GÜNDEM-YAŞAM Haberleri

Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

3. Deniz Kaplumbağaları Sempozyumu

05 Aralık 2009

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

5aralik015Mersin Üniversitesi (MEÜ) Yenişehir Yerleşkesinde 3. Ulusal Deniz Kaplumbağaları Sempozyumu yapıldı. Sempozyum kapsamında 36’sı sözlü toplam 49 bildiri, Çevre ve Orman Bakanlığının Bilim Komisyonu toplantısı, genetik konusunda workshop, 2 sergi ve alan çalışmaları yapıldı.
Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü İrfan Emekçi açılış konuşmasında, ülke genelinde deniz kaplumbağası yuvalama alanının 20′ye ulaştığını, buraların korunmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü bildirdi.
Emekçi, Türkiye’nin Akdeniz havzasındaki diğer ülkelere göre çok fazla yuvalama alanına sahip olduğunu söyledi.
WWF-Türkiye Doğal Hayatı Koruma Müdürü Sedat Kalem de dünya genelindeki 7 türden 3′ünün kırmızı listeye göre tehdit altında olduğunu bildirdi.
Yeşil kaplumbağaların da Akdeniz’de hızla tükenmeye başladığını gözlemlediklerini anlatan Kalem, caretta-carettaların dünyadaki en önemli yuvalama alanlarının Yunanistan ve Türkiye olduğuna dikkati çekerek, Türkiye’de yuvalama alanlarına yönelik ilk sistemli çalışmanın 1979 yılında başladığını hatırlattı.
Vali Hüseyin Aksoy ise kentin bu alandaki potansiyeline işaret ederek, Mersin’in  4 yuvalama alanına sahip olduğunu bildirdi.
Aksoy, ”Kentimizde 5. yuvalama alanını kazanmak istiyoruz. Bu konuda çalışmalarımızı sürdürürken, Çevre ve Orman Bakanlığı ilgililerinden de destek istiyoruz” diye konuştu.

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar