GÜNDEM-YAŞAM Haberleri

Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Refüjde fıstık hasadı

22 Eylül 2018

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

22-eylul-2018043Bozyazı Belediyesi tarafından yöresel ürünlerin tanıtımı ve yaşatılması amacıyla refüje ekilen yer fıstığının hasadı yapıldı.

Mersin Antalya karayolunun Bozyazı  şehir merkezindeki bölümünde refüje ekilen yöresel ürünlerden yer fıstığının hasadı Belediye Başkan Yardımcısı Birsen Atılkan, belediye görevlileri ve vatandaşların katılımıyla gerçekleştirildi.

Belediye Başkan Yardımcısı Birsen Atılkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, unutulmaya yüz tutmuş, ekimi azalan yöresel ürünleri tanıtmak ve hatırlatmak istediklerini belirterek, şunları söyledi:

“Genelde herkes refüje çiçek diker. Biz de ilçemizde yetişen muz, gölevez ve yer fıstığı ekmeyi düşündük. Vatandaştan da tebrik aldık. Bir aydır vatandaşlar burada fıstık sökümü yapıyor. Biz de bu gün fıstık sökümü yaparak vatandaşlarımıza ve yoldan geçenlere dağıtacağız. Bu işi yapmakla insanların yüreğine, geçmişine bir nebze dokunmuşuzdur, bu da bizi mutlu ediyor.”

Bu uygulama ile birliktelik oluştuğunu ifade eden Atılkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Katılımcı bir çalışma oldu. Vatandaşlar buraya sebze dikti. Belediyenin bahçesini hobi bahçesi gibi gördü. Buradan topladıklarını pişirdiler, sohbetlere konu oldu. Bu uygulama hem vatandaşların hem de ilçemizden geçenlerin ilgisini çekti. Sıcak havada gergin olan sürücüler, burada ışıklarda durduğunda bu bitkilere bakarak yüzlerinde bir gülümseme oldu. Hem tanıtım yaptık hem sürücülerin stresini attık hem de Bozyazı’ya farklı bir çehre kattık.”

Çalışmanın insanları eskiye götürdüğünü ifade eden Atılkan, “Bu çalışma ayna zamanda bir nostaljiyi de bize yaşattı. Eskiden nişanlar, düğünler fıstık hasadından sonra yapılırdı. Tarlalarda fıstık sökümüne gelen kadınlar, genç kızlar yedide bir hak alırlardı. Aldıkları fıstık hakkından kazanacakları para ile çeyiz veya evin eksiklerini alacaklarını konuşurlardı. O günlere gidip bu hatıraları canlandırdık” diye konuştu.

Atılkan bir ay sonra gölevez, daha sonra da muz hasadı yapacaklarını sözlerine ekledi.

Daha sonra toplanan fıstıklardan vatandaşlara ve yoldan geçen sürücülere ikram edildi.22-eylul-201804122-eylul-201803722-eylul-201802822-eylul-201802722-eylul-2018033

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Bülent Özkan: “AYAAN”& #8216;ı unutmuşuz ayaan
  • Şeref Koz: Çok üzüldüm. Ruhu şad olsun. Ailesine ve sevenlerine başsağlığı ve...
  • Şeref Koz: Duyarlı, gönlü bol yardım sever insanlara selam olsun. Gün, birlik...
  • Vatandaş: Sayın siyasi yöneticiler daha önce zenginleştirdiğin...
  • Vatandaş: İlçe İdare Şube Başkanları toplantısı yapıldı, başlığı altında 2022...
  • Adil Demir: Kalemine sağlık abi,zamanda yolculuk gibi!
  • Şeref Koz: Kutluyorum. Empatsiyle, farkındalık bilinciyle ve dayanışma...
  • Kenan ŞEN: Değerli öğretmenim yazılarınızı büyük bir zevkle okuyorum. Ben...
  • Kenan ŞEN: Ben Bozyazı da öğretmenlik yapan Emekli Öğretmen Ali ŞEN’in...
  • Mahmut Gazi ÖZSOY: Katılım sağlayan iyi yüreklere teşekkürler