Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

DAÇE’den iklim değişikliği uyarısı

17 Kasım 2018

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

17-kasim-2018001Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri (DAÇE), iklim değişikliğinin Akdeniz bölgesinde yaşamın her alanında hissedilmeye başlandığını belirterek, acil önlemler alınması gerektiğini bildirdi.
DAÇE’yi oluşturan derneklerin Hatay’ın Samandağ ilçesinde gerçekleştirdiği toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:
“ÇEVRE SORUNLARI ARTIYOR
Dünyada ve ülkemizde uygulanan bilime aykırı politikaların sonucunda sanayi, tarım, kent, ulaşım, enerji, madenler, doğal kaynaklar, ormanlar, hazine arazileri, kıyılar, dereler birer rant alanı haline dönüşmüş, yeraltı ve yerüstü su kaynakları, hava ve toprak kirletilmiş, çevre sorunları artmıştır.
KÜRESEL ISINMA VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ DÜNYAYI TEHDİT EDİYOR
Fosil yakıtların yakılması, arazi kullanımı değişiklikleri, sanayi süreçleri, ormansızlaşma, hızlı nüfus artışı gibi etkinlikler yüzünden meydana gelen Küresel Isınma ve İklim Değişikliği dünyayı tehdit eden çok önemli sorunların başında gelmektedir.
Küresel ve bölgesel anlamda birtakım etkilerin ortaya çıktığı küresel iklim değişikliği ormanlarda azalmaya, düzensiz yağışlara, sel baskınlarına, kasırgalar gibi doğal afetlerde artışlara, buzulların erimesine, çölleşmeye, deniz seviyesinin artmasına, tarım topraklarının azalmasına neden olmaktadır.
AKDENİZ BÖLGESİ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİ HİSSEDİYOR
Akdeniz bölgesinde iklim değişikliğinin sonuçları yaşamın her alanında hissedilmeye başlanmıştır. Bu yıl Sıcaklık artışları ve kuraklık, tarımda verimsizlik, bazı bölgelerde bazı türlerin yok oluşu ve su sıkıntıları gibi sorunlar yaşanmıştır. Bu sorunların önümüzdeki dönemde artacağı açıktır.
ACİL OLARAK TEDBİR ALINMALI
Tarım, orman, deniz seviyesi, temiz su kaynakları, enerji, insan sağlığı ve biyoçeşitlilik üzerinde ciddi sorunlara neden olacak olan Küresel Isınma ve İklim Değişikliği, Dünyada ekonomik, ekolojik ve sosyal yaşamda bir takım zincirleme etkilere neden olacaktır. Buna karşı başta Ülkemiz olmak üzere Dünya da gerekli önlemlerin alınmasında tüm ülkelerin iş birliği yapması ve duyarlılık göstermesi gerekmektedir. Ülkemizde Küresel Isınma ve İklim Değişikliği ile ilgili ACİL olarak gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir.
GÜNEŞ VE RÜZGARDAN ENERJİ ÜRETİMİ UCUZLADI
Enerji alanında uygulanan yanlış ve dışa bağımlı politikalar, bunun sonucu olarak elektrik ve doğal gaza sık sık yapılan zamlar ev ve ülke ekonomisini olumsuz olarak etkilemektedir. Teknolojisinin de gelişmesi sonucu güneş ve rüzgardan elektrik üretimi son derecede ucuzlamıştır. Gelişmiş ülkeler, nükleer ve kömüre dayalı termik santrallerden artık vaz geçmektedirler.
Ülkemizin enerji politikasının da benzer doğrultuda yeniden yüzde 100 temiz ve yenilenebilir enerji üretimini hedefleyen şekilde düzenlenmesine acilen gerek bulunmaktadır.
YEREL HAYVANCILIK DESTEKLENMELİ
Meralarımızın yok edilmesiyle tarımımız ve hayvancılığımız bitme noktasına getirilmiştir. Et ihtiyacımızın sağlıksız koşullarda getirilen Anguslarla giderilmesi yöntemi kamu kaynaklarımızı zarara uğratmakta ve sağlığımızı bozmaktadır. Et ihtiyacımızın karşılanması için Yerel Hayvancılığın desteklenmesi gerekmektedir.
AKDENİZ’DE TARIM ZEHİRLERİ KONTROLSÜZ KULLANILIYOR
Ülkemizde mevcut ve yürürlükte olan 5553 sayılı Tohum yasası ile çok uluslu şirketlerin yönettiği tarım üretimimiz tamamen ithalata bağlı sertifikalı olan GDO lu Hibrit tohumlarla Gıda politikamız dışa bağımlı hale gelmiştir. İthal edilen tohumlarla yapılan tarımsal ürünlerinde kullanılan kimyasal ilaçların ve kimyasal gübrelerin insan sağlığının bozulmasına, su ve toprak kirliliğine neden olmaktadır. Akdeniz bölgesinde tarım zehirlerinin kontrolsüz ve çok kullanıldığı gözlemlenmiştir.
YENİ TOHUM KANUNU DEĞİŞTİRİLMELİ
Ülkemiz için tohumculuk konusu çok stratejik bir öneme sahiptir. İthalata dayalı Sertifikalı Tohumla Tarım yapma yöntemi yerine Yerel ve Doğal Yöntemlerle tarımın yapılması gerekmektedir. Yerel tohumlarla tarım yapmak Ülkemizde yaşayan herkesin doğal hakkıdır. Bu doğrultuda Tohum kanununun değiştirilmesi, Tarım ve Orman Bakanlığının 19 Ekim 2018 tarihinde yayımlanan “Yerel Çeşitlerin Kayıt Altına Alınması, Üretilmesi ve Pazarlanmasına Dair Yönetmelik” in derhal iptal edilmesini ve Yaklaşan Yerel Yönetim seçimlerinde adayların; Çevre kirliliğine karşı Doğadan yana politikalarla kentleri yönetmelerini istiyoruz.
DAÇE SAVAŞA KARŞIDIR
Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri savaşlara karşıdır. Savaşların çok büyük çevre felaketi oluşturduğu ve insan yaşamına çok ciddi zararlarının olduğu ortadadır. Bu yüzden Ortadoğu da sürdürülen savaşların derhal sonlandırılmasını talep ediyoruz.”
DAÇE’Yİ OLUŞTURAN DERNEKLER
Antakya Çevre Koruma Derneği, Samandağ Çevre Koruma ve Turizm Derneği, İskenderun Çevre Koruma Derneği, Erzin Çevre ve Tarihi Varlıkları Koruma Derneği, Osmaniye Çevre Dostları Platformu, Adana Çevre Tüketici Koruma Derneği, Tarsus Çevre Koruma Kültür ve Sanat Merkezi Derneği, Mersin Çevre Dostları Derneği ve Mersin Çevre ve Doğa Derneği.

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

 • Turizm yatırımları artar, turizm gelişir (45.0%, 513 Oy)
 • Göç alır, fayda değil zarar getirir (33.0%, 375 Oy)
 • Anamur'un il olmasına katkı sağlayabilir (12.0%, 134 Oy)
 • Tarım ürünleri kolay pazarlanır (10.0%, 116 Oy)

Toplam Oy: 1,139

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

 • Mehmet Büyükarı: Işıklar içinde olsun… İlk kez Bulut’u...
 • Şeref Koz: Genç meslektaşımız Sevgi Kilunç’ı ve onun yetişmesine katkı...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Haziran emekçiler için ne kadar hüzün dolu olsada yine...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY:
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Emeği geçen tüm usta öğretici, kursiyer, idareci ve...
 • Vatandaş: Sayın Müdür Bey, Anamur Devlet hastahanesi yeni binasına...
 • Şeref Koz: Kim ne derse desin Anamur’da en çok çalışan CHP’liler...
 • Şeref Koz: Ruhu şad olsun. Sayın Fikri Sağlar’a ve ailesine başsağlığı...
 • Vatandaş: Biz toplum olarak şak-şak yalaka ve taklacılığını ekonomik,...
 • Abdullah Aydın: Emek en yüce değerdir.