Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Kardeş Kent’in geleceğini AB belirleyecek

06 Aralık 2016

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

6-aralik-2016013Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, Avrupa Birliği’nin PKK’yı terör örgütü listesinden çıkarması halinde Almanya’nın Bingen kenti ile devam eden Kardeş Kent protokolüne son vereceklerini söyledi.

Türe, belediye meclisi toplantısında yaptığı açıklamada, geçtiğimiz günlerde Alman mahkemelerinin PKK’lı teröristleri serbest bıraktığını ve ardından Avrupa Birliği Adalet Divanı’nda PKK’nın terör örgütleri listesinden çıkarılması için çalışma başlatıldığını belirterek, bu gelişmeler üzerine Almanya’nın Bingen kenti ile 2011 yılında imzalanan Kardeş Kent protokolünün dondurulması için ön çalışma başlattıklarını söyledi.

Bingen kenti ile 2011 yılından bu yana çok güzel diyalog kurulduğunu ifade eden Türe, şunları söyledi:

“Bizim 3 ülkede kardeş kentimiz var. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Girne şehri, Azerbaycan’ın Şemkir kenti ve  Almanya’nın Bingen Kenti. Bingen kenti ile anlaşma kağıt üzerinde kalmadı. Sürekli gidiş gelişler sosyal projeler yaptık. Ama son zamanlarda Almanya hükümetinin ülkemizle ilgili bir takım olumsuz politikalar izlemesi hepimizi rahatsız ediyor. Soykırımın kabul edilmesi, oraya kaçan teröristlere ev sahipliği yapılması ve geri verilmemesi, Alman silahlarının Türkiye’ye verilmemesi ve kullanımının yasaklanması gibi çalışmalar olduğunu duyuyoruz. Bunun yanında en acısı PKK terör örgütünün terör örgütleri listesinden çıkarılması gibi duyumlarımız var. Tabi biz ülkemizin hassas olduğu konulara belediyelerimizle meclis üyelerimizle duyarsız kalamayız. Biz de karşılığını veririz.”

Bu konularda hemen karar vermeyip temkinli yaklaşılması gerektiğinin de altını çizen Türe, şöyle devam etti:

“Acele etmemek lazım. Radikal kararları bir anda almamak lazım. İstişare yapmak lazım. Ama kesin olarak şunu söylemeliyim,  biz de bu kardeş şehir anlaşmasına son veririz. Her ne kadar yerel yönetim olsak da genelde Türkiye Cumhuriyeti Hükümetimizi ve devletimizin politikalarını desteklemek, kamuoyuna yaymak ve vatandaşa anlatmak durumundayız. Böyle bir karar olursa biz de tedbirimizi alırız. İnşallah bizim tahmin ettiğimiz gibi olmaz, daha güzel olur ve biz de kardeş kent anlaşmamızı iptal etmeyiz devam eder.”

Bingen kenti ile yürütülen çalışmaları organize eden Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Gürel de meclis üyelerini detaylarla ilgili bilgilendirdi.

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar