GÜNDEM-YAŞAM Haberleri

Konular|
Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Eğitim İş, Berberoğlu’nun tutuklanmasına tepki gösterdi

16 Haziran 2017

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Eğitim İş, Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasına tepki gösterdi

Eğitim İş Mersin Şube Başkanı Hakan Boyar, “Tüm muhalif unsurların sesinin bir bir susturulmaya çalışıldığı Türkiye, giderek faşizmin kol gezdiği bir ülke haline getirilmektedir” dedi.

Boyar, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun “MİT TIR’ları görüntülerinin yayınlanması” davasında 25 yıl hapis cezasına çarptırılmasıyla siyasi iktidarın yargının kararlarını kendi çıkarlarına göre yönlendirmesinin bir kez daha ortaya çıktığını belirterek, şunları kaydetti:

“Gelinen noktada, yargı, siyasi iktidarın arka bahçesi haline getirilmiş, Türkiye’de hukukun üstünlüğüne, tam bağımsız ve güvenilir bir yargının tesis edilmesine zarar verilmiştir. Yargıyı kuşatma altına alan, yargıçlar ile savcıların görev ve sorumluluklarını tartışılır hale getiren anlayış, bugün adaleti katletmiştir.

Enis Berberoğlu, demokrasi ve insan haklarının yara aldığı zorlu süreç karşısında, sadece halkın haber alma özgürlüğüne yönelik sorumluluğunu yerine getirmiştir. Hiçbir kaçma şüphesi bulunmayan Enis Berberoğlu’nu, varsa somut deliller net olarak ortaya konmadan ve kamuoyu vicdanındaki soru işaretleri giderilmeden tutuklamak, onunla beraber onun vekil olması yönünde yurttaşlık iradesini kullanmış tüm vatandaşların siyaseten hapsedilmesidir.

“Basın hürdür, sansür edilemez” hükmünü içeren Anayasa’nın 28. Maddesi’ne aykırılık teşkil eden bu kararı, siyasi iktidarın, haber ve ifade özgürlüğünü baskı altına alma, egemen anlayışın çıkarlarına hizmet eder hale getirme çabalarının bir örneği olarak görmekteyiz. Söz konusu haber ilk yayınlandığında,  ”Bu haberi yapan kişi bunun bedelini ağır ödeyecek öyle bırakmam onu” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, o sözlerin gereği yerine getirilmiştir.

Demokrasinin askıya alındığı dönemlerde, muhaliflerin sırf muhalif oldukları için yargılandığı davalarda adaleti tecelli ettirme kaygısı güdülmez. Aksine, toplumu korkuyla zapt etme arayışının ürünü olan bu tür davalarda adaletin değil, intikamın peşinde olunduğu mesajı son derece görkemli bir şekilde sunulur. Bu davalarda şekil kitaba uygun olsa da, esas ne kitaba ne de vicdana uygundur.

Demokrasi ve cumhuriyet sevgisinin bedelini özgürlükleri ile ödeyenlerin suçlu olmadığını siyasi iktidar da biz de çok iyi biliyoruz ve çok yakın bir zaman da hepsinin özgürlüklerine kavuşacaklarını da. Sırf kendilerine muhalif oldukları için yurtseverlere devlet gücüyle zulümederken; “kayın peder-damat hukuku yaratanlar” ektikleri rüzgarı, demokrasinin sağlıklı işleyeceği bir sistemde “fırtına” olarak biçecektir.

Siyasi iktidar bilmelidir ki, hiçbir hukuksuzluk tarihte karşılıksız kalmamıştır ve bundan sonra da kalmayacaktır.

Tablo ne ölçüde iç karartıcı olursa olsun ulusumuz, demokrasi ve özgürlük düşmanlarına er-geç hak ettikleri demokratik yanıtı verecektir.

“Sizi unutmayacağım” diyen Berberoğlu’nu biz de asla o zindanlarda unutmayacak ve unutulmasına müsaade etmeyeceğiz.

Türkiye’yi yarı açık bir ceza evine çevirmek isteyenler bilmelidir ki; gerçeği hapsedecek kadar güçlü bir hapishane, güneşi sıvayacak kadar büyük balçık yoktur.

Bunu göstermek, Cumhuriyet’in ilkelerine ve Cumhuriyetçilere sahip çıkmak için elimizden geleni yapacağız.

Susmayacağız! Gerçeği söylemekten yılmayacağız.”

16-haziran-2017001

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Şeref Koz: İnsanların ilgisi çok yoğundu. Yazarlarımız da dolu doluydu....
  • Şeref Koz: Güzel bir etkinlikti. İlgi yoğundu. Kutluyorum. Okuru bol olsun.
  • Gürdal Sümer: Övgü dolu sözlerinize çok teşekkür ederim Hikmet Bey. Turist...
  • Hikmet ÜNLÜ: Bu ikinci yazınız, yaşamış olduğumuz aynı dönemleri...
  • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
  • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
  • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın
  • Hüseyin Sezer: Kalemine sağlık çocukluğumuza götürdün teşekkürler
  • Adil Demir: Süper,zamanda yolculuk yaptım.Ellerine ve hafızana sağlık abi!
  • Gürdal Sümer: Temiz çevre ve sıfır atık konusunda duyarlı olunması çağdaş...