GÜNDEM-YAŞAM Haberleri

Haberi Arkadaşına Gönder Haberi Arkadaşına Gönder

Anamur’da istiridye mantarı üretimi başladı

20 Kasım 2016

www.haberanamur.net te yayınlanan haber ve fotoğraflar, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

19-kasim-2016004Anamur’da istiridye mantarı yetiştiriciliğinde başarı sağlayan iki kardeş ürünün satışına başladı.

Üniversite öğrencisi Nazir Tilkioğlu’nun yaptığı araştırma sonucu babası Balcı ve amcası Mustafa Tilkioğu’nu yönlendirmesiyle 30 metrekarelik bir odada başlayan üretim denemesi başarıyla sonuçlandı.

Alataş mahallesindeki depoda ürettikleri istiridye mantarının hasadına başlayan Mustafa ve Balcı Tilkioğlu kardeşler, Türkiye genelinde yapılan üretimin tüketimi karşılamadığını belirterek, “Bu mantar çeşidinin ülkemizde kültür ortamında fazla yetiştirilmediğini fark ettiğimizde bu sektöre girme kararı aldık. Bölgemizde de bu mantar alternatif bir gelir kaynağı yaratabilir. Ancak fazla tanınmıyor. Amacımız tanıtımını yaparak daha fazla üretim yapılmasına katkıda bulunmak” dediler.

Piyasa fiyatı 15-20  lira olan istiridye mantarını insanların tanımasını sağlamak amacıyla 10 liraya sattıklarıını ifade eden Tilkioğlu kardeşler, “İstiridye mantarı yakın zamanda her yerde rahatlıkla görebileceğimiz, alabileceğimiz, kolaylıkla tüketebileceğimiz bir mantar çeşidi olacaktır. İlk ürünümüze gelen talep bizleri sevindirdi. Biz inanıyoruz ki tüm Türkiye çok yakın zamanda bu mantar çeşidinden tatmış olacaktır. Tadı ve lezzeti ete en yakın mantar çeşitlerinden biridir. Protein değeri ile birçok mantar çeşidinden çok üstündür. Kalbe iyi gelir, tansiyona iyi gelir, kan dolaşımını düzenler. Daha birçok sağlık anlamında faydası vardır” dediler.

Yorumlayın

Anket

Mersin - Antalya yolu tamamlandığında Anamur'a ne gibi faydaları olur?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

HAVA DURUMU

ANAMUR

İLETİŞİM SAYFALARI

Son Yorumlar