik alanı diye başlanılan bu yerin, ileride, sahilin batı tarafına doğru genişletilerek, doğu kısımda olduğu gibi, çay bahçesi adı altında işgale açılması kuvvetle muhtemeldir. Bu konu biz çevre ve doğa gönüllülerini oldukça endişelendirmektedir.”

Afyoncu, çalışmaya tepki gösteren hayvanseverler ve çevreciler için ‘’Kaplumbağalara zarar verildiği algısı yaratılıyor ve siyaset yapılıyor’’ dendiğini belirterek, “Bizler algı yaratmaya çalışmıyoruz. Hukuken ve bilimsel olarak tespit görmüş bir konuda açık ve net söylemlerle görüş beyan ederek, yapılan işin doğrudan suç olduğunu söylüyoruz. Eğer ki bu işe son verilmez ve buradan alınıp başka yerlere götürülen kumlar geri getirilmezse ve dahi üzeri toprakla örtülen kaplumbağa yuvaları açığa çıkarılmazsa, yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı; hatta gerekirse tespit yaptırarak, idari dava da açacağımızı, MERÇED olarak açıkça ifade ediyoruz.

Bu tür hizmetlerin, uygun bir yerde ve çevreye zarar vermeyen şekilde yapılmasına diyeceğimiz hiçbir şey yoktur. Ancak burada yapılan işin savunulacak hiçbir yönü yoktur. Dileriz ki bu yanlışa bir önce son verilir” diye konuştu.

Anamur Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Ali Kubilay Erdal da kumsalların sadece insanların değil, hayvanların da yaşam alanı olduğunu belirterek, “Bizler geleceğimiz için turizm planlamaları yapmak isterken belediyenin sahillerimizi bu denli hırpalamasına sessiz kalamayız” dedi.

Basın açıklamasına CHP Anamur İlçe Başkanı Turabi Yeşilçayır da destek verdi.3-haziran-20190023-haziran-20190033-haziran-2019001

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

 • Turizm yatırımları artar, turizm gelişir (45.0%, 513 Oy)
 • Göç alır, fayda değil zarar getirir (33.0%, 375 Oy)
 • Anamur'un il olmasına katkı sağlayabilir (12.0%, 134 Oy)
 • Tarım ürünleri kolay pazarlanır (10.0%, 116 Oy)

Toplam Oy: 1,139

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

 • Mehmet Büyükarı: Işıklar içinde olsun… İlk kez Bulut’u...
 • Şeref Koz: Genç meslektaşımız Sevgi Kilunç’ı ve onun yetişmesine katkı...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Haziran emekçiler için ne kadar hüzün dolu olsada yine...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY:
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Emeği geçen tüm usta öğretici, kursiyer, idareci ve...
 • Vatandaş: Sayın Müdür Bey, Anamur Devlet hastahanesi yeni binasına...
 • Şeref Koz: Kim ne derse desin Anamur’da en çok çalışan CHP’liler...
 • Şeref Koz: Ruhu şad olsun. Sayın Fikri Sağlar’a ve ailesine başsağlığı...
 • Vatandaş: Biz toplum olarak şak-şak yalaka ve taklacılığını ekonomik,...
 • Abdullah Aydın: Emek en yüce değerdir.