TARIM-EKONOMİ Haberleri

Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Anamur?da muz serası yapımı azaldı

12 Ocak 2010

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Türkiye’nin muz ihtiyacının önemli bir bölümünün karşılayan Anamur?da, üreticilerin, fiyatların 3 yıldır aynı seviyelerde seyretmesi nedeniyle yeni ekim alanlarına yönelmediği bildirildi.
Anamur Muz Üreticileri Derneği (MUZ-DER) Başkanı Niyazi Sinanoğlu, Anamur’da yaklaşık 17 bin dekar alanda yıllık 120 bin ton civarında muz üretildiğini söyledi.
Kokusu ve aroması ile meşhur Anamur muzunu, üreticinin yaklaşık 3 yıldır 1-1.5 TL arasında değişen fiyattan sattığını belirten Sinanoğlu, bunun tüketiciye 2-2.5 TL’ye ulaştığını ifade etti.
Üreticinin, artan girdi maliyetlerine karşın satış fiyatının artmaması nedeniyle sıkıntı yaşadığını öne süren Sinanoğlu, ”Üretici para kazanamadığı için yeni ekim alanlarına yönelmiyor. Ancak, aynı alanda verimi arttırmanın yollarını arıyor” dedi.
Birçok sıkıntıya rağmen üretimini mevcut alanda devam ettiren üreticilerin, daha fazla ürün alabilmek için çeşitli yöntemlere başvurduğunu anlatan Sinanoğlu, ”Piyasadaki ithal muzla rekabet edebilme adına ürünün daha kaliteli ve verimli olması için çaba sarf ediyoruz. Çünkü, fiyatları değişmeyen muza, üretici yeni ekim alanı ayırmıyor” diye konuştu.
Anamur, Bozyazı, Gazipaşa ve Alanya bölgesinden yılda yaklaşık 200 bin ton muz üretildiğini ve bunun da Türkiye’nin ihtiyacının yarısına yakının karşılandığını anlatan Sinanoğlu, üretimin artırılması için üreticilere sahip çıkılması gerektiğini savundu.
İTHAL MUZA GÜMRÜK VERGİSİ UYGULAMASI
Sinanoğlu, Anamur muzunun kalitesi ve aromasıyla ithal muzdan daha iyi olduğunu belirterek, tüketicinin yerli muzu tercih etmesi halinde, ülke ekonomisi ve istihdama katkı sağlanacağını bildirdi.
Muz üreticisinin geleceği düşünülerek ithal edilen muza gümrük vergisi uygulamasının devam etmesini isteyen Sinanoğlu, şunları kaydetti:
”Yerli üretici, ancak ithal muza uygulanan gümrük vergilerinin devam etmesi halinde pazardaki yerini koruyabilir. Ayrıca, üreticilerin ithal muzla rekabet edebilmesi için gübre fiyatlarının dünya gübre fiyatları ile aynı seviyeye çekilmesi de önemli bir etken olacaktır.”12ocak055

12ocak056

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
  • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
  • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın
  • Hüseyin Sezer: Kalemine sağlık çocukluğumuza götürdün teşekkürler
  • Adil Demir: Süper,zamanda yolculuk yaptım.Ellerine ve hafızana sağlık abi!
  • Gürdal Sümer: Temiz çevre ve sıfır atık konusunda duyarlı olunması çağdaş...
  • Müjdat NUHUT: Eline, beynine, emeğine sağlık.Çok güzel bir belgesel...
  • Ayşe Derya Seymen: Emeğine yüreğine sağlık babacığım Harika bir yazı olmuş..
  • Mehmet Kemal: İyi adamdı, mekanı cennet olsun
  • Resul Baltacı: 05427359149 ararmisin