GÜNDEM-YAŞAM Haberleri

Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Kütüphane Haftası başladı

29 Mart 2017

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

29-mart-2017009Anamur’da 53. Kütüphane Haftası’nın başlaması dolayısıyla İlçe Halk Kütüphanesi’nde etkinlik düzenlendi.

Etkinliğe Kaymakam Cengiz Cantürk, Belediye Başkanı Mehmet Türe, İlçe Milli Eğitim Müdürü Aziz Dağıstan, Kütüphane Müdürü Dursun Yağmur, İlçe Emniyet Müdürü Ercan Yılmaz, daire müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Kütüphane Müdürü Dursun Yağmur, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, kitabın önemine değinerek şunları söyledi:

“Kitaplar, ömür boyu yanı başımda elimin altındadır. Yaşlılığımda ve yalnızlığımda avuturlar beni. Sıkıntılı bir avareliğinin baskısından kurtarır, hoşlanmadığım kişilerin havasından, dilediğim zaman ayırıverirler beni. Fazla ağır basmadıkları, gücümü aşmadıkları zaman acılarımı törpülerler. Rahatımı kaçıran bir saplantıyı başımdan atmak için kitaplara başvurmaktan iyisi yoktur; hemen beni kendilerine çeker içimdekilerden uzaklaştırırlar. İnsan kitaptır ve ondan yoksun anlayıştaki insanlara acırım.

Evet, Montaigne’in kitaplar üzerinde yapmış olduğu açıklamalardan sonra bilgiye ulaşmada en yaygın kurumlar olan kadın-erkek her yaştan, her düzeyde ve her meslekten okuyuculara her konudaki düşün ve sanat ürünlerini parasız sunup, özgürce yararlanmalarını, bulundukları bölgenin sosyal- kültürel kalkınmasına katkı sağlayan Halk kütüphanelerinin ne kadar önemli kurum oldukları bir kez daha anlaşılmaktadır.”

“ÖĞRENMENİN YOLU OKUMAKTAN GEÇER”

Ulusal bilgi merkezleri olan halk kütüphanelerinin daha yoğun kullanımını sağlamak, sesini duyurmak, kitap ve kütüphanenin en geniş kitlelere ulaşmasının sağlamak amacıyla 1964 yılından bu yana Kütüphane Haftası kutlandığını ifade eden Yağmur, şöyle devam etti:

“Ana teması “Yeni Enformasyon Teknolojileri ve Kütüphaneler” olan 53. Kütüphane Haftası 27 Mart-2 Nisan tarihleri arasında kutlanacaktır. İlçemizde ise bugün burada yaptığımız törenle başlayacak olan kütüphane haftası 27 Mart-1 Nisan tarihleri arasında yapılan plan çerçevesinde kutlanacaktır.

Uzmanlar başarmanın kitap okumak olduğunu ifade etmektedirler. Öğrencilerin ders kitapları dışında bol bol kitap okumaları gerektiği özellikle vurgulanıyor. Yine bir filozof ‘okuma yeteneği bize yaşamımızda, mucizeler yaratma fırsatı verir’ diyor. Kültürel ve sosyal gelişme sağlanmadan, ekonomik kalkınma sağlanamaz. Öğrenmenin yolu okumaktan, daha fazla okumaktan geçmektedir. Kitap okuma konusunda Türk toplumu olarak tembel bir toplumuz.”

“OKUMANIN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRDIK”

Okuma alışkanlığını geliştirmek için kütüphanecilere ve eğitimcilere önemli görevler düştüğünü vurgulayan Yağmur, bu kapsamda yapacakları etkinlikler hakkında şu bilgileri verdi:

“Anamur Kütüphanesi olarak 53. Kütüphane Haftası Kutlamaları çerçevesinde bir dizi etkinlikler tertipledik. Etkinliklerimizin en önemli ve yoğunu bugün burada yaptığımız açılış ve gün boyu devam edecek olan Burcu Bahar imza-söyleşi etkinliğidir. Ayrıca hava muhalefeti olmazsa 29 Mart Çarşamba günü Anemurium Antik kentte hava 12.30-13.30 arasında tüm Türkiye ile aynı anda yapacağımız kitap okuma etkinliğimiz ile sesimizi tarihi mekandan kütüphane platformları ile sosyal medyadan duyuracağız. Kitap okuma etkinliğimizin sloganı meslektaşlarımızın belirlediği “İnsan Her Yerde Okur” sloganıdır. Anamur Kütüphanesi olarak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Okumanın önündeki engelleri kaldırdık. Şöyle ki hizmet binamızda yaptığımız 4 defa küçük onarımlar, tüm tefriş donanım ve malzemelerin yenilenmesi. Koleksiyonumuzun otomasyona geçirilmesi, güncelliğini yitiren materyallerimizin ayıklanması, güncel yeni kitapların alınması ve sıfırdan ikinci bir kütüphane Çocuk ve Gençlik kütüphanemizin hizmete geçirilmesini sağlayarak Anamur’da çağdaş Kütüphanecilik hizmetlerini başlattık. Şu an personel sıkıntımız olmasına karşın mevcut personelle halkımıza en güzel hizmetleri sunmaya çalışıyoruz. Bu sorunumuzu da önümüzdeki yıllarda aşacağımızı ümit ediyoruz.”

Yağmur, etkinliklerin hazırlanmasında emeği geçenlere de teşkkür ederek, kitap okuma etkinliğine herkesi davet etti.

“OKUMA VE GÖZLEM ÇOK ÖNEMLİ”

Yazar Burcu Bahar da üçüncü sınıfta günlük yazarak yazarlık hayatına adım attığını ifade ederek, “Çok kitap okudum ve gözlem yaptım ve 8 kitap yazdım. Okuma ve gözlem yazarlık için çok önemli. Ben bütün çocuklara bol bol okumalarını tavsiye ediyorum. Ayrıca okuma etkinliklerinin de içinde bulunduğumuz hafta ile sınırlı kalmayıp yaygınlaşmasını diliyorum” dedi.

ÇOK OKUYANLARA ÖDÜL

Etkinlikte, kütüphaneden en çok kitap okuyanlara protokol tarafından kitap ve çeşitli hediyeler verildi. Hediye alanların isimleri şöyle:

İlkokullar; Öğretmen Şükrü Köymen İlkokulu’ndan Elanaz Oktan, Nida Çatal, Ezgi Batır, Akdeniz İlkokulu’ndan Sudenaz Türkmen, Ege Oğuz, Çeltikçi İlkokulu’ndan Elif Uğur, Sena Kımırtı, 15 Temmuz Milli İrade İlkokulu’ndan Bengü Beyre ve Enes Çağrı Güneş.

Ortaokullar; Anamur Ortaokulu’ndan Melisa Köksal, Yusuf Demir, Sultan Şanlı, Mustafa Atik, Vakıfbank Atatürk Ortaokulu’ndan Kevser Özcan, Ganican Koç ve Cengiz Topel İmam Hatip Ortaokulu’ndan Muhammet Ali Yıldız.

Liseler; Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nden Emre Çam, Anamur Anadolu Lisesi’nden Melike Burcu Utku ve Şehit İbrahim Armut Fen Lisesi’nden Ayşegül Doğan.

Yetişkinlerde ise Ziraat Mühendisi Nail Çoban.

MİNİ KONSER

Etkinliğin devamında müzik öğretmeni Elif Ayhan, şef Sıtkı Akay ve Anamur Türk Müziği Yaşatma Derneği üyeleri, konser verdi. Kütüphane Müdürü Dursun Yağmur da konserde müzisyenler arasında yer aldı. Etkinliğe katılanlar birbirinden güzel şarkılara eşlik ederek neşeli dakikalar yaşadı.

YAZAR BURCU BAHAR KİTAPLARINI İMZALADI

Etkinliğin sonunda yazar Burcu Bahar öğrencilere kitaplarını imzaladı ve onlarla sohbet etti.29-mart-201700129-mart-201700229-mart-201700329-mart-201700429-mart-201700529-mart-201700629-mart-201700729-mart-201700829-mart-201701029-mart-201701129-mart-201701229-mart-2017013

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar

  • Tedora Vohs: Of be Gürdal, yine döktürmüssün canim kardesim. Gülnarda...
  • Mehmet Aydın: Anamur ve kendim adına teşekkürler;emeğiniz e sağlık hocam.
  • Ayşe Derya Seymen: Harika babacığım.. Emeğine yüreğine sağlık, iyi ki varsın
  • Hüseyin Sezer: Kalemine sağlık çocukluğumuza götürdün teşekkürler
  • Adil Demir: Süper,zamanda yolculuk yaptım.Ellerine ve hafızana sağlık abi!
  • Gürdal Sümer: Temiz çevre ve sıfır atık konusunda duyarlı olunması çağdaş...
  • Müjdat NUHUT: Eline, beynine, emeğine sağlık.Çok güzel bir belgesel...
  • Ayşe Derya Seymen: Emeğine yüreğine sağlık babacığım Harika bir yazı olmuş..
  • Mehmet Kemal: İyi adamdı, mekanı cennet olsun
  • Resul Baltacı: 05427359149 ararmisin