GÜNDEM-YAŞAM Haberleri

Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Sağlar: “Yeni rant alanı askeri bölgeler”

18 Şubat 2017

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

18-subat-2017001CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, Mersin’de askeri alanın sit alanından çıkartılarak rant uğruna imara açılacağını söyledi.

AKP’nin kamu yararı yerine rantın ön plana çıktığı uygulamalarından olan askeri bölgelerin kentsel dönüşüm kapsamında değerlendirileceği sözünün doğru olmadığının Mersin’de gün yüzüne çıktığını kaydeden Fikri Sağlar, “15 Temmuz sonrasında hükümetin, askeri alanların taşınması ile ilgili kamuoyuna yaptığı duyuruda bu alanları yeşil alan ve park olarak kullanılacağına dair verilen sözlerle bu alanların kentsel dönüşüme açılması ile ilgili yapılan açıklama arasında açıkça çelişki var! Mersin’de Müftü köprüsü yanında ki askeriyeye ait olan yer, sit alanından çıkarılarak imara açıldı. Burada devasa bir otel yapılacak. Bu alan da diğer kamu arazileri, orman ve hatta tarım arazilerinin yanında kıyılar gibi tüm kırsal ve kentsel alanların rant amacıyla yağmalanmasını mübah gören AKP politikalarının hedefi oldu” dedi.

BAKAN AVCI’NIN CEVAPLAMASINI İSTEDİ

Sağlar, askeri bölgenin kime verildiğini Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın cevaplamasını isteyerek, “15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından askeri alanlar ve yapılar İle ilgili yeni düzenlemeler, kentsel dönüşüm süreçleri adı altında yeni rantlar yaratıldı. Askeri alanların yeni işlevlerle imara yani ranta açılması; hızlı yapılaşma yoluyla yaşam alanlarımız, kentlerimiz için yeni riskler oluşturmaktadır.

Mersin’in en planlı yerlerinden biri konumundaki alanın bir anda SİT alanından çıkartılmasını anlamış değiliz. Ankara bürokrasisi ve tabii yerli işbirlikçileri, yine akıllara ziyan bir kararın altına imza atmışlar. Böyle bir karar alınmasının altında acaba başka nedenler mi var diye düşünüyoruz. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’ya soruyorum. Müftü köprüsü yanındaki askeriyeye ait olan yeri sit alanından kim çıkardı? Burası hangi müteahhide peşkeş çekilecek?  Bu alan hangi devasa otele verilecek?  Bakan Avcı’nın şeffaflık prensibi doğrultusunda açıklamaları gerekir” şeklinde konuştu.

PEŞKEŞE İZİN VERMEYECEĞİM

Tarihi Tevfik Sırrı Gür STadı’nın TOKİ’ye devredildiğini de hatırlatan Sağlar, “Garnizon’a bağlı Askeri alan SİT alanı olarak imarda işaretli. Bu da demek oluyor ki o bölgedeki her ağaç koruma altındadır. Ancak buranın imara açılarak birilerine peşkeş çekilmesi istenmektedir. Kent merkezinde tek kalan yeşil alanda bu şekilde yok edilmeye çalışılmaktadır. Burayı betonlaştırmaya çalışan çıkarcı, bu çıkarcılara o alanı peşkeş çekmeye çalışanlar kim? Tevfik Sırrı Gür Stadı’nın yeri ile Askeri alan kent meydanı ve parklarla bütünleşen bir rekreasyon alanı olarak oluşturulmalı. Çünkü Mersin’in yeşil alanlara ihtiyacı var. Stad ve Askeri alan, denize kadar kentte hemşehrilerimizin gezeceği bir alan olarak planlanması gerekmektedir. Vatandaşlarımızın isteği üzerine konu ile ilgili uzun süredir çalışmalarımı sürdürüyorum. Burayı peşkeş çektirmeyeceğim” dedi.18-subat-2017008

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar