Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Tarihi Kentler Birliği toplantısı Mersin’de yapıldı

26 Eylül 2017

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

‘Tarihi Kentler Birliği’ toplantısına Mersin Büyükşekir Belediyesi ev sahipliği yaptı.

Doğal çevre korumasına yerel yönetim politikalarında ağırlık veren; kent kültürünü, sivil toplum katılımını ve toplumsal duyarlılığı geliştirme çabası içindeki kentlerin kabul edildiği bir birlik olan ve Eylül ayı toplantısına Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı Tarihi Kentler Birliği Mersin buluşması sona erdi.

2017 yılı 2. Olağan Meclis Toplantısı ile başlayan Tarihi Kentler Birliği Mersin buluşmasının ikinci gününe Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın yanı sıra, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) ile Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, 110 il ve ilçenin belediye başkanları, akademisyenler, kazı başkanları, meclis üyeleri ve basın mensupları katıldı.

Meclis toplantısı sonrası katılımcılar Vatan Nedir? İsimli Tarihi Kentler Birliği filmini izledi. Şehir Plancısı Fatih Göksu tarafından düzenlenen “Tarihi Kentler Birliği’nin Birikimleriyle Türkiye Bütününe Yeniden Bakmak Ve Geleceği Tasarlamak” konu başlıklı söyleşisinin ardından, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz “Mersin Bütününde Kültürel Miras Öncelikli Tasarımlar ve Uygulamalar” konulu sunumu ile katılımcıları Mersin’in tarihi değerleri ve bu tarihi değerleri gün yüzüne çıkarmak adına Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Sunumunda Mersin’in; eşsiz tarihi, turistik yerleri ve tarih boyunca ev sahipliği yaptığı uygarlıklardan söz ederken, bu uygarlıkların tarih sahnesinden çekilirken bıraktığı miraslara Büyükşehir Belediyesi olarak sahip çıktıklarını vurgulayan Başkan Kocamaz, Mersin’in Türkiye ve tüm dünya için sahip olduğu değerlere değindi. Mersin’de projelendirilen çalışmalar konusunda Başkan Kocamaz tarafından bilgilendirilen katılımcılar Mersin’in eşsiz değerlerinin gün yüzüne çıkarılma serüvenine şahit oldu.

Büyükşehir Belediyesi olarak Mersin’in ilk yerleşim alanı olan Yumuktepe Höyüğü’nden Anemurium Antik Kenti’ne, Soli Pompeipolis’ten Olba Antik Kenti arkeolojik kazılarına verilen maddi ve manevi desteklerden söz eden Başkan Kocamaz, Türkiye’de ilk kez arkeolojik bir kazı için “Fotoğraf Yarışması” düzenleyerek Mersin arşivine kazandırılan önemli görsellerden bahsetti.

“Mersin’in gerçek tarihi kimliğini ortaya çıkarmaya çalışıyoruz”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, geçmiş ve gelecek arasında köprü olmanın Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak kendileri için çok önemli ve onur verici olduğuna değinerek Tarihi Kentler Birliği’nin kurulduğu günden bu yana Türkiye’de sinerji yarattığını belirtti.

Türkiye’de ki kentlerin bu birlik sayesinde tarihi ve kültürel değerlerinin farkına varmaya başladıklarının altını çizen Başkan Kocamaz, “Tarihi eserleri bizden önceki nesillerin ya da yabancıların eserleri diye yok etmeye çalışan bir anlayıştan bugün gördüğünüz harabe yapıları kurtarmaya çalışan anlayışa gelmiş durumdayız. Bu bilinci bizden sonra ki nesillere mutlaka aşılamak, aslında bu tarihi eserlerin asıl sahiplerinin kendileri olduğunu hissettirmek zorundayız ” dedi.

Yalnızca Mersin’in değil Türkiye’nin her yanının eşsiz bir tarihe ve kültürel değerlere sahip olduğunu belirterek konuşmasına devam eden Başkan Kocamaz, “Ama maalesef bu değerleri bilinçsizce yok etmek, onların taşları ile bin yılların eserleri ile kendi okulumuzu, camilerimizi yaparken kullanıyoruz. Gerçekten bunlar üzüntü verici bir olay. Biz kendi değerlerimizi bilmiş olsak Türkiye dünyanın çekim merkezi olur. Ama bu Anadolu topraklarını Anadolulu olmayanlar bizden iyi biliyor.  Ama bizim için önemli olan özellikle gençlerimizi bilinçlendirmemiz ve bu değerlere hep birlikte sahip çıkmamız”  şeklinde konuştu.

“Çok özel bir coğrafyadayız”

Toplantının genel değerlendirme bölümünde Mersin’e gelmenin Türkiye coğrafyasında geçmişin bir takım büyük yollarından geçmek demek olduğunu söyleyen ve Tarihi Kentler Birliği Toplantısı’na ev sahipliği yapan Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkürlerini ileten Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) ile Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, “Çok özel bir coğrafyadayız. Sayın Burhanettin Kocamaz’ın belediyecilik birikimin rahatlığı ile Tarihi Kentler Birliği Eylül ayı toplantısını Mersin’de gerçekleştirdik.  Biz bu süreçte etrafımızdaki arkadaşların Mersin ile olan iş birliği çalışmalarına şahit oluyorduk. İnanılmaz bir düzey anlaşması ile iletişim kurduk. Hiçbir şey aksamadı. Birbirimizi anlayamadığımız, iletişim kuramadığımız bir çağ yaşıyoruz. Ancak bu toplantının gerçekleşmesi için çalışma aşamasında biz iletişimsizlik kabuğunu kırdık. Bize ev sahipliği yapan Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz” diye belirtti.

Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı Şehir Plancısı Esra Karataş’ın “Çukurova Bölgesinde Rota Çalışmaları ve Yeni İşbirlikleri” adlı panelinin de yer aldığı toplantı ile ilgili genel değerlendirmeleri Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen yaparken, toplantının kapanış konuşmalarını ise Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz yaptı.

VR Mersin Projesi Katılımcılardan Tam Not Aldı

Genel Değerlendirme sonrası Mersin’in tüm güzelliklerini anında ulaşılabilir hale getiren, sanal tur teknolojisi ile tarihe şahitlik etme imkânı sağlayan VR Mersin standı katılımcılar tarafından büyük beğeni topladı.

Tarihi Kentler Birliği Toplantısı, misafirlerin Kent İnceleme Gezisi ile devam etti. Soli Pompeiopolis Antik Kenti ile başlayan şehir turu Mersin Arkeoloji Müzesi, Tarsus’ta yer alan Hz. Danyal Peygamberin kabri, Tarsus Ulu Camii, Tarihi Kırkkaşık Bedesteni, Tarihi Tarsus Evlerini gezmesi ile son buldu.

haber-0084haber-0092haber-0066haber-0074haber-0055haber-0047

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Alpay botasun: Merbaha. İbrahim Şener Gökmen beyle iletişim kurmak istiyorum...
  • Mehmet Büyükarı: Işıklar içinde olsun… İlk kez Bulut’u...
  • Şeref Koz: Genç meslektaşımız Sevgi Kilunç’ı ve onun yetişmesine katkı...
  • Mahmut Gazi ÖZSOY: Haziran emekçiler için ne kadar hüzün dolu olsada yine...
  • Mahmut Gazi ÖZSOY:
  • Mahmut Gazi ÖZSOY: Emeği geçen tüm usta öğretici, kursiyer, idareci ve...
  • Vatandaş: Sayın Müdür Bey, Anamur Devlet hastahanesi yeni binasına...
  • Şeref Koz: Kim ne derse desin Anamur’da en çok çalışan CHP’liler...
  • Şeref Koz: Ruhu şad olsun. Sayın Fikri Sağlar’a ve ailesine başsağlığı...
  • Vatandaş: Biz toplum olarak şak-şak yalaka ve taklacılığını ekonomik,...