Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Anamur’da kadınlar Huzurevi için bir araya geldi

05 Mart 2018

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

3-mart-2018123001

Anamur Yaşlıları Koruma Huzurevi Yaptırma ve Yaşatma Derneği, ilçede yapımına başlanan huzurevine manevi destek sağlamak amacıyla kadınlarla kahvaltıda bir araya geldi.
Dernek Başkanı Türkan Kasapoğlu, etkinlikte yaptığı konuşmada, huzurevine duyarlılığı arttırmak istediklerini belirterek, “Bu yüksek katılım, Anamur’un huzurevi konusuna verdiği önemin en büyük göstergesidir. Sizlerle el ele, gönül gönüle vererek bu işi başarıyla bitireceğimize inancımız tamdır” dedi.
Huzurevlerine ihtiyacın arttığını vurgulayan Kasapoğlu, şunları söyledi:
“Eninde sonunda hepimiz yaşlanacağız. Zaman hızla geçiyor. Çocuklarımız elbette bize bakmak isteyeceklerdir. Ancak gerek emeklilik yaşının yükselmesi gerekse geniş aile yaşamından çekirdek aile yaşamına geçilmesi onları zorlayacak etekenler olacaktır. Kent hayatı yaşlıyı yalnızlaştırıyor. Evlatlarıyla, torunlarıyla ilişkilerinde kuşak çatışmaları yaşıyor. Bunlara bir de fiziksel güç kayıpları hastalıklar ve yaşlılığı algılama gibi sosyal problemler eklenince birlikte yaşamak daha da güçleşiyor. İnsanların eğitim seviyesinin, ekonomik durumunun yükselmesi de kendi sorumluluğunu taşımak isteyen yaşlı sayısını arttırıyor. Bu kişiler kimseye yük olmak istemiyor, kurumsal yardım istiyor. Tam bu noktada devletin sosyal hayata müdahale etmesi gerekiyor ve bu müdahale sonucu huzurevleri ortaya çıkıyor.”
Öncelikle huzurevi binasını tamamlamak istediklerini ifade eden Kasapoğlu, “Yaşlıları dezavantajlı sosyal grup olmaktan çıkarıp Anamur’da yaşlı olmayı huzura ve mutluluğa dönüştürmeyi hedefliyoruz. Bu konuda Anamurlulara güveniyoruz. Her türlü katkıya açığız. Bu yapıya el verecek herkesle istişareye açığız. Sizlerden bu konudaki duyarlılığı arttırmaya katkı yapmanızı istiyoruz” diye konuştu.
Anamur Huzurevi ile ilgili teknik bilgiler veren dernek yönetim kurulu üyesi Yeşim Kaya da şunları söyledi:
“Huzurevi inşaatı Sultan Alaaddin mahallesinde 819 ada 17. parselde bulunmaktadır. Toplam 8 bin 396 metrekare yüzölçümüne sahip, kuzeyi ormanlık alan, manzaraya hakim bir tepededir. İnşaat toplam 7 katlı olup 4 katı zemin üstü, 3 katı da zemin altındadır. Zemin kat toplam 2 bin 71 metrekaredir ve idari bölüm, doktor, hemşire, revir, fizik tedavi, görüşme ve personel odalarıyla 22 adet yatma bölümü vardır. Birinci kat toplam 2 bin 102 metrekare olup kat mutfağı, banyo, ofisler ve 29 adet yatma bölümü vardır. İkinci kat, birinci katın aynısıdır. Alanı ise 2 bin 278 metrekaredir. Üçüncü kat toplam bin 446 metrekare olup kat mutfağı, banyo, kat ofisleri ve 18 adet yatma bölümü mevcuttur. Bodrum kat toplam 2 bin 80 metrekare olup yemekhane, kademeli çok amaçlı salon ile sosyal ve teknik donatı alanları vardır. İkinci ve üçüncü bodrum kat toplam 2 bin 400 metrekare alanda 16 adet bahçeli yatak odası ile sosyal ve teknik alanlardan oluşmaktadır. Toplam inşaat alanı 12 bin 440 metrekare olup 116 yatak odası bulunmaktadır. Bu güne kadar yapılan inşaat faaliyetlerinde yaklaşık 8 bin metrekare kayalık alanın kazı çalışması tamamlanmıştır. Güvenlik önlemi olarak etrafına tel çit çevrilmiş, ayrıca 85 metrekare oturumlu şantiye binası tamamlanmıştır.”
Anamur Huzurevi Vakfı Başkanı Tuğrul Ayhan ise 1995 yılından bu yana farklı yönetimlerle Huzurevi için gayret gösterdiklerini belirterek, “Ancak bu hedefimize zaman zaman yaklaşmamıza rağmen ulaşamadık. Elbette engelli aşmak kolay olmuyor. Geçtiğimiz yıllarda Milli Emlak Daire Başkanımızın ve Belediye Başkanımız Mehmet Türe’nin desteğiyle arsa tahsisi yapıldı. Daha sonra Anamur Huzurevi Yaptırma ve Yaşatma Vakfı’nı kurduk. Bu bize hem cesaret hem de güç verdi” dedi.
Huzurevi’nin yaklaşık 14 milyon liraya mal olacağını ifade eden Ayhan, “Aslında Anamur’un bu maliyeti karşılayacak potansiyeli var. Huzurevine duyarlılığı arttırarak bu potansiyeli harekete geçirmek istiyoruz” diye konuştu.
Ayhan, süreçte yoğun emek harcayan vakıf mütevelli heyeti ve dernek üyelerine de teşekkür ederek “Vakfımızın Mütevelli Heyeti; Tuğrul Ayhan, Kamil Körhasanoğlu, Mehmet Türe, Yeşim Kaya, Gökçin Yalçın, Gülay Uysal, Yılmaz Bulut, Ali Oğuz, Mustafa Bozkurt, Osmaniye Kurşun, Selver Sevim Yalçın. Vakfımızın yönetim kurulu üyeleri; Tuğrul Ayhan, Ali Oğuz, Kamil Körhasanoğlu, Prof. Dr. Mehmet Ersoy, Sadise Seymen. Vakfımızın Onursal Başkanı Prof. Dr. Hasan Şener ve Mehmet Türe. Dernek yönetim kurulu üyeleri, Türkan Kasapoğlu, Sadise Seymen, Yeşim Kaya, Ayşe Uysal ve Şeref Koz’a gayretleri için teşekkür ederiz” dedi.
Etkinliğe, ilçedeki siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin kadın temsilcileri de katıldı.3-mart-20181230033-mart-20181230043-mart-20181230023-mart-2018123005

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Alpay botasun: Merbaha. İbrahim Şener Gökmen beyle iletişim kurmak istiyorum...
  • Mehmet Büyükarı: Işıklar içinde olsun… İlk kez Bulut’u...
  • Şeref Koz: Genç meslektaşımız Sevgi Kilunç’ı ve onun yetişmesine katkı...
  • Mahmut Gazi ÖZSOY: Haziran emekçiler için ne kadar hüzün dolu olsada yine...
  • Mahmut Gazi ÖZSOY:
  • Mahmut Gazi ÖZSOY: Emeği geçen tüm usta öğretici, kursiyer, idareci ve...
  • Vatandaş: Sayın Müdür Bey, Anamur Devlet hastahanesi yeni binasına...
  • Şeref Koz: Kim ne derse desin Anamur’da en çok çalışan CHP’liler...
  • Şeref Koz: Ruhu şad olsun. Sayın Fikri Sağlar’a ve ailesine başsağlığı...
  • Vatandaş: Biz toplum olarak şak-şak yalaka ve taklacılığını ekonomik,...