Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Anamur Evleri tekrar ihaleye çıkacak

03 Mayıs 2017

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

3-mayis-20171008Anamur Belediye Meclisi, sözleşmesi feshedilen Anamur Evleri Projesi’nin yeniden ihaleye çıkarılması için belediye encümenine yetki verdi.

Mayıs ayı toplantısında, Anamur Evleri Projesi’nin tekrar ihaleye çıkarılması için teklif edilen ek madde oylanarak gündeme alındı.

Belediye Başkanı Mehmet Türe, Anamur Evleri Projesi’nin 2 blokta 112 konut, 91 iş yeri, sinema salonu, alışveriş merkezi ve otoparktan oluştuğunu belirterek, projeyi yürüten firmanın finansal soranlar yaşaması nedeniyle sözleşmeyi feshettiklerini söyledi.

Firma yetkililerinin iyi niyetle sorunu çözmeye çalıştıklarını ifade eden Türe, “Firma, şartnameye göre belediyenin kasasına girmesi gereken yaklaşık 9 milyon liralık teminatı bulabilmek için çok çaba gösterdi. 30 milyon euro dış kaynaklı kredi buldular ancak OHAL nedeniyle bu kredi donduruldu. 20 Mart’ta süre doldu. Eğer teminatı bulmuş olsalardı kamu zararı oluşmadığı için biz süreyi günlük ceza ile bir yıl daha uzatabilirdik. Ancak, kamu zararını karşılayamadıkları için bizim de yasal açıdan yapabileceğimiz birşey kalmadı ve sözleşmeyi feshettik. Konunun uzmanı avukatlara danıştık ve en doğru kararı verdik” dedi.

Gelinen noktada, projeyi tamamlayabilmek için yeniden ihale süreci başlatmayı düşündüklerini ifade eden Türe, “Bu projeden gelecek para ile içinde Atatepe projesinin de bulunduğu 4 projeyi hayata geçirmeyi planladık. Projelerin herşeyini bitirdik. Sadece kaynak gerekiyordu. Bu durum bizi de oldukça üzdü. Ancak bu ölüyü diriltmemiz lazım. Bu projeyi bitirmemiz lazım. Bu nedenle konuyu belediye meclisine getirdik” dedi.

Başkan Türe, Belediye Meclisi’nin encümene vereceği yetkiyle tekrar ihale sürecine girileceğini belirterek, “Belediyedeki ilgili arkadaşlarımız ve konunun uzmanları tarafından oluşturulacak Arazi Kıymet Tespit Komisyonu, arazinin bugünkü değerini yeniden belirleyecek ve yeni değer üzerinden ihaleye çıkılacak. İhaleyi kazanan firma, bitirilen bölümün değerini eski firmaya ödeyecek. Şu ana kadar 26 konut satıldı ve tapularını aldılar. Onlar herhangi bir sorun yaşamayacak” şeklinde konuştu.

Türe, konuyla ilgili belediye meclisi üyelerinin sorularını da yanıtladıktan sonra oylamaya geçti. Üyeler, Hüsnü Ceren, Cengiz Pınar, Yılmaz Bulut, Samet Oral ve Ahmet Karan’ın çekimser oylarına karşılık madde oy çokluğu ile kabul edildi.3-mayis-201710183-mayis-20171019

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Şeref Koz: Yöremiz, ülkemiz ve geleceğimiz için önemli bir gündemdi....
  • Şeref Koz: Onur Özel Apartmanı sakinlerini duyarlılıkları dan dolayı...
  • Gürdal Sümer: Ulusal bayramlarımız sadece resmi protokolun kontrolünde ve...
  • Şeref Koz: Buradan geçerken hep strese kalıyorum. Bu kadar uzun süre kalması...
  • abdulllah aydın: Sağlam bir ATATÜRK cü olduğuna ,nandığım Sayın Başkan:...
  • abdulllah aydın: Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk Diyorki:”Cahal et...
  • abdulllah aydın: Yeni seçilen başkan ve üyelere başarılar dilerim.İhrac...
  • Gökçin Yalçın: Başarılar diliyorum.
  • hüseyin kocoglu: meraba arkadaslar kuzu göbegi alıyoruz ve toplatıyoruz...
  • Şeref Koz: Yaşlıya, hastaya, düşküne sağlıklı bakabilmek için oğlu, kızı...