GÜNDEM-YAŞAM Haberleri

Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

4. Bahar Şenliği yapıldı

08 Mayıs 2018

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

7-mayis-20181029Gazipaşa ve Anamur ile çevre ilçeleri buluşturan Bahar Şenliği’nin 4’üncüsü, Kaşpazarı yaylası Gavuranlığı mevkisinde yapıldı.

Gazipaşadan Bülent Ecevit Efe ve kardeşi Kenan Efe, Anamur’dan Hüseyin Demir ve kardeşi Mehmet Demir ile Hüseyin Ketir ve Hasan Erdem’den oluşan organizasyon komitesi tarafından düzenlenen şenliğe Gazipaşa Kaymakamı Nurullah Kaya, Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesi Kaymakamı Gazipaşalı Ali Yılmaz, Mersin Büyükşehir Belediye Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Gubaroğlu, Gazipaşa Belediye Başkanı Adil Çelik, Anamur Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Kara, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşların temsilcileri ile Anamur, Gazipaşa ve çevre ilçelerden binlerce insan katıldı. Bölgeye helikopterle gelerek şenliğe katılmayı planlayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, olumsuz hava koşulları nedeniyle uçuşunu iptal etti.

KAMPÇILAR AKŞAMDAN YAYLAYA AKIN ETTİ

Şenlik öncesi çok sayıda vatandaş, akşamdan bölgeye giderek kamp yapıp doğanın keyfini yaşadı. Sabahın erken saatlerinde ise vatandaşların Gavuranlığı mevkisine araçlarıyla birlikte akın ettiği görüldü. Bölgede Mersin ve Antalya büyükşehir belediyeleri ile Alanya, Gazipaşa ve Anamur belediyeleri tarafından yapılan yol ve çevre düzenlemeleri, mescit, tuvalet, alışveriş alanları, kamp alanları oluşturuldu. Binlerce vatandaşın yoğun ilgi gösterdiği şenlikte jandarma ekipleri güvenliği sağlarken, ambulanslar da hazır bekletildi.

PROTOKOLDEN YOĞUN İLGİ

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan şenlikte şehitler için Kur’an okundu ve dua edildi.

Şenlik Organizasyon Komitesinden Hüseyin Demir, açılış konuşmasında “Hedefimiz burada dostluğu, paylaşımı sağlamaktı. Bizim adımız anılsın diye bir derdimiz yok. Amacımız yaylalarımıza göçen Yörüklerin bu göçü rahatça yapabilmeleridir. Yaylalarımızın herkesin görebilmesini hedefliyoruz. Bu hedefimizi gerçekleştirme yolunda bize destek veren Yörük Beyi Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocmaz’a, Anamur ve Gazipaşa belediye başkanlarımıza teşekkür ediyoruz. Yolumuz yapılıyor, zirveye yaklaşıyor. Burhanettin Kocamaz Başkanımız, ‘Yolun Gazipaşa veya Anamur’a ait olması önemli değildir. O yoldan Yörükler geçiyorsa o yollar yapılacak’ dedi. Ayrımız gayrımız olmadan yaylarımız için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Bülent Ecevit Efe de “Şenliğimizin amacı Toros Yörüklerini bir araya getirmek ve hep birlikte dayanışma içinde güçlü bir ses olmaktır. Kısa sürede bu katılım büyüdü. Gösterilen ilgiye, uzaktan yakından buraya gelerek bu topluluğun oluşmasına katkı sağlayan tüm katılımcılara teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Gazipaşa Kaymakamı Nurullah Kaya, Haliliye Kaymakamı Gazipaşalı Ali Yılmaz, Mersin Büyükşehir Belediye Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Gubaroğlu, Gazipaşa Belediye Başkanı Adil Çelik ve Anamur Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Kara da konuşmalarında şenlik komitesine teşekkür ederek, temsil ettikleri kurumların bu organizasyona desteğinin süreceği kaydettiler.

YÖRÜK GÖÇÜ CANLANDIRILDI

Şenlik komitesi tarafından protokole ve sahne alan sanatçılara plaket takdim edilen şenlikte, temsili Yörük göçü de yapıldı. Develer, koyunlar ve eşeklerin yüklendiği temsili göçte, kıl çuvalların yüklü olduğu develer şenlik alanından geçiş yaptı. Koyunların geçişi sırasında çobanların kullandığı sesler ve ıslıklar ile sürüyü güden vatandaşlar kısa süreliğine de olsa çobanlık yaptı.

ŞAİRLER VE YAZARLAR DA KATILDI

Şenliğe katılan çok sayıda şair, aşık ve yazar da Yörüklerin ilgisini çekti. Şairler ve aşıklar şiirler ve türküleriyle vatandaşın beğenisini kazanırken, Anamurlu Yazar Çınar Arıkan, Yörük Göçü isimli kitabını imzaladı.

HEDİYE ÇEKİLİŞİ YAPILDI

Şenliğe katılan vatandaşlar sponsorlar tarafından sağlanan buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın ve onlarca çeşit beyaz eşya ve oyuncaktan oluşan hediyeleri kazanabilmek için kupon aldı. Yapılan çekilişte talihli vatandaşlara hediyeleri teslim edildi.

YENİ ŞENLİK AĞASI MEHMET POLAT

Şenlikte yeni Şenlik Ağası da belirlendi. Ağayı belirlemek üzere sahne önüne getirilen bir koç, açık artırmaya sunuldu. Geçtiğimiz yılın Şenlik Ağası İbrahim Polat’ın 1000 liradan açtığı açık artırmada kıyasıya rekabet yaşandı. Çok sayıda işadamı ve vatandaş Şenlik Ağası olabilmek için üste tekliflerle fiyat yükseltti. Gazipaşalı işadamı Mehmet Polat, en yüksek fiyatı vererek 20 bin liraya koçu satın alarak Şenlik Ağası oldu. Deveye binerek alkışlarla vatandaşları selamlayan Şenlik Ağası Mehmet Polat, satın aldığı koçu, alanın güvenliğini sağlayan Jandarma’ya hediye etti.

SANATÇILAR TÜRKÜLERLE COŞTURDU

Şenlikte, Göçüklü Hancı Maksut Ağa, Ramazan Yılmaz, Ayhan Yardımcı, Faruk Ağar, Himmet Cansız, Emrah-Mehmet-Ayşe Metin, Lütfi Beraç, Yusuf Yıldız, Aydın Müzik Grubu, Umut Akgül, Ahmet Karakoç, Mehmet Yıldız, Nevzat Baysal, Mustafa Kaya, Naci Taşdemir, Uğur Yetkin ve Grup Çığ şiirler, türküler ve şarkılarla şenliğe katılanlara müzik ziyafeti sundular. Anamur Belediyesi Halk Oyunları Ekibi de sundukları halk oyunları gösterileri ile vatandaşları coşturdu. Şenliğin finalinde ise ünlü sanatçı Mine Gez sahneye çıktı. Sahnesine yoğun istek üzerine “Bu adam benim babam” türküsüyle başlayan Gez, hareketli türküleriyle de vatandaşları oynattı. Gençlerin isteklerini de söyledi. Ünlü sanatçıya hayranlı yoğun ilgi gösterdi ve fotoğrafını çekebilmek için adeta yarıştı. Kendisine gösterilen ilgiye teşekkür eden Mine Gez, “Buraya artık alıştık. Her yıl sizinle bir araya gelmek benim için onur. İnşallah daha nice şenliklerde buluşuruz” diyerek Yörüklere olan sevgisini ifade etti.

ŞENLİK ORGANİZASYON KOMİTESİNE TEŞEKKÜR

Şenliğe katılan prokol, sanatçılar ve vatandaşlar, organizasyon komitesine teşekkür ettiler. Komitede yer alan Gazipaşadan Bülent Ecevit Efe ve kardeşi Kenan Efe, Anamur’dan Hüseyin Demir ve kardeşi Mehmet Demir ile Hüseyin Ketir ve Hasan Erdem’in aylarca bu organizasyon için çalıştığını belirten vatandaşlar, “Yörüklerin buluşmasını sağlayan, kültürümüzü yaşatıp kardeşlik duygularını pekiştiren bu şenliği düzenleyenlere teşekkür ediyoruz. Her yıl katılımın arttığı bu şenliğin gelişerek sürmesi bizi memnun ediyor. Yaylarımızda buluşarak hem anılarımızı tazeliyoruz hem de keyifli bir gün geçiriyoruz” dediler.7-mayis-20181026

7-mayis-201810197-mayis-201810307-mayis-201810317-mayis-201810327-mayis-201810347-mayis-201810357-mayis-201810377-mayis-201810387-mayis-201810397-mayis-201810407-mayis-201810427-mayis-201810437-mayis-201810457-mayis-201810477-mayis-201810487-mayis-201810497-mayis-201810507-mayis-201810517-mayis-201810527-mayis-20181054

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

 • Turizm yatırımları artar, turizm gelişir (45.0%, 513 Oy)
 • Göç alır, fayda değil zarar getirir (33.0%, 375 Oy)
 • Anamur'un il olmasına katkı sağlayabilir (12.0%, 134 Oy)
 • Tarım ürünleri kolay pazarlanır (10.0%, 116 Oy)

Toplam Oy: 1,139

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

 • Aziz Saydam: Harika bir oyun, Karacaoğlan hepimizin. Her yerde izi var. Bütün...
 • Mehmet Büyükarı: Işıklar içinde olsun… İlk kez Bulut’u...
 • Şeref Koz: Genç meslektaşımız Sevgi Kilunç’ı ve onun yetişmesine katkı...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Haziran emekçiler için ne kadar hüzün dolu olsada yine...
 • Mahmut Gazi ÖZSOY:
 • Mahmut Gazi ÖZSOY: Emeği geçen tüm usta öğretici, kursiyer, idareci ve...
 • Vatandaş: Sayın Müdür Bey, Anamur Devlet hastahanesi yeni binasına...
 • Şeref Koz: Kim ne derse desin Anamur’da en çok çalışan CHP’liler...
 • Şeref Koz: Ruhu şad olsun. Sayın Fikri Sağlar’a ve ailesine başsağlığı...
 • Vatandaş: Biz toplum olarak şak-şak yalaka ve taklacılığını ekonomik,...